Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Leasing konsumencki – co to jest?

Leasing konsumencki – co to jest?

Leasing to coraz bardziej popularne rozwiązanie na rynku. Związane jest to ze znacznie prostszymi procedurami przy staraniu się o uzyskanie leasingu w stosunku do kredytów bankowych. Sprawia to, że leasing staje się popularny już nie tylko wśród firm, ale również wśród klientów indywidualnych.

Leasing jest generalnie produktem finansowym, który stanowi alternatywę w stosunku do kredytów bankowych czy też pożyczek. Leasing stosowany jest przy pozyskiwaniu maszyn, samochodów, sprzętu przez firmy. Natomiast leasing indywidualny oferowany jest osobom prywatnym. Jest to produkt, który można spotkać najczęściej na rynku motoryzacyjnym.

Skorzystanie z leasingu indywidualnego pozwala na pozyskanie samochodu często na znacznie bardziej korzystnych warunkach finansowych w stosunku do kredytu bankowego. Związane jest to z możliwością odliczania przez firmę oferującą leasing kosztów w ramach odpisów amortyzacyjnych za pojazd. Odpisy amortyzacyjne mogą być realizowane przez firmy, które są właścicielami zakupionych pojazdów. Dodatkowo firmy leasingowe zarabiają podobnie jak banki na oprocentowaniu, które jednak bywa najczęściej znacznie niższe w stosunku do kredytów bankowych.

Kiedy leasing jest korzystny?

Leasing jest korzystnym rozwiązaniem, gdy chce się rozłożyć zakup samochodu na dłuższy okres czasu. Dodatkowo w stosunku do kredytu leasing to rozwiązanie, które nie przenosi własności pojazdu na użytkownika. Samochód może stać się własnością leasingującego dopiero po zakończeniu umowy leasingowej. Najczęściej samochód po zakończeniu umowy leasingu osoba, która korzystała z leasingu może wykupić na własność za cenę stanowiącą niewielki ułamek wartości pojazdu.

Zdecydowanie się na leasing bywa korzystne również z powodu znacznie mniejszych formalności, które spotyka się w firmach leasingujących w stosunku do banków udzielających kredytu. Wiele osób, które nie jest w stanie uzyskać wysokiego kredytu w bankach na zakup samochodu może bez problemu skorzystać z indywidualnego leasingu. Jest to również związane z tym, że firmy leasingowe stosują znacznie mniej restrykcyjne zasady oceniania zdolności kredytowej klientów.

Firmy leasingowe nie biorą również pod uwagę w większości przypadku wpisów w BIK, co często jest podstawą do odrzucenia wniosków kredytowych przez banki przy złej historii kredytowej pożyczającego pieniądze.

Elastyczne warunki współpracy

Firmy cenią sobie leasing przede wszystkim ze względu na bardzo dużą elastyczność ze strony firm leasingujących w ramach ustalania warunków leasingu. Z takich elastycznych warunków współpracy mogą również korzystać klienci indywidualni. Dodatkowo w firmach leasingowych znacznie łatwiej jest pozyskać leasing na pozyskanie samochodu używanego w stosunku do banków.

Można również decydować się na bardzo różne, nowe pojazdy. Nie ma również problemów by leasing dotyczył motocykli a także innych rodzajów pojazdów. Firmy leasingowe są w stanie zapewnić również wykonanie wielu formalności związanych choćby z rejestracją pojazdu czy wykupieniem ubezpieczeń samochodu często przy uzyskaniu dużo korzystniejszych warunków ubezpieczenia.