Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Długie weekendy w 2019 – czyli jak biorąc krótki urlop, mieć długie wolne

Długie weekendy w 2019 – czyli jak biorąc krótki urlop, mieć długie wolne

Bez względu na to, czy dopiero rozpoczęliśmy swoją karierę zawodową, a może posiadamy wiele lat stażu, poniedziałek zawsze będzie tym najgorszym ze wszystkich dni tygodnia. Jak uniknąć zmory każdego pracownika - czyli poniedziałku?

Wykorzystaj dni wolne w odpowiednim momencie i zorganizuj sobie długie weekendy w 2019.

Wymiar urlopu wypoczynkowy

Z pewnością każdy z nas wie, że długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Jednak jeżeli jesteśmy zorganizowani i potrafimy dobrze planować, możemy go z łatwością przedłużyć. Większość firm wymaga od swoich pracowników uwzględnienia dni wolnych już na początku roku. Dlatego warto już teraz wiedzieć, jak najlepiej wykorzystać dostępny wymiar czasu.

Zacznijmy jednak od tego, ile w rzeczywistości przysługuje nam dni urlopu. Informacje na ten temat znajdziemy przede wszystkim Kodeksie Pracy, a także Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jedno jest pewne, każdy pracownik ma prawo do odpoczynku. Jednak jego egzekwowanie zależy między innymi od formy zatrudnienia. Jeżeli pracujemy na podstawie umowy zlecenie czy też innego dokumentu mającego charakter cywilnoprawny, niestety nie przysługuje nam określona przez przepisy pula dni wolnych.

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zapisy obowiązujące pracownika oraz pracodawcę stanowią inaczej. W tym miejscu warto również wspomnieć, że dokument ten może zostać wykorzystany niewłaściwie. Mowa tu o sytuacjach, kiedy ze względów wydajnościowych zostaniemy zobowiązani do podpisania nieodpowiedniego dokumentu mimo przesłanek świadczących o konieczności nawiązania stosunku pracy na podstawie umowy o pracę.

Do takich czynników należy warunek podporządkowania oraz konieczność osobistego wywiązania się z obowiązków w określonym miejscu i czasie za wynagrodzenie. Warto na bieżąco śledzić zmiany zachodzące w obrębie przepisów dotyczących nas bezpośrednio, ponieważ jako świadomi pracownicy możemy żądać egzekwowania tego, co nam należne.

Lista świąt w 2019 roku:

 • 1 stycznia - Nowy Rok - wtorek
 • 6 stycznia - Święto Trzech Króli - niedziela
 • 21 kwietnia - Wielkanoc - niedziela
 • 22 kwietnia - Drugi dzień świąt wielkanocnych - poniedziałek
 • 1 maja - Święto Pracy - środa
 • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja - piątek
 • 9 czerwca - Zielone Świątki - niedziela
 • 20 czerwca - Boże Ciało - czwartek
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - czwartek
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych - piątek
 • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości - poniedziałek
 • 25 grudnia - Boże Narodzenie - środa
 • 26 grudnia drugi dzień Bożego Narodzenia - czwartek

Kiedy wolne i długi weekend?

GRUDZIEŃ/STYCZEŃ: 29, 30, 31, 1 (jeden dzień urlopu)KWIECIEŃ: 20, 21, 22MAJ: 1, 2, 3, 4, 5 (jeden dzień urlopu)CZERWIEC: 20, 21, 22, 23 (jeden dzień urlopu)SIERPIEŃ: 15, 16, 17, 18 (jeden dzień urlopu)LISTOPAD: 1, 2, 3LISTOPAD: 9, 10, 11GRUDZIEŃ: 25, 26, 27, 28, 29 (jeden dzień urlopu)

Jaki okres urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Sprawa wydaje się prosta. Jeżeli staż pracy przekracza 10 lat, mamy prawo nawet do 26 dni wolnych. Z kolei osobom, których stosunek pracy po zsumowaniu wynosi mniej niż 10 lat, powinien przysługiwać 20- dniowy odpoczynek. Jednak kiedy zagłębimy się w obowiązujące przepisy, sprawa się komplikuje. Szczególną uwagę należy zwrócić na art. 155 Kodeksu Pracy informujący o obowiązku zaliczenia do okresu zatrudnienia kolejnych etapów zatrudnienia.

Wielu młodych ludzi decyduje się na jednoczesne zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia zawodowego. Jeżeli przykładowo uczęszczamy na studia zaoczne, posiadając zatrudnienie z tytułu umowy o pracę, do stażu należy wliczyć to, co będzie korzystniejsze z perspektywy pracownika. Zsumowaniu podlega każdy ukończony okres nauki bez względu na tryb realizacji pod warunkiem posiadania odpowiedniego potwierdzenia.

Doliczona liczba lat zależy od poziomu naszego wykształcenia. Jak to wygląda? Jeżeli zakończyliśmy edukację na etapie równorzędnej szkoły zawodowej lub zasadniczej, należy uwzględnić dodatkowe 3 lata. Natomiast kiedy poziom naszego wykształcenia określany jest jako średnie (średnia szkoła zawodowa czy średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych), możemy doliczyć nawet 5 lat.

Jednak jako absolwenci średniej szkoły ogólnokształcącej, przysługują nam dodatkowe 4 lata stażu. Na tle tego zestawienia najkorzystniej wypadają studenci. Dysponują aż 8–letnim doświadczeniem, co oznacza, że od otrzymania prawa do 26 dni wolnych dzieli ich tylko przepracowanie kolejnych 2 lat.

