Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jaka kwota przelewu pod kontrolą skarbówki?

Jaka kwota przelewu pod kontrolą skarbówki?

Gdy chcemy przelać dużą kwotę pomiędzy prywatnymi rachunkami bankowymi, istnieje ryzyko, że informacja na temat takiej transakcji będzie przekazana do urzędu skarbowego. Jaka kwota przelewu może znaleźć się pod lupą skarbówki?

Coraz częściej korzystamy z przelewów, aby przekazywać pieniądze innym osobom – członkom rodziny, znajomym, a także w biznesie naszym kontrahentom. Przelewy są wygodne, szybkie i bezpieczne. Obecnie możemy zlecać je bez wychodzenia z domu – wystarczy tylko kilka kliknięć w serwisie transakcyjnym banku, aby pieniądze nawet tego samego dnia znalazły się u odbiorcy.

Co mówią przepisy prawa?

Zgodnie z przepisami, a dokładnie Ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu istnieje obowiązek rejestracji każdej transakcji na kwotę wynoszącą minimum 15 000 euro miesięcznie. Dotyczy to zarówno pojedynczych przelewów na tę kwotę, jak i mniejszych przelewów, które po zsumowaniu przekraczają ten limit. Warto jednak wskazać, że niektóre instytucje finansowe ograniczają ten limit.

Dane na temat przelewów powyżej 15 000 euro przechowywane są przez okres 5 lat. Gdy służby po przeanalizowaniu dokumentów uznają, że istnieje podejrzenie łamania przepisów, transakcja może być wstrzymana, a nawet może dojść do zablokowania rachunku. Osoby prowadzące szemrane interesy mogą narazić się na takie niebezpieczeństwo nawet wtedy, gdy przelewy dotyczą mniejszych sum.

Oczywiście, większość przelewów wyższych niż 15 000 euro nie jest związana z przestępstwem. Jeżeli chcemy wykonać bezpiecznie przelew powyżej wskazanej sumy, powinniśmy posiadać dokumentację potwierdzającą, że pieniądze pochodzą z legalnego źródła.

Uwaga! W przypadku firm limit od początku 2017 roku wynosi 15 000 złotych.

Na co narażamy się, gdy nie udowodnimy legalności pochodzenia pieniędzy?

Gdy nie potrafimy udowodnić tego, że pieniądze w wysokiej sumie trafiły do nas zgodnie z prawem, wówczas urząd skarbowy może nałożyć na nas niemałą karę, a dokładnie będziemy musieli zapłacić spory podatek.

Kara wynosi aż 75% wysokości niezadeklarowanych dochodów, dlatego przy kwocie wyższej niż 150 000 euro może być to bardzo wysoki wydatek.

Przelewy a darowizny między członkami rodziny

Warto też wspomnieć przy okazji o darowiznach w ramach tak zwanej I i II grupy podatkowej, które obejmują członków rodziny. Wówczas możemy przelewać sobie wysokie sumy, ale musimy pamiętać o tym, żeby zgłaszać je do urzędu skarbowego w terminie.

W przypadku grupy podatkowej I, czyli tak zwanej pierwszej linii, na przykład rodzic-dziecko, w czasie 5 lat możemy podarować sobie łączną kwotę wynoszącą 9 637 złotych. W drugiej grupie, przykładowo na linii ciocia-siostrzeniec, limit ten wynosi 7 276 złotych na 5 lat. Nie ma wtedy obowiązku podatkowego, ale musimy w okresie 6 miesięcy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego.

Warto przy tym wskazać, że w przypadku pierwszej linii, czyli małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha mogą być także zwolnieni z podatku od spadków i darowizn, nawet jeśli przedmiot darowizny przekracza kwotę 9 637 złotych. Wówczas także trzeba zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego.