Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Oszczędna jazda samochodem

Oszczędna jazda samochodem

Coraz częściej słyszymy o tak zwanym ecodrivingu, czyli o oszczędnej jeździe samochodem. Umiejętna ekojazda pozwala nam na zaoszczędzenie nawet do 25 procent zużywanego paliwa, co przekłada się oczywiście na nasz domowy budżet.

Posiadanie własnego samochodu nie jest tanie. Nie tylko musimy przeznaczyć pieniądze na jego zakupienie, ale również utrzymanie. To oznacza konieczność regularnej płatności obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz w innych ubezpieczeń, gdy chcemy uzyskać dodatkową ochronę. Również musimy ponosić koszty związane z przeglądami, serwisowaniem pojazdu, zakupieniem paliwa, opłatami parkingowymi, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Każdy, kto posiada samochód, na pewno wie, że jego posiadanie jest związane z szeregiem kosztów. W związku z tym wielu z nas na pewno chciałoby je zmniejszyć. W tym może pomóc nam właśnie ecodriving.

Czym jest ecodriving?

Tym terminem określa się taką jazdę samochodem, która powoduje zmniejszenie zużycia paliwa. Nieumiejętna, nieoszczędna jazda samochodem może nas sporo kosztować, wobec tego wtedy, gdy chcemy płacić na stacjach paliw mniej, powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia.

Dzisiaj na oszczędną jazdę kładzie się coraz większy nacisk. Jej elementy pojawiają się również podczas kursów na prawo jazdy. Warto też zapoznać się z nimi wtedy, gdy już od dawna posiadamy samochód. Na początku może być to trudne, ale z czasem do ekojazdy możemy się przekonać i przyzwyczaić, zwłaszcza wtedy, gdy zauważymy zmiany w naszym domowym budżecie.

__10 zasad oszczędnej jazdy samochodem:

  1. Nie musisz rozgrzewać silnika przed ruszeniem – nowoczesne samochody tego nie potrzebują, nawet wtedy, gdy jest zima. Uruchomiony silnik samochodu oznacza, że przez ten czas stale pobiera on paliwo.

  2. Przewiduj sytuacje na drodze – nie rozpędzaj się wtedy, gdy zaraz mają pojawić się przed tobą czerwone światła, nie ruszaj gwałtownie wtedy, gdy wiesz, że zaraz będziesz musieć się zatrzymać.

  3. Podczas postojów wyłączaj silnik – gdy zatrzymujesz się przed przejazdem kolejowym, w sporym korku, który się nie porusza, wyłączaj silnik, ponieważ w ten sposób także spalasz paliwo i zwiększasz koszty.

  4. Unikaj jazdy na wysokich obrotach – gdy prędkość obrotowa silnika jest niska, wtedy także spalanie paliwa jest mniejsze, dlatego naucz się patrzeć na obrotomierz przy zmianie biegów.

  5. Poruszaj się z równomierną prędkością – nie przyspieszaj i nie hamuj gwałtownie, ale poruszaj się w miarę jednostajnie.

  6. Dostosuj styl jazdy do drogi – gdy zjeżdżasz ze wzniesienia, nie korzystaj dodatkowo z pedału gazu.

  7. Kontroluj ciśnienie w oponach – niskie ciśnienie w oponach to większe opory toczenia, a tym samym wyższe koszty paliwa. Także jazda na oponach zimowych, gdy nie jest to już konieczne, zwiększa spalanie.

  8. Nie przewoź niepotrzebnych ciężarów – nadmiernie obciążony samochód również spala więcej paliwa.

  9. Unikaj dodatkowego oporu – gdy nie korzystasz z bagażnika na dachu, zdemontuj go.

  10. Mądrze korzystaj z klimatyzacji – częste korzystnie z klimatyzacji może spowodować zwiększenie zużycia paliwa nawet o 2 litry na 100 kilometrów.