Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Kto udzieli pożyczki zadłużonym?

Kto udzieli pożyczki zadłużonym?

Kiedy w naszym życiu pojawiają się problemy, zazwyczaj rozwiązania szukamy w internecie. Jesteśmy przekonani, że właśnie w tym miejscu znajdziemy odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania. Być może to prawda, jednak czy porady dotyczące pożyczki dla zadłużonych okażą się pomocne?

 

Kto udzieli wsparcia finansowego osobie z długami? Sprawdźmy!

Pożyczki dla zadłużonych? Na pewno nie bank

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że będąc zadłużonym, z pewnością nie otrzymamy zgody na udzielenie nam pomocy finansowej przez bank. Powód jest prosty, brak zdolności kredytowej. Procedura wnioskowania o kredyt zakłada dokładną weryfikację potencjalnego klienta pod kątem płynności finansowej oraz historii jego zobowiązań.

Pierwszy etap to analiza ilościowa, która ma na celu sprawdzenie, czy dany konsument po opłaceniu bieżących zobowiązań jest w stanie przeznaczyć określoną kwotę na spłatę nowego. Posłużą temu informacje dotyczące wysokości zarobków, miesięcznych wydatków oraz kwota aktywnego zadłużenia - przykładowo inne zaciągnięte produkty finansowe.

Ważnym kryterium będzie również podstawa zatrudnienia, jeśli pracujemy w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, znajdujemy się w najlepszej możliwej sytuacji.

Problem może się pojawić podczas drugiego etapu, którym jest analiza jakościowa. Wpływ na jej wynik mają cechy wnioskodawcy, takie jak: wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, poziom wykształcenia, zawód, staż pracy czy też stanowisko. Jeśli do tej pory nasze szanse na otrzymanie kredytu pozostają duże, wszystko może zmienić weryfikacja historii kredytowej.

W tym momencie bank weźmie pod lupę stan naszych aktualnych zadłużeń oraz to, czy spłacaliśmy terminowo wcześniejsze zobowiązania. Informacje na ten temat udostępniane są instytucjom finansowym przez liczne rejestry, wśród których znajdziemy: BIK, BIG InfoMonitor czy Bankowy Rejestr. Jeżeli nie bank, to kto udzieli pożyczki zadłużonym?

 

Czy pomogą nam firmy pozabankowe?

Wpisując w wyszukiwarkę frazę pożyczki dla zadłużonych, wśród wyników pojawią się nie tylko artykuły na ten temat, ale również firmy informujące o dostępności takiego produktu. Dodatkowo nierzadko w reklamach telewizyjnych czy internetowych możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że dany pożyczkodawca udziela wsparcia finansowego osobom z długami.

Jednak zazwyczaj wyżej wspomniane zapewnienia mijają się z prawdą. Większość firm pozabankowych sprawdza swoich potencjalnych klientów w bazach i jest to nieuniknione. Na stronach internetowych większości pożyczkodawców znajdziemy również zapis, że podstawą do udzielenia pożyczki jest pozytywna ocena zdolności kredytowej.

 

Pożyczki dla zadłużonych

Jeśli każda instytucja finansowa sprawdza swoich klientów w bazach, skąd biorą się zapewnienia o możliwości zaciągnięcia pożyczki z długami? Porównując warunki udzielenia wsparcia obowiązujące w banku oraz firmach pożyczkowych, można zauważyć wiele różnic.

Bez wątpienia, pożyczkodawcy wprowadzili mniej rygorystyczne kryteria, dzięki czemu osoby, których wnioski o kredyt zostały odrzucone, mają szansę na pozabankową pomoc finansową.

Jednak każda instytucja kieruje się określonymi zasadami, które mają na celu ograniczenie ryzyka nieterminowej spłaty zobowiązania przez pożyczkobiorcę. W przypadku firm pożyczkowych każdy usługodawca ma prawo wprowadzić indywidualny scoring, czyli metodę oceny wiarygodności osoby wnioskującej.

Dlatego też pojawiają się instytucje informujące o tym, że wynik weryfikacji w bazach dłużników nie jest czynnikiem decydującym w sprawie decyzji kredytowej.

 

Odpowiedzialne pożyczanie

Jak już wspomnieliśmy, firmy pożyczkowe również poddają ocenie naszą zdolność kredytową, jednak kierują się przy tym innymi kryteriami niż banki. W jakich sytuacjach wpisy w BIK mogą zostać zaakceptowane? Wszystko zależy przede wszystkim od wysokości zadłużenia oraz instytucji, wobec której zalegamy z płatnościami.

