Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Mieszkanie jako inwestycja. Jak wybrać najlepsze?

Mieszkanie jako inwestycja. Jak wybrać najlepsze?

Zakupienie mieszkania pod cele inwestycyjne to obecnie coraz popularniejsza opcja. Dzięki posiadaniu własnej nieruchomości możemy zarabiać dwojako – wtedy, gdy będziemy ją wynajmować, a także na jej rosnącej wartości. Jednak nie każde mieszkanie da nam wymarzone zyski. O czym powinniśmy pamiętać?

Mieszkania sprzedają się obecnie jak świeże bułeczki. Deweloperzy najczęściej mają chętnych od razu po rozpoczęciu prac i wprowadzeniu nieruchomości do sprzedaży. Ciągle realizowane są nowe inwestycje mieszkaniowe zarówno w dużych, jak i w mniejszych miastach. Wobec tego znalezienie odpowiedniego sposobu na inwestycję może być wyzwaniem.

Osoby, które chcą zakupić mieszkanie jako inwestycja, najczęściej przeznaczają je do późniejszego wynajmu. Dochodowość wynajmu nieruchomości zależy w szczególności od tego, gdzie nasze mieszkanie będzie zlokalizowane, jaki będzie jego metraż, a także jak będzie ono urządzone.

Wybór odpowiedniej lokalizacji

Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zakupienie mieszkania pod wynajem w dużym, studenckim mieście, na przykład w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, gdzie zapotrzebowanie na lokale pod wynajem jest bardzo duże. Co więcej, tam zyski z nieruchomości są też największe. Mniej z kolei zarobimy, gdy kupimy mieszkanie w mniejszym mieście, gdzie zainteresowanie nie będzie tak wysokie, a i ceny najmu proporcjonalnie niższe.

Druga kwestia związana z lokalizacją to samo położenie mieszkania w mieście. Tutaj na uwagę zasługują mieszkania położone przy uczelniach, a także w centrum, dobrze skomunikowane. Oczywiście, znajdziemy też chętnych na mieszkanie na obrzeżach, ale wtedy cena za wynajem nie będzie tak wysoka.

Jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem?

Skupmy się teraz na samym mieszkaniu. W zasadzie możemy znaleźć zainteresowanych na każde lokum. Największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, które wynajmowane są nie tylko przez studentów, ale też młodych pracowników. Z kolei duże mieszkania też możemy wynająć, ale głównie są one wybierane przez grupy studentów. Gdy wobec tego zależy nam na wyższych zyskach, szukajmy mieszkań raczej do 50 metrów kwadratowych.

Gdy chcemy wynająć inne mieszkanie niż kawalerkę, sprawdźmy jego rozkład. Najlepiej, aby w mieszkaniu nie było pokojów przechodnich, ponieważ wtedy każdy pokój będziemy mogli wynająć osobno. Niemniej jednak teraz, gdy popularne są otwarte przestrzenie, możemy mieć z tym nieco problemów.

Nie zapominajmy też o aranżacji mieszkania, która również będzie wpływała na zainteresowanie daną ofertą. Najlepiej wynajmować mieszkania w dość neutralnej aranżacji, na przykład modnych bielach czy szarościach, z podstawowymi meblami, które możemy kupić w popularnych sieciach meblarskich. Oczywiście, plusem będzie w pełni wyposażona kuchnia i łazienka, czyli powinniśmy też zainwestować w kuchenkę, lodówkę, pralkę.

Warto jednak pamiętać o tym, że trudne jest dokładne oszacowanie opłacalności zakupu mieszkania przeznaczonego pod wynajem. To przyszłościowa inwestycja, niemniej nie zawsze da nam oczekiwane zyski.