Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

JAK NAUCZYĆ DZIECI OSZCZĘDZANIA?

JAK NAUCZYĆ DZIECI OSZCZĘDZANIA?

Pierwszym krokiem do nauczenia dziecka oszczędzania jest dawanie mu dobrego przykładu. Dzieci uczą się obserwując rodziców, przez co wyrabiają w sobie dobre nawyki.

Warto już od najmłodszych lat stopniowo budować u dziecka świadomość czym są pieniądze oraz jaka jest ich wartość. Powinno ono poznać koszty zakupu jedzenia, rachunków, podstawowych świadczeń. Dobrą metodą jest też przyrównywanie oszczędności do realnych korzyści dla dziecka - niezgaszone światło może mieć "wartość" batonika. Zarządzania pieniędzmi można uczyć również poprzez zabawę. Do tego celu mogą posłużyć gry planszowe czy komputerowe o tematyce ekonomicznej.

Kolejnym krokiem w nauce odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi jest dawanie dziecku kieszonkowego. Dobrze jest przy tym porozmawiać z dzieckiem o kilku istotny kwestiach: ile będzie wynosić kieszonkowe, na co chce je przeznaczyć oraz jakie są jego potrzeby. Warto jest pokazać mu, że poprzez rezygnację z drobnych wydatków np. na słodycze i odkładanie tych pieniędzy przez dany okres będzie mógł kupić sobie wymarzoną zabawkę. Będzie to dobra lekcja cierpliwości oraz oszczędzania, a nowa rzecz będzie bardziej doceniona.

Można też dawać mniejsze kwoty, ale za to raz w tygodniu. W ten sposób nasza pociecha uniknie pokusy wydania wszystkiego za jednym razem. Nawet niewielka, ale regularnie dawana suma pieniędzy pomoże nauczyć go rozsądnego dysponowania gotówką. Kieszonkowe, stopniowo zwiększające się z wiekiem lub przyznawane za dobre oceny czy spełnianie obowiązków domowych, pozwoli nauczyć dziecko odpowiedzialnego korzystania z własnych pieniędzy. Dzięki temu będzie ono nie tylko bardziej zmotywowane do osiągania lepszych wyników w nauce czy sprzątania pokoju, ale również nauczy się dyscypliny w oszczędzaniu.

Ten wpis znajduje się w kategorii