Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Dach zarwany przez śnieg a odszkodowanie

Dach zarwany przez śnieg a odszkodowanie

Zbyt dużo śniegu znajdującego się na zadaszeniu budynku może być przyczyną poważnej katastrofy. Właściciel lub zarządca budynku mają obowiązek zachowania jego właściwego stanu technicznego – także w okresie zimowym. Oznacza to, że muszą między innymi regularnie usuwać zalegający na dachu śnieg. Czy wtedy, gdy dach nie wytrzyma ciężaru śniegu, można ubiegać się o odpowiednie odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Regularne odśnieżanie dachu jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowania danego obiektu. W związku z tym prawo budowlane nakłada obowiązek dbania o właściwy stan techniczny na właścicieli domów prywatnych oraz zarządców budynków publicznych. Obowiązek ten dotyczy także odśnieżania dachów. Niestety, nakaz ten jest zaniedbywany, zwłaszcza przez właścicieli prywatnych domów. Takie zaniedbanie może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

1 metr sześcienny śniegu waży około 200 kilogramów. Wobec tego może być on poważnym obciążeniem dla dachu. Najlepiej więc regularnie odśnieżać dach, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie swoim, swoich bliskich oraz mienia.

Zawalenie się dachu pod ciężarem śniegu a ubezpieczenie

Coraz więcej Polaków decyduje się na ubezpieczanie swoich domów jednorodzinnych. To bardzo dobry wybór, ponieważ w stosunkowo niskiej cenie możemy otrzymać szeroki zakres wsparcia finansowego w wymagających sytuacjach.

W sprzedaży możemy znaleźć pełną gamę polis ubezpieczeniowych dla domu. Różnią się one pomiędzy sobą zakresem ochrony oraz kosztami, a także kwotami, które możemy uzyskać w razie wystąpienia problemów. Czy jednak każde ubezpieczenie domu pozwoli nam na uzyskanie odszkodowania wtedy, gdy pod ciężarem śniegu dojdzie do zawalenia dachu?

Nie każde ubezpieczenie ma taki zapis – możemy znaleźć go w Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Jeżeli znajdziemy takie właśnie wskazanie, wówczas w razie problemów wywołanych przez śnieg musimy po prostu zadzwonić do ubezpieczyciela, aby zgłosić szkodę.

Gdy jednak nie ubezpieczyliśmy swojego domu lub ubezpieczenie nie zawiera takiego zapisu, wtedy za naprawę zniszczeń będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Warto przy tym wskazać, że możemy narazić się na jeszcze większe problemy, na przykład wtedy, gdy urazu doznałby przechodzień.

Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania

Warto przy tym wskazać, że ubezpieczyciel może nie chcieć wypłacić odszkodowania. Dotyczy to sytuacji, gdy winą za zniszczenie dachu nie można obarczyć tylko i wyłącznie opadu atmosferycznego. Jeżeli budynek jest w złym stanie technicznym lub też do wypadku doszło wskutek rażącego zaniedbania właściciela, który przez wiele tygodni nie odśnieżał dachu, wtedy możemy spotkać na swojej drodze kłopoty.

Podsumowując, w przypadku dachu zarwanego przez śnieg możemy uzyskać odszkodowanie zgodnie z zapisami naszej polisy ubezpieczeniowej, dlatego warto sprawdzić jej zapisy. Gdy jednak nie będziemy regularnie odśnieżali naszego dachu, w razie wypadku polisa także może nam nie pomóc. Wobec tego najlepiej regularnie usuwać śnieg z dachu!