Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Ile czasu musimy czekać na kartę z banku?

Ile czasu musimy czekać na kartę z banku?

Gdy decydujemy się na założenie konta bankowego, wtedy najczęściej wyrabiamy także kartę, aby mieć łatwy dostęp do zgromadzonych na rachunku pieniędzy. Niestety, na kartę musimy poczekać, aż zostanie ona wykonana. Po ilu dniach od sygnowania umowy będziemy mogli otrzymać ją do swoich rąk?

Karty, które wydawane są do praktycznie każdego konta bankowego, pozwalają nam na płacenie w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, a także na wypłacanie pieniędzy w bankomatach. Karty są obecnie powszechnie używanym środkiem płatniczym, który jest szeroko akceptowany. Dzięki nim możemy płacić szybko, bezpiecznie oraz wygodnie.

Zanim jednak otrzymamy kartę, będziemy musieli na nią nieco zaczekać. To, jak szybko ją dostaniemy, zależy przede wszystkim od banku, w którym o nią wnioskowaliśmy, od organizacji płatniczej, która kartę wydaje, a także od tego, jakie jest aktualne zapotrzebowanie na karty.

Na kartę musimy zaczekać

Na polskim rynku stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje kart płatniczych – Visa oraz MasterCard. Warto przy tym wskazać, że karty te same we sobie nie są własnością banków, ale organizacji płatniczych, które obsługują te systemy płatności. Wobec tego nie możemy otrzymać karty od ręki, czyli pracownik nie może po prostu nam jej wybić i zakodować. Robią to Visa lub MasterCard na zlecenie banku.

Oczekiwanie na takie karty to zwykle to 14 dni, ale często przychodzą one jeszcze w pierwszym tygodniu od złożenia wniosku. Naturalnie, dużo zależy też od poczty, ponieważ może zdarzyć się, że nasza przesyłka gdzieś utknie.

Karty bankomatowe od ręki

Niektóre banki także oferują swoim klientom możliwość otrzymania kart płatniczych od ręki. Są to karty niepersonalizowane, które nie zawierają wytłoczonego imienia oraz nazwiska właściciela karty. Są one określane też mianem kart tymczasowych.

W przeciwieństwie do personalizowanych kart są one ważne tylko jeden rok, wobec tego nie będziemy mogli używać jej przez cały czas. Karty tymczasowe wydawane są też tym osobom, które zgubiły, zniszczyły czy miały skradzioną kartę.

PIN do karty Karty najczęściej wysyłane są do klienta listami, często nawet nie są to listy polecone, dlatego kartę znajdziemy bezpośrednio w naszej skrzynce pocztowej. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, kod PIN do karty jest wysyłany w innej przesyłce. Część banków pozwala też na uzyskanie kodu PIN w inny sposób.

Obecnie coraz popularniejsze jest ustalenie swojego kodu PIN przez internet. Logujemy się wtedy na swoim koncie obsługi, wybieramy zakładkę z kartami i odnajdujemy kartę, którą otrzymaliśmy. Potem przechodzimy do jej aktywacji oraz jednoczesnego ustalenia kodu PIN, który nam się podoba i jest łatwy dla nas w zapamiętaniu. Czasami kod PIN jest też ustalany przez bank losowo, a możliwość jego zmiany dostępna jest za opłatą, zatem warto to sprawdzić.

Podsumowując, na kartę płatniczą od banku nie będziemy musieli długo czekać. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy wnioskowaliśmy o kartę do całkowicie nowego konta bankowego, jak i tej, gdy potrzebowaliśmy nowej karty, ponieważ ta obecnie używana traci już swoją ważność.