Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Meble do domu – czy warto kupować te najtańsze?

Meble do domu – czy warto kupować te najtańsze?

Umeblowanie domu może być niemałym wydatkiem. W sklepach możemy znaleźć wiele różnych mebli, które różnią się pomiędzy sobą cenami, stylem, wykończeniem. Gdy nie mamy zbyt wiele pieniędzy do wydania, czy warto kupować te najtańsze?

Stolik kawowy do salonu możemy kupić już za 100 złotych, ale możemy wydać na niego też około 1 000 złotych. Wszystko zależy już od zasobności naszego portfela, a także od pomysłu na aranżację wnętrza.

Wiele osób, szczególnie młodych, które nie zarabiają zbyt dużo i nie mają własnych oszczędności, zastanawia się, jakie meble kupić do swojego pierwszego mieszkania – kupionego czy wynajętego. Tanie meble to interesująca propozycja pod kątem kosztów, ponieważ możemy cale mieszkanie wyposażyć bez przepłacania. Czy jednak posłużą nam na długi czas?

Z czego produkuje się tanie meble?

Szafa za około 400 złotych, stolik za kilkadziesiąt, biurko za 100 złotych, regał na książki za 90 złotych czy rama łóżka za 300 złotych. Ceny nie są bardzo wysokie, jeśli zajrzymy do odpowiednich sklepów.

Gdy jednak widzimy niską cenę, często pojawia się podejrzenie, czy tak naprawdę takie meble są dobrym wyborem. W końcu niska cena jest związana w powszechnym przekonaniu z niezbyt dobrą jakością.

Tanie meble najczęściej wykonuje się po prostu z tanich materiałów. Stoliki wykonuje się z kartonowego materiału układanego w kształt plastra miodu i oklejanego okleiną przypominającą drewno albo w innych kolorach. Takie meble są tanie, przyjazne dla środowiska i mogą być wytrzymałe, jeśli nie stajemy na nich lub nie uderzamy w nie. Wtedy mogą posłużyć nam na lata.

Takie meble jak szafki i regały najczęściej wykonuje się z płyt meblowych. Są one również wykańczane oleinami. Takie meble są wytrzymałe i trwałe, ale mogą niszczyć się na narożnikach, dlatego trzeb na nie uważać.

Tanie meble z drewna?

Zdecydowanie najdroższym materiałem meblowym jest lite drewno, szczególnie gatunków takich jak dąb, jesion czy gatunków egzotycznych. Oczywiście, takie meble są bardzo efektowne, trwałe, można je naprawiać, na przykład szlifować, ale kosztują krocie.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie meble z drewna naturalnego są bardzo drogie. Gdy poszukujemy czegoś tańszego, warto sprawdzić meble wykonane z sosny. To również bardzo elegancko wyglądające drewno o jasnym kolorze, który może być też malowany na inne kolory, na przykład na modną obecnie biel. Sosna jest lekka, ale też podatna na uszkodzenia, na przykład przy uderzeniu powstaje w niej wgłębienie – trzeba więc uważać.

Gdzie kupować tanie meble?

Jeśli również nie możesz wydać na meble zbyt wysokiej sumy, w takim przypadku warto wziąć pod uwagę przede wszystkim sklepy sieciowe z meblami, na przykład popularny sklep Ikea czy sklep Jysk. Sklepy te często organizują też wyprzedaże i promocje, podczas których możemy kupić ich produkty jeszcze taniej. Także dużo ciekawych ofert czeka na nas w internecie – w sklepach i na portalach aukcyjnych.

Musimy pamiętać o tym, że tanie meble to najczęściej meble przeznaczone do samodzielnego złożenia, dlatego będziemy musieli poświęcić również swój czas na to, aby przygotować je do użytkowania.