Jeśli dana osoba przez dłuższy czas nie reguluje swoich zobowiązań, nie znajdzie akceptacji również w instytucjach pozabankowych. Większość z nich deklaruje kierowanie się zasadami odpowiedzialnego pożyczania. Oznacza to, że nie udzielą one wsparcia finansowego klientowi bez zdolności do terminowej spłaty należności.

 

Kiedy pożyczka bez BIK jest możliwa?

Jednak wpis w bazie dłużników nie jest jednoznaczny z brakiem zdolności kredytowej. Biuro Informacji Gospodarczej to jeden z systemów, który gromadzi zarówno informacje dotyczące płatności związanych z produktami finansowymi, jak i rachunkami za media, usługami telekomunikacyjnymi czy alimentami. Dlatego też nietrudno do niego trafić.

Wystarczy, że z powodu chwilowego kryzysu w budżecie domowym nie wpłacimy terminowo raty czy opłaty za rachunki. W takich sytuacjach warto spróbować złożyć wniosek o pożyczkę po wcześniejszym zapoznaniu się z obowiązującymi warunkami.

Okres przechowywania negatywnych wpisów różni się w zależności od rejestru, do którego zostaliśmy dodani. Biuro Informacji Gospodarczej nakazuje usunięcie takich informacji w terminie 14 dni od dnia wpłaty zaległości.

Natomiast Biuro Informacji Kredytowej wyczyści naszą złą historię kredytową dopiero po 5 latach od daty uregulowania zobowiązań. Jeśli spłaciliśmy swoje zaległości, jednak przy naszym nazwisku nadal widnieje negatywna informacja, również istnieje szansa na otrzymanie pożyczki online.

Ponadto niewiele osób pamięta o tym, że równie problematyczny może okazać się brak historii kredytowej. Dlatego pamiętajmy, że 90% informacji znajdujących się w rejestrze BIK to wpisy pozytywne.

Bez nich otrzymanie kredytu będzie znacznie utrudnione. Na szczęście, niski scoring w banku nie zamyka nam drogi do otrzymania wsparcia finansowego w firmach pożyczkowych.

 

Czy pożyczka prywatna to dobre rozwiązanie?

Jednym z rozwiązań, na które możemy trafić, przeglądając odpowiedzi na pytanie, kto udzieli wsparcia finansowego zadłużonym, jest pożyczka prywatna. Wśród wielu wymienianych na stronach internetowych zalet zapominamy o ryzyku wiążącym się z tego typu zobowiązaniami. Zdarza się, że są one identyfikowane z produktami oferowanymi przez firmy pozabankowe. Należy jednak pamiętać, że bez względu na wszelkie zapewnienia różnice można znaleźć już u podstaw.

Pożyczek prywatnych udzielają osoby fizyczne. W takim przypadku zabezpieczenie inwestora stanowi najczęściej weksel. Niesie to za sobą pewne ryzyko utraty majątku, jeśli nie dopilnujemy prawidłowego sporządzenia dokumentu. Dodatkowo wszelkie regulacje prawne, jakim podlegają takie zobowiązania, zawarte są w Kodeksie Cywilnym.

Mimo to oprocentowanie oraz konsekwencja opóźnienia w spłacie ustalane są indywidualnie przez pożyczkodawcę.

Z kolei pożyczki pozabankowe i ich działanie regulowane są przez ustawę antylichwiarską, w której znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące kosztów zobowiązania. Wszystkie potrzebne dane dostępne są również na stronach internetowych pożyczkodawców.

Zgodnie z ustawą odsetki za opóźnienie mogą być równe maksymalnie dwukrotności odsetek ustawowych, czyli aktualnie 14%. Natomiast całkowity koszt zobowiązania nie powinien przekraczać 25% kwoty pożyczki oraz 30% tej sumy w stosunku rocznym.

Jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę od 2 000 do 10 000 zł bez zbędnego ryzyka, skorzystaj z oferty Aasa Polska. Z nami od samego początku wiesz, jakich możesz spodziewać się kosztów. Sprawdź, czy spełniasz warunki stawiane klientom i złóż wniosek!

Ten wpis znajduje się w kategorii