Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Darowizna dla syna albo córki

Darowizna dla syna albo córki

Przekazanie darowizny najczęściej następuje na linii rodzic – dziecko. Darujemy różne mienie, między innymi nieruchomości, pieniądze, ruchomości takie jak samochody. Jak załatwić wszystkie sprawy formalne, aby darowizna dla dziecka była ważna?

Darowizna w gronie najbliższej rodziny jest zwolniona od podatku. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby powiadomić o tym w odpowiednim czasie Urząd Skarbowy, ponieważ w przeciwnym przypadku możemy wpaść w nie lada kłopoty.

Kiedy darowizna jest zwolniona od podatku?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, jeśli chodzi o darowiznę dla najbliższych, w tym także dla syna albo dla córki, mamy możliwość zwolnienia z podatku. Jest to zwolnienie całkowite oraz nielimitowane, dlatego nie ma ograniczeń w wartości przekazanego mienia i ze zwolnienia możemy korzystać wielokrotnie.

Zgodnie z Ustawą o podatku od spadków i darowizn możliwe jest dokonanie zwolnienia z podatku w tak zwanej grupie zerowej. Zalicza się do nich małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Uwaga! Do grupy zerowej nie zaliczają się zięć, synowa, teściowie.

Gdy chcemy obdarować dzieci, możemy więc przekazać im darowiznę bez żadnych dodatkowych kosztów. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli dzieci są już w związkach małżeńskich, najlepiej zaznaczyć, że przekazujemy darowiznę właśnie na rzecz syna albo córki. W przeciwnym przypadku może być ona potraktowana jako darowizna dla małżonków, czyli także na rzecz synowej albo zięcia, więc nie będzie całkowicie zwolniona z podatków.

Zwolnienie z podatku przysługuje przy spełnieniu określonych warunków

Aby uzyskać zwolnienie z podatku przy darowiźnie dla syna lub córki musimy również przestrzegać określonych przepisów prawnych.

Ze zwolnienia skorzystać mogą te osoby, które spełnią poniższe warunki:

• Złożą specjalne oświadczenie do Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego.

• W przypadku darowizn pieniężnych skorzystaj z przekazania pieniędzy w formie przelewu albo w innej formie poza gotówką. Uwaga! Nie ma możliwości przekazania pieniędzy z ręki do ręki, ponieważ wtedy możemy narazić się na zapłatę podatku.

Jak złożyć oświadczenie SD-Z2?

Aby doszło do zwolnienia z podatku od darowizny, konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia oznaczonego jako SD-Z2. Formularz możemy znaleźć także on-line lub znaleźć go w lokalnym Urzędzie Skarbowym.

Musimy pamiętać o tym, by dochować terminu 6 miesięcy od momentu powstania zobowiązania podatkowego, z którego mamy być zwolnieni. W przypadku darowizn jest to moment dokonania darowizny.

Kiedy nie musimy składać oświadczenia?

Złożenie oświadczenia nie jest konieczne w jednym przypadku – gdy w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło uzyskanie pieniędzy, ich wartość nie przekracza 9637 złotych.

Zawiadomienie urzędu nie jest ponadto wymagane, gdy dochodzi do darowizny na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, na przykład przy darowiźnie nieruchomości.

Ten wpis znajduje się w kategorii