Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak czytać umowę o pożyczkę?

Jak czytać umowę o pożyczkę?

Zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki, zawsze powinniśmy dokładnie sprawę przemyśleć. Gdy jesteśmy zdecydowani, nie podpisujmy jednak umowy bez jej wcześniejszego przeczytania. Warto wiedzieć, jakie są skutki jej sygnowania, na które się zgadzamy. Jak powinniśmy wobec tego czytać umowę o pożyczkę, aby nie umknęły nam żadne ważne zapisy?

Umowa pożyczkowa wiąże pożyczkodawcę z pożyczkobiorcą, określając obowiązki oraz prawa każdej z tych stron. Wtedy, gdy chcemy wziąć pożyczkę, podpisanie umowy to podstawa, chyba że zaciągamy ją na niską sumę od rodziny. W każdym przeciwnym przypadku pożyczka powinna być zatwierdzona właściwą umową.

Dlaczego warto przeczytać umowę pożyczki?

Niestety, wielu z nas popełnia poważny błąd przy zaciąganiu pożyczek – nie czytamy umowy. Zwykle zakładamy, że w umowie nie ma już żadnych zapisów, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Poza tym znaczenie ma tutaj pośpiech – chcemy jak najszybciej podpisać umowę i otrzymać pieniądze, a nie zagłębiać się w skomplikowanej umowie. Oczywiście, sama kwestia trudnego języka stosowanego w umowach nie pozostaje bez znaczenia.

Nie powinniśmy jednak rezygnować z umowy pożyczki – to dzięki niej będziemy mogli dowiedzieć się, na co się piszemy, mówiąc ogólnie. Warto przy tym pamiętać, że sama umowa nie jest jedynym dokumentem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Również zastosowanie mają inne dokumenty, w tym tabela prowizji i opłat czy regulamin pożyczki.

W umowie o pożyczkę powinny znaleźć się następujące informacje:

• określenie stron umowy o pożyczkę

• wysokość pożyczki

• zasady spłaty pożyczki

• termin spłaty pożyczki wraz z harmonogramem spłaty

• roczna stopa oprocentowania wraz z warunkami jej zmiany

• prowizje oraz inne opłaty związane z zawarciem umowy

• całkowity koszt pożyczki

• sposób zabezpieczenia spłaty pożyczki, jeżeli jest potrzebny

• skutki przedterminowej spłaty pożyczki

• termin, sposób i skutki odstąpienia od umowy pożyczki

• konsekwencje naruszenia postanowień umowy, na przykład braku terminowej spłaty

Zwróćmy szczególną uwagę na zapisy dotyczące oprocentowania oraz innych kosztów pożyczkowych, a także zasad, które mogą zmienić ich wysokość. Największym zagrożeniem są umowy z tak zwanymi klauzulami abuzywnymi, czyli niedozwolonymi, ale obecnie spotykane są one już bardzo rzadko, głównie w mało znanych, cieszących się niezbyt dobrą famą firmach pożyczkowych. Zacinając pożyczkę w dobrej firmie, która ma pozytywne opinie klientów, nie mamy się czego obawiać.

Sprawdź umowę w Aasa już teraz!

Aby pożyczanie nie było związane z ryzykiem, w naszej firmie Aasa Polska wychodzimy naprzeciwko oczekiwaniom klientów i publikujemy wzór umowy na naszej stronie internetowej. Wobec tego można już teraz zapoznać się z zapisami i przeanalizować je spokojnie w domowym zaciszu. W razie dodatkowych pytań nasi pracownicy także są do dyspozycji i odpowiedzą na nie wyczerpująco.

Jeżeli chcesz zdecydować się na pożyczkę ratalną, jesteśmy całkowicie do dyspozycji – oferujemy pożyczki w kwocie do 10 000 złotych na 24 miesiące. Wniosek można złożyć już teraz na naszej stronie internetowej. Zapraszamy serdecznie!

Ten wpis znajduje się w kategorii