Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Budowanie bezpieczeństwa finansowego

Budowanie bezpieczeństwa finansowego

Chyba każdy z nas nie chciałby przejmować się niespodziewanymi wydatkami. To możliwe wtedy, gdy będziemy posiadali tak zwaną poduszkę finansową, która może pomóc nam w różnych sytuacjach. Jak powinniśmy rozpocząć budowanie swojego bezpieczeństwa finansowego?

Bezpieczeństwem finansowym nazywamy ogólnie zdolność do uzyskania pieniędzy wtedy, gdy są one potrzebne. To inaczej stan niezagrożenia, który daje nam bezpieczeństwo życia bez martwienia się o różne wydatki, które mogą przydarzyć się każdemu z nas.

Bezpieczeństwo finansowe konsumentów

Jako konsument swoje bezpieczeństwo finansowe budujemy poprzez zgromadzenie odpowiedniego majątku albo jego pomnażanie. Bezpieczeństwo finansowe ma związek z naszymi decyzjami finansowymi i z systematycznym tworzeniem naszego kapitału.

Najczęściej możemy spotkać się z definicją bezpieczeństwa finansowanego jako sytuacji, w której osoba czy rodzina dysponuje takimi środkami finansowymi, które pozwalają jej na normalne przeżycie przez okres 6-12 miesięcy bez dodatkowych dochodów.

Bezpieczeństwo finansowe jest bardzo ważne wtedy, gdy nagle utracimy źródło naszych dochodów, na przykład zostaniemy zwolnieni z pracy, nasza firma zostanie zlikwidowana, będziemy mieli wypadek lub zachorujemy i nie będziemy w stanie przez kilka miesięcy pracować. Wobec tego zgromadzone środki będą mogły dać nam czas na to, aby przeżyć przez ten właśnie czas bez ryzyka, że zacznie brakować nam pieniędzy.

Jak zacząć budować swoje bezpieczeństwo finansowe?

Do zbudowania swojego bezpieczeństwa finansowego wcale nie musimy zarabiać bardzo dużo. Możemy zadbać o nie nawet wtedy, gdy zarabiamy minimalną pensję. Najważniejsze jest systematyczne oszczędzanie – to właśnie w ten sposób będziemy mogli pozyskać pieniądze na czarną godzinę.

Oszczędzanie do problem wielu Polaków – wielu z nas żyje od pierwszego do pierwszego i nie mamy żadnych dodatkowych pieniędzy w razie problemów finansowych. Odłożenie pieniędzy może wydawać się niemożliwe. Warto jednak podjąć tę próbę – początki mogą być trudne, ale potem oszczędzanie może wejść nam w krew i odkładanie kolejnych sum nie będzie już problemem.

Jak oszczędzać skutecznie?

Najlepiej wyznaczyć sobie określoną sumę do odłożenia każdego miesiąca – nie powinna być ona zbyt wysoka, ponieważ może zniechęcić nas do oszczędzania. Możemy skorzystać w tym celu z różnych produktów oferowanych przez banki, które zachęcają do odkładania pieniędzy.

Możemy też po prostu skorzystać ze skarbonki i trzymać pieniądze w domu. Pieniądze jednak najlepiej trzymać na koncie oszczędnościowym albo na lokacie bankowej, gdzie będą chronione przed skutkami inflacji, czyli utraty wartości. Gdy chcemy zyskać jak najwięcej, powinniśmy jednak być przygotowani na częste zmienianie banków oferujących nam lokaty i konta oszczędnościowe – na najlepsze warunki mogą liczyć nowi klienci.

Zatem, każdy z nas może zbudować swoje bezpieczeństwo finansowe – najważniejsze to regularne oszczędzanie. Można zacząć robić to nawet teraz. Im szybciej rozpoczniemy, tym lepiej!