Warto zaznaczyć, że Kodeks Pracy odróżnia wykształcenie wyższe od ukończenia szkoły policealnej, za które przysługuje 6 lat stażu pracy, Bez wątpienia z perspektywy pracownika każdy z wymienionych wariantów wydaje się korzystny. Pamiętajmy jednak, że wymienione wcześniej okresy edukacji nie powinny być zsumowane.

Długie weekendy w 2019 roku

Pierwszy z długich weekendów mamy już niestety za sobą, a następny możemy zaplanować dopiero na kwiecień. Ta rezerwa czasowa zwiększa szanse na uwzględnienie naszej prośby o urlop przed wystosowaniem tego samego wniosku przez innego pracownika. Możliwość przedłużenia okresu wypoczynkowego nie jest wiedzą tajemną, a dostęp do niej może mieć każdy. Najważniejsze będzie skorzystanie w odpowiednim czasie ze zdobytej teorii w praktyce.

Przejdźmy więc do najistotniejszego. Kiedy należy poprosić o dzień wolny, aby zapewnić sobie niewielkim kosztem nawet 5-dniowy odpoczynek? Pierwszy z terminów przypada na okres świąt wielkanocnych. Ustawa przewiduje zwolnienie z obowiązku pracy 21(niedziela) oraz 22 (poniedziałek) kwietnia, czyli Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny. Jeżeli zdecydujemy się na urlop również 20 kwietnia, długi weekend potrwa aż 3 dni.

Dodatkowo korzystając z “majówki”, możemy uzyskać niemal dwutygodniowy urlop. Jak to zrobić? Wystarczy zarezerwować wolne od pracy w terminie 25 kwietnia – 5 maja. Bez wątpienia wielu pracowników pomyśli o tym samym i zwróci się do pracodawcy z prośbą o uwzględnienie wniosku urlopowego. Dlatego podkreślamy raz jeszcze, że w tym przypadku liczy się przede wszystkim czas!

Kiedy jeszcze złożenie wniosku o 5 dni urlopu wydłuży czas odpoczynku nawet do dwóch tygodni? Wariantów jest kilka. Warto również wykorzystać czas między 1 a 11 listopada. Jeżeli nasz czas pracy obejmuje tylko dni robocze od poniedziałku do piątku, wówczas odpowiedni wniosek należy wypełnić na termin od 3 do 8 listopada.

Jak już wspominaliśmy, duże pole manewru daje nam również okres świąteczny. Jednak otrzymanie dodatkowego urlopu w tym czasie graniczy z cudem. Nierzadko jeżeli nie uwzględnimy tego co najmniej kilka miesięcy wcześniej, nie mamy szans na dłuższą przerwę bożonarodzeniową czy wielkanocną.

Dlatego najlepiej już teraz zarezerwować wolne od pracy. Dzięki temu będziemy pewni, że nic nie zepsuje nam planów. Jednak zanim złożymy odpowiedni wniosek, każdy powinien samodzielnie przeanalizować dostępne rozwiązania w odniesieniu do aktualnej sytuacji zawodowej. Może się zdarzyć, że wybrane przez nas terminy będą nieodpowiednie.

Jak samodzielnie zaplanować długi weekend?

W zależności od miejsca zatrudnienia możemy zostać zobowiązani również do pracy w weekendy. Jeżeli przykładowo dni robocze wyznaczane są w oparciu o system brygadowy, musimy pamiętać, że wniosek o urlop należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, a termin będzie obejmował inne daty niż wyżej wymienione. Jak widać, nie da się stworzyć jednego schematu, który będzie pasował do każdego. Dlatego najlepiej ustalić wszystko samodzielnie na podstawie przewidzianych przez prawo dni wolnych. Dwa z nich już minęły, mowa tu o 1 oraz 6 stycznia.

Nic straconego, ponieważ przed nami jeszcze okazja do co najmniej sześciu długich weekendów. Wszystko to za sprawą nie tylko wspomnianego już 21 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc oraz Poniedziałku Wielkanocnego – 22 kwietnia, ale również: 1 maja (środa), 3 maja (piątek), 9 czerwca (niedziela), 20 czerwca (czwartek), 15 sierpnia (czwartek), 1 listopada (piątek), 11 listopada (poniedziałek), 25 i 26 grudnia (środa, czwartek). Dzięki tym informacjom możemy zaplanować nie tylko wymarzone wakacje, ale również krótkie weekendowe atrakcje lub po prostu czas poświęcony rodzinie lub przyjaciołom.

Jak wnioskować o urlop?

Aby otrzymać urlop, obowiązkiem pracownika jest dostarczenie odpowiedniego formularza. Wniosek powinien zostać zgłoszony z wyprzedzeniem określonym przez wewnętrzne ustalenia pracodawcy. Jeżeli chcemy skorzystać z prawa do wypoczynku w trakcie okresu świątecznego czy równie popularnej majówki, musimy liczyć się z odmową.

Możemy być pewni, że oprócz nas znajdzie się wiele innych osób chętnych do skorzystania z weekendu dłuższego niż zwykle. Dodatkowo należy również pamiętać o limicie związanym z przynależnym nam urlopem oraz obowiązku przebywania na nieprzerwanym 10–dniowym wypoczynku. Jeżeli nasza praca zakłada wolne weekendy, wówczas będzie on wynosił aż dwa tygodnie.

Masz zamiar skorzystać z jednego z długich weekendów, jednak nie jesteś pewien, czy wystarczy Ci oszczędności na zorganizowanie wymarzonego wyjazdu? Sprawdź warunki pożyczki Aasa i złóż wniosek nawet o 10 000 zł na 24 miesiące!

Ten wpis znajduje się w kategorii