Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak zmniejszyć rachunki za wodę?

Jak zmniejszyć rachunki za wodę?

Chcesz, aby twoje rachunki za wodę były niższe niż obecnie? To wcale nie takie trudne! Jeśli również chcesz zacząć oszczędzać, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Woda jest nam potrzebna każdego dnia – dzięki niej myjemy się, gotujemy, sprzątamy. Wobec tego nie możemy sobie bez niej poradzić. Korzystanie z wody, a także z kanalizacji jest jednak związane z różnymi wydatkami. Musimy więc pamiętać o tym, aby regularnie płacić rachunki. Ich wysokość w dużej mierze zależy od tego, jak dużo wody zużywamy, zatem poprzez zmniejszenie jej zużycia możemy również obniżyć nasze rachunki.

Istnieje wiele sposobów na to, aby zmniejszyć zużycie wody. Niektóre z nich nie wymagają żadnych inwestycji, inne z kolei związane są z poniesieniem określonych kosztów. O czym powinniśmy pamiętać?

1. Używaj wody bardziej racjonalnie

To najważniejsza porada, ponieważ najczęściej wysokie rachunki wynikają z tego, że korzystamy z wody niezbyt roztropnie. Najważniejsze są tutaj nasze nawyki, dlatego będziemy musieli je zmienić. Podobnie dotyczy to także innych członków rodziny, z którymi powinniśmy porozmawiać na ten temat.

Przykładowo, wystarczy zaoszczędzenie wody w kranie podczas mycia zębów albo golenia, aby zaoszczędzić w roku nawet kilkadziesiąt złotych. Powinniśmy również przestać używać toalety jako miejsca do wyrzucenia zużytej chusteczki czy owada. Zamiast spłukiwania takich rzeczy w toalecie po prostu wyrzućmy je do kosza na śmieci. Im rzadziej odkręcamy wodę w kranie lub spuszczamy ją w toalecie bez potrzeby, tym lepiej.

2. Bierz prysznic zamiast kąpieli

Średnio przy kąpieli zużywamy od 200 do nawet 250 litrów wody, natomiast wzięcie szybkiego prysznica to tylko około 50 litrów wody. Wobec tego na zamianie kąpieli na prysznic możemy oszczędzić naprawdę duże kwoty – nawet kilkaset złotych rocznie.

3. Korzystaj odpowiedzialnie ze zmywarki i pralki

Sporo możemy też zaoszczędzić na racjonalnym korzystaniu z AGD, czyli z pralki oraz zmywarki. Nowoczesne urządzenia pozwalają nam na zaoszczędzenie dużo wody – pranie w pralce wielu ubrań to mniejsze zużycie wody niż pranie ich ręcznie. Podobnie sprawa wygląda przy zmywarkach, ale jeśli nie chcemy inwestować w zmywarkę, możemy myć naczynia w zamkniętej komorze zlewozmywaka z wodą i detergentem zamiast pod bieżącą wodą.

Gdy korzystamy z domu z pralki i zmywarki, pamiętajmy o tym, aby urządzenia te uruchamiać tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Powinny być one wypełnione, aby nie prać i nie zmywać w nich małej ilości rzeczy. Wtedy tracimy nie tylko na wodzie, ale również na prądzie.

4. Sprawdź instalację

Nie każdy wie, ale dużo możemy stracić też wtedy, gdy nasza instalacja wodna w domu lub mieszkaniu nie będzie szczelna. Nawet niewielkie nieszczelności, które powodują kapanie wody, przekładają się na wyższe rachunki – zwykle kilka złotych miesięcznie więcej.

5. Skorzystaj z perlatorów

Perlatory to niewielkie i niedrogie przedmioty, które pozwalają na napowietrzenie wody. Możemy zastosować je w łazience oraz w kuchni. Perlator pozwala na zaoszczędzenie od 15% do 60% wody w zależności od jej przepływu litrów na minutę. Za jeden perlator zapłacimy około 20-25 złotych – możemy zamontować go samodzielnie.

6. Wymień spłuczkę w toalecie

W trakcie jednego spłukania zużywamy nawet około 15 litrów wody. To duże koszty w skali miesiąca, dlatego warto pomyśleć o wymianie spłuczki w toalecie. Najlepszym wyborem będzie spłuczka posiadająca dwa przyciski – jeden uwalnia całą zgromadzoną wodę, drugi z kolei tylko jej część, dlatego możemy wtedy dopasować ilość zużywanej wody do potrzeb.