Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak obniżyć rachunki za wodę?

Jak obniżyć rachunki za wodę?

Ceny wody cały czas idą w górę. Gdy zależy ci na tym, aby płacić mniejsze rachunki, warto wdrożyć odpowiedni program oszczędnościowy w swoim domu. Sprawdź razem z nami sposoby na obniżenie rachunków za wodę!

Woda nie jest tania, zwłaszcza wtedy, gdy mamy dużą rodzinę i w związku z tym nasze zapotrzebowanie na nią jest znacznie wyższe. Według szacunków Home Brokera, czteroosobowa rodzina wydaje na rok około 2 000 złotych na wodę. Rachunki za wodę możemy obniżyć przede wszystkim poprzez zmniejszenie jej zużycia – jak to zrobić?

1. Nie lej wody niepotrzebnie

To główny problem. Mycie zębów z odkręconą wodą, branie codziennych kąpieli w wypełnionej wannie, spłukiwanie toalety po wrzuceniu do niej chusteczki – to tylko kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Szacuje się, że odkręcenie kranu na 10 minut dziennie to zużycie większe o 100 litrów wody. Gdy wobec tego będziemy zakręcać kran wtedy, gdy wody nie potrzebujemy, będziemy mogli uzyskać spore oszczędności.

2. Korzystaj ze zmywarki

Wielu z nas uważa, że zmywarka tak naprawdę zużywa sporo wody. Nic bardziej mylnego! To urządzenie, które potrafi umyć naczynia z całego dnia nawet w około 10-12 litrach wody przy trybie oszczędnym.

Gdy chcielibyśmy zmywać naczynia ręcznie, pod bieżącą wodą, zużylibyśmy nawet kilka razy więcej wody. Pewnym rozwiązaniem problemu jest mycie z użyciem miski z wodą i detergentem, ale i tak zużycie nie będzie tak niskie jak w przypadku zmywarki.

3. Pierz wtedy, gdy masz pełną pralkę

Pranie kilku rzeczy w pralce, nawet na programie 1/2, nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Pralka pobiera także sporo wody, dlatego wtedy, gdy chcemy ją oszczędzać, włączajmy ją tylko wtedy, gdy zbierzemy więcej brudnych ubrań.

Gdy jednak zależy nam na tym, aby wyprać mniej rzeczy w pralce, wybierzmy po prostu krótszy program i opcję połowy wsadu, co da mniejsze zużycie wody.

4. Bierz prysznic zamiast kąpieli

Kąpiel to nawet około 200-250 litrów zużytej wody, z kolei prysznic zużywa około 50 litrów wody.

Wobec tego kąpiel powinniśmy zostawić tylko na te szczególne okazje. Na co dzień wybierajmy prysznic, który nie tylko zużyjemy niej wody, ale również będzie szybszy i zdrowszy dla skóry.

5. Sprawdź, czy nie masz przecieków

Nawet jeżeli wszystkie krany są zakręcane, a prysznic i spłuczka używane oszczędnie, może okazać się, że różnica w rachunku nie jest wysoka. W takim przypadku warto pomyśleć o sprawdzeniu, czy nie mamy przecieków.

Gdy z kranu ucieka nam zimna woda, tracimy nawet 5 złotych na miesiąc. W przypadku ciepłej wody nawet powyżej 10 złotych miesięcznie.

6. Nie podlewaj ogrodu wodą z kranu

Jeżeli masz spory ogród, który wymaga regularnego podlewania, w takim przypadku warto pomyśleć o korzystaniu w tym celu z deszczówki zamiast wody bezpośrednio z kranu. Deszczówka jest znacznie lepsza dla roślin.

Gdy wobec tego chcesz zmniejszyć swoje rachunki za wodę, skorzystaj z naszych porad – dzięki nim już kolejnego miesiąca możesz odczuć różnicę. Wystarczy tylko zmiana przyzwyczajeń, a także ewentualne naprawy, aby zmniejszyć zużycie wody.