Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

Na zakupy spożywcze najczęściej przeznaczamy dość dużą część naszych comiesięcznych dochodów. Wobec tego wtedy, gdy brakuje nam pieniędzy na nasze codzienne wydatki, pojawia się pytanie – czy można w jakiś sposób zaoszczędzić na zakupach spożywczych? Tak, to możliwe. Sprawdź razem z nami, jak to zrobić!

Każdy z nas ma nieco inne gusta, co również przekłada się na koszty jedzenia. W związku z tym wtedy, gdy nie wiemy jeszcze, ile dokładnie przeznaczamy co miesiąc na nasze spożywcze zakupy, powinniśmy zacząć zapisywać te wydatki. Zbierajmy paragony i zapisujmy wszystkie koszty w notesie, kalendarzu czy z wykorzystaniem specjalnej aplikacji na smartfon. Wtedy będziemy mogli wiedzieć, ile wydajemy, a także na co, co w następnej kolejności pomoże nam w ograniczeniu wydatków. Oczywiście, za oszczędzanie możemy zabrać się też od razu – także wtedy pamiętajmy o zapisywaniu wydatków, co pomoże nam w planowaniu domowego budżetu.

Oszczędzać na jedzeniu możemy na kilka sposobów – możemy zmienić miejsca, w których robimy zakupy, możemy też zmniejszyć ilość kupowanych produktów, poza tym możemy zmienić rodzaje rzeczy, które kupujemy. Gdy także chcesz zmniejszyć koszty zakupów spożywczych, warto sprawdzić także inne nasze porady!

1. Zaplanuj zakupy spożywcze

Jednym z głównych problemów przy zakupach spożywczych jest brak planowania tego, co mamy zakupić. Wówczas kupujemy często to, czego tak naprawdę nie potrzebujemy. Do naszego koszyka trafiają również produkty, które szybko się psują, które mamy już w domu, z których nie możemy przygotować pełnowartościowego posiłku.

Wobec tego warto przygotować się go zakupu – zajrzeć do lodówki i do szafek, aby zobaczyć, co już mamy i co możemy wykorzystać. Wtedy weźmy się za planowanie posiłków oraz zakupów na dłuższy okres, na przykład na cały tydzień. W ten sposób nie będziemy musieli potem codziennie iść do sklepu, ponieważ czegoś zapomnieliśmy.

2. Przygotuj listę

Na zakupy warto wybrać się z wcześniej przygotowaną listą. Wtedy będziemy mogli nie tylko kontrolować to, czego potrzebujemy, więc nie zapomnimy o niezbędnych produktach. Również nie kupimy tych, których tak naprawdę nie musimy mieć, więc oszczędzimy więcej.

Listę możemy przygotować na kartce albo możemy skorzystać z aplikacji na smartfony.

3. Sprawdzaj cenę za jednostkę

Wielu z nas patrzy przy zakupach tylko na cenę danego produkty. Rzadko kiedy zwracamy uwagę na cenę za jednostkę, na przykład za kilogram czy za litr. Obecnie, zgodnie z prawem, sklepy mają obowiązek podawania również ceny za jednostkę miary.

Gdy widzimy obok siebie dwa produkty, które chcemy zakupić, ale różnią się one gramaturą i ceną, możemy sprawdzić cenę za jednostkę. Najczęściej produkty w większych opakowaniach są tańsze, ale nie jest to regułą. Warto zatem sprawdzić koszty za jednostkę, aby nie przepłacać.

4. Kupuj sezonowe produkty

Dotyczy to przede wszystkim owoców i warzyw – powinniśmy przede wszystkim kupować te produkty, które są popularne i tanie w tym sezonie. Wówczas nie tylko zapłacimy mniej, ale otrzymamy produkty świeże, najwyższej jakości.

5. Poluj na okazje

Nie zapominajmy również o tym, że dużo zaoszczędzimy w trakcie różnych akcji promocyjnych. Warto zatem śledzić gazetki naszych ulubionych sklepów lub sprawdzać ceny na stronach internetowych, aby wiedzieć, kiedy możemy zrobić zakupy najtaniej.

W przypadku produktów o długiej dacie ważności możemy zrobić zapasy.