Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Czym są pożyczki prywatne?

Czym są pożyczki prywatne?

Najczęściej kojarzymy pożyczki z bankami lub z firmami pozabankowymi oferującymi chwilówki. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym są pożyczki prywatne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Pożyczka to umowa o charakterze finansowym, w ramach której jedna ze stron pożycza pieniądze drugiej stronie, z kolei druga strona zobowiązuje się do oddania środków na określonych warunkach.

Warto przy tym wskazać, że nie każda pożyczka jest kredytem – kredyty to produkty bankowe regulowane Prawem bankowym i będące pod kontrolą KNF. W przypadku pożyczek zasady są luźniejsze i w dużej mierze mogą być ustalane przez strony. To właśnie do tej kategorii zaliczamy pożyczki prywatne.

Kto może udzielić lub wziąć pożyczkę prywatną?

Pożyczki prywatne to nazwa odnosząca się do pożyczek udzielanych przez osoby prywatne. Najczęściej odbiorcą takiej pożyczki jest droga osoba prywatna, ale może być o również firma czy organizacja. Wobec tego pożyczką prywatną może być pożyczka udzielona członkowi rodziny, sąsiadowi, znajomemu, ale też pieniądze pożyczone przedsiębiorcy, na przykład pożyczka udzielona przez rodziców dziecku rozwijającemu własny biznes.

Warto przy tym wskazać, że pożyczki prywatne wcale nie muszą odbywać się tylko pomiędzy osobami znajomymi. Także możemy pożyczyć pieniądze osobie wcześniej nam nieznanej lub otrzymać je od takiej właśnie osoby.

Ile możemy pożyczyć?

Jak wskazaliśmy wcześniej, pożyczki mogą mieć warunki ustalone indywidualnie pomiędzy stronami umowy. Wobec tego także w przypadku pożyczek prywatnych kwota pożyczki ustalana jest indywidualnie – może być to zarówno kilkaset złotych, jak i kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście, to od pożyczkodawcy zależy, ile pieniędzy pożyczy – powinien on także ocenić potencjalną zdolność kredytową pożyczkobiorcy, aby odzyskać od niego pożyczone pieniądze.

Podobnie jest w przypadku kwoty, strony pożyczki prywatnej mogą również ustalić pomiędzy sobą inne jej parametry, w tym czas spłaty, metodę spłaty, koszty. Warto przy tym zaznaczyć, że pożyczka prywatna nie musi być związana z płatnością konkretnego oprocentowania czy prowizji. Takich opłat zwykle nie stosuje się w przypadku pożyczek między znajomymi, ale już wtedy, gdy pożyczamy od innej osoby, która zawodowo zajmuje się pożyczaniem pieniędzy, płacimy określone koszty.

Jak wziąć pożyczkę prywatną?

Skupmy się na tutaj na pożyczkach prywatnych poza gronem rodzinnym i znajomych. Pożyczki prywatne stały się obecnie bardzo popularne za sprawą serwisów pożyczek społecznościowych. Są to serwisy, z których korzystają zarówno osoby chcące pożyczyć od kogoś pieniądze, jak i inwestorzy, którzy mają środki i są gotowi do ich przekazania.

Pożyczki społecznościowe wymagają wcześniejszego założenia konta na portalu. Także wskazane jest wykonanie weryfikacji tożsamości – im więcej weryfikacji przejdziemy, tym bardziej wiarygodną osobą będziemy dla potencjalnych inwestorów. Gdy chcemy dostać pożyczkę, wystawiamy aukcję pożyczkową, określając w niej kwotę, termin spłaty i naszą propozycję oprocentowania. Jeśli inwestorzy zrzucą się na naszą aukcję, możemy pożyczyć pieniądze.

Druga opcja to wyszukanie inwestora prywatnego, na przykład przez internet. Uważajmy jednak na takie oferty – możemy narazić się na niemałe koszty!

Ten wpis znajduje się w kategorii