Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Naturalne olejki eteryczne – 5 sposobów na ich wykorzystanie

Naturalne olejki eteryczne – 5 sposobów na ich wykorzystanie

Nie każdy z nas wie, że olejki eteryczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki nim możemy nie tylko aromatyzować pomieszczenia, ale również są doskonałym dodatkiem podczas sprzątania czy leczenia chorób układu oddechowego. Sprawdź z nami 5 sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych!

Naturalnymi olejkami eterycznymi nazywamy olejki pozyskiwane z roślin, które takie substancje wytwarzają. Wśród jednych z najbardziej popularnych olejków znajdują się olejek lawendowy, pichtowy z syberyjskiej jodły białokorej, pomarańczowy, olejek geraniowy, ylang-ylang, olejek z drzewa herbacianego czy olejek cytrynowy, aby wspomnieć o niektórych z nich. W sprzedaży jest ich o wiele więcej i możemy kupić je też w różnych mieszankach.

Nie każdy olejek zapachowy to naturalny olejek eteryczny!

Nie należy mylić naturalnych olejków eterycznych z olejkami zapachowymi. Te drugie nie są produktami naturalnymi, czyli nie są pozyskiwane z roślin, ale są syntetyzowane w laboratoriach i nie posiadają właściwości olejków naturalnych. Stosowane są głównie to aromatyzacji pomieszczeń.

Skupmy się zatem na naturalnych olejkach eterycznych, które w domu są w stanie zastąpić różne środki. Ponadto są bardzo tanie! Olejki kupimy już w cenie około 10-15 złotych za buteleczkę.

1. Do aromatyzacji pomieszczeń

To najbardziej popularna metoda użycia naturalnych olejków eterycznych. Są dobrą alternatywą dla świeczek i wosków, ponieważ są naturalne i mają dobroczynne działanie.

Najczęściej olejki używane są w kominkach zapachowych – wlewamy wtedy wodę do miseczki kominka i dodajemy od 4 do 10 kropli olejku. Pod spodem zapalamy tea-light. W sprzedaży znajdziemy też elektryczne kominki.

Inna metoda aromatyzacji to przygotowanie własnego odświeżacza powietrza – olejki możemy użyć do dyfuzorów zapachowych, możemy nasączyć nimi zużytą choinkę zapachową czy też możemy wykonać własny spray zapachowy.

2. Do kąpieli

Drugim popularnym zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych jest dodawanie ich do kąpieli. Dzięki nim cała łazienka wypełni się aromatycznym zapachem, który może mieć również lecznicze właściwości.

Aby przygotować taką kąpiel, dodajemy około 10-15 kropel olejku eterycznego – najlepiej do strumienia lejącej się wody.

3. Do odkurzacza

Twój odkurzacz nie pachnie zbyt ładnie w trakcie odkurzania? Możesz to zmienić w chwilę z olejkiem eterycznym.

W tym celu należy nasączyć kawałek waty albo płatka higienicznego olejkiem, a potem wciągnąć go do odkurzacza. Od razu pojawi się przyjemny zapach.

4. Do sprzątania

Dzięki olejkom eterycznym możemy też sprzątać skutecznie i naturalnie – bez potrzeby kupowania drogich detergentów.

Olejki dobrze nadają się do aromatyzowania domowych środków czystości z octem. Możemy wtedy nadać im przyjemny zapach oraz dodatkowe właściwości. Najlepiej w tym celu sprawdzają się olejki z drzewa herbacianego oraz olejki cytrusowe, które posiadają właściwości odkażające.

5. Do nawilżania powietrza

Dzięki olejkom eterycznym możemy też wypełnić powietrze aromatyczną mgiełką, która będzie posiadała również właściwości lecznicze. Można dodawać je do elektrycznych nawilżaczy powietrza, a nawet do niektórych modeli oczyszczaczy powietrza.

Jeśli dodamy do nawilżacza olejek pichtowy albo olejek eukaliptusowy, możemy łatwiej poradzić sobie z leczeniem chorób układu oddechowego. Olejki te wspomagają kurację, ułatwiając oddychanie i oczyszczając drogi oddechowe.