Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Małe czcionki w umowach kredytowych

Małe czcionki w umowach kredytowych

Gdy podpisujemy umowę kredytową lub o pożyczkę, powinniśmy zapoznać się dokładnie z jej zapisami. Niestety, umowy to często wielostronicowe dokumenty, które zawierają mnóstwo trudnych sformułowań wyglądających jak maczek na kartkach. Dlatego mała czcionka nie kojarzy nam się zbyt dobrze – często wtedy, gdy mówimy, że coś zapisane było małą czcionką czy drobnym druczkiem, było mało widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak obecnie coraz częściej instytucje wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom klientów i konstruują czytelne umowy.

Temat małej czcionki w kontekście ofert bankowych i pozabankowych jest cały czas elementem dyskusji. Konsumenci narzekają, że umowy są długie, zawiłe i mało czytelne. Z drugiej strony instytucje finansowe są zobowiązane do zawierania w dokumentach wszystkich wymaganych prawem zapisów. Przez lata każdy, kto chciał wziąć kredyt czy pożyczkę odpowiedzialnie, był zmuszony do poświęcenia swojego czasu na zapoznanie się z zapisami i ich analizę.

Czy wobec tego da się napisać umowę o kredyt czy pożyczkę tak, aby była ona czytelna? Aktualnie coraz więcej banków i firm pozabankowych kładzie nacisk na to, aby ich umowy były łatwe w czytaniu. Co ważne, zyskuje nie tylko sam konsument, ale również bank, który ma mniej reklamacji i więcej zadowolonych klientów.

Czytelna umowa, czyli jaka?

Tutaj ważna jest nie tylko sama ilość tekstu, ale również sposób jego prezentacji. Jednak nie tylko duża czcionka jest tutaj kluczowa. Poniżej opisujmy w jaki sposób możemy rozpoznać czytelną umowę.

Czytelna umowa powinna posiadać skrócone, bardziej przystępne dla klienta zapisy, które będziemy mogli od razu zrozumieć. Najlepiej, aby podane były one w formie zapytań oraz odpowiedzi, ponieważ wtedy klient może też łatwo znaleźć informacje, które najbardziej są mu potrzebne. Gdzie jest to możliwe, stosuje się także prostą formę zwracania się do klienta – zamiast posiadacza rachunku czy kredytobiorcy mówi się do niego „ty”, co ułatwia zrozumienie zapisów.

Jeśli z kolei chodzi o prezentację zapisów, są one pisane dużymi, łatwymi w odczytaniu czcionkami, często umieszczane są też w tabelkach i zawierają wyróżnione nagłówki i zapytania szeregujące informacje o zapisach umowy. Najważniejsze informacje są wytłuszczone lub oznaczone w inny sposób, przykładowo piktogramem.

Taką umowę będziemy mogli bez problemu samodzielnie przeczytać oraz zrozumieć jej zapisy. Dzięki temu podpiszemy umowę bez problemów i jeżeli będziemy chcieli sprawdzić jej zapisy, gdy zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli łatwo je odszukać.

Co wtedy, gdy umowa napisana jest drobnym druczkiem?

Jeśli jednak pożyczka ratalna czy kredyt są oferowane z umową napisaną małą czcionką, w takim przypadku będziemy musieli bardzo dokładnie zapoznać się z jej zapisami. Najlepiej poświęcić na to więcej czasu, aby mieć pewność, że zrozumieliśmy wszystkie zapisy. Gdy czegoś nie zrozumiemy, skonsultujmy się z bankiem czy firmą pożyczkową lub zapytajmy innej osoby, która zna się na finansach.

W Aasa Polska wychodzimy naprzeciwko potrzebom klientów – nasze umowy są jasno sformułowane i z wzorem umowy można zapoznać się już teraz na naszej stronie internetowej!

Ten wpis znajduje się w kategorii