Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Biuro Informacji Kredytowej – co warto wiedzieć o BIK?

Biuro Informacji Kredytowej – co warto wiedzieć o BIK?

Historia kredytowa jest jednym z głównych czynników wpływających na możliwość otrzymania pożyczki czy kredytu. Banki, a także SKOK-i oraz instytucje pozabankowe w celu sprawdzenia historii kredytowej potencjalnych klientów korzystają głównie z bazy BIK. Co warto wiedzieć na jej temat?

Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie BIK) zostało powołane w 1997 roku przez Związek Banków Polskich oraz przez banki w celu gromadzenia i udostępniania informacji dotyczących historii kredytowej klientów oraz ich aktualnych zobowiązań w bankach. Aktualnie z baz BIK mogą korzystać również SKOK-i oraz firmy pozabankowe.

Kiedy dane klientów trafiają do BIK?

Błędne jest przekonanie, że BIK jest tylko bazą dłużników, w której znajdują się informacje o zadłużonych klientach. W rzeczywistości jest to baza znacznie szersza, która obejmuje wszystkich klientów, którzy wzięli kiedykolwiek pożyczkę, kredyt, mieli kartę kredytową czy debet na koncie, a także tych, którzy ubiegali się o takie produkty, ale z nich nie skorzystali.

Wszystkie te dane tworzą tak zwaną historię kredytową, która może być albo pozytywna, albo negatywna. O pozytywnej historii kredytowej mówimy wtedy, gdy spłacamy swoje zobowiązania regularnie. Z kolei o negatywnej wtedy, gdy mamy opóźnienia w spłacie rat lub nawet zaniechaliśmy spłaty zadłużenia.

Scoring BIK – system punktowy oceniający wiarygodność kredytową

Aby korzystanie z danych zgromadzonych w BIK było prostsze, wprowadzono scoring, czyli specjalny system punktowy, na podstawie którego ocenia się wiarygodność kredytową klientów. Dzięki scoringowi banki i inne instytucje wiedzą, czy dany klient jest godny zaufania. Co więcej dane w BIK pozwalają im na szybsze wydanie decyzji w odpowiedzi na złożony wniosek – często nawet w kilka minut.

Wobec tego wtedy, gdy mamy pozytywną historię kredytową w BIK, łatwiej nam będzie otrzymać pożyczki i kredyty. Gdy z kolei nasza historia nie jest zbyt dobra, wówczas banki i inne firmy mogą odmówić nam przyznania środków. Co więcej, wtedy, gdy nie mamy żadnej historii w BIK, także możemy mieć trudności z otrzymaniem kredytu czy pożyczki, zwłaszcza na wyższe sumy.

Jak długo nasze dane zostają w BIK?

Zasadniczo wtedy, gdy pożyczkę czy kredyt spłaciliśmy terminowo, nasze dane mogą zniknąć z BIK od razu po spłaceniu ostatniej raty, chyba że wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie danych nawet po wygaśnięciu zobowiązania, co najczęściej ma miejsce przy sygnowaniu umowy. Możemy też wtedy wycofać taką zgodę, a nasze dane będą wymazane.

Warto jednak wskazać, że dotyczy to tylko danych pozytywnych. Gdy nie spłacaliśmy zobowiązań, wtedy nasze dane mogą być w BIK nawet przez 5 lat. Dotyczy to sytuacji, gdy nie uregulowaliśmy zobowiązania w terminie ponad 60 dni i upłynęło kolejnych 30 dni od dnia poinformowania nas o zamiarze przetwarzania danych bez naszej zgody.

Jak sprawdzić swoje dane w BIK?

Sprawdzenie własnych danych w BIK jest możliwe. W tym celu musimy wejść na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej i tam założyć swoje konto. Podstawowy raport dotyczący naszej historii i wiarygodności kredytowej możemy pobrać za darmo.

Ten wpis znajduje się w kategorii