Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Planowanie realistycznego budżetu domowego

Planowanie realistycznego budżetu domowego

Tylko niektórzy z nas planują swój budżet domowy. Najczęściej po prostu wydajemy pieniądze na to, na co musimy i na co chcemy, nie prowadząc żadnych zapisów z tym związanych. Gdy zarabiamy krocie i nie musimy liczyć się z wydatkami, wówczas rzeczywiście, budżet domowy nie będzie nam tak bardzo potrzebny. Gdy jednak zdarza się, że brakuje nam środków, warto pomyśleć o jego poprowadzeniu.

Budżet domowy wielu z nas kojarzy po prostu z zapisywaniem ponoszonych na co dzień wydatków. Jednak w rzeczywistości pod tym pojęciem znajduje się coś więcej – to nie tylko dokumentowanie przeszłości, ale również planowanie przyszłości. Dzięki posiadaniu własnego budżetu domowego jesteśmy w stanie łatwiej zapanować nad naszymi finansami, kontrolować je i dzięki temu zmniejszyć ryzyko takich sytuacji, gdy po prostu brakuje nam pieniędzy.

Wobec tego dzięki domowemu budżetowi będziemy wiedzieli, jak wydajmy nasze pieniądze, a także będziemy mogli zaplanować nasze przyszłe wydatki. Wtedy nie znajdziemy się w sytuacji, gdy po prostu nie wiemy, na co wydaliśmy nasz pieniądze, że zostało nam ich pod koniec miesiąca tak mało. Gdy zaprojektujemy nasz budżet prawidłowo, wtedy nagle okaże się, że tak naprawdę mamy sporą sumę do dyspozycji, możemy odłożyć pieniądze na wymarzone wakacje, a obciąć nasze wydatki tam, gdzie są zbyt wysokie.

Budżet domowy krok po kroku

Do wykonania swojego domowego budżetu możemy wykorzystać zwykły notatnik, używany na co dzień kalendarz, ale też możemy wybrać specjalne aplikacje na smartfony lub przygotować arkusz kalkulacyjny na komputerze.

Najprostszy budżet będzie składał się z trzech stron – na jednej będziemy wpisywali swoje dochodów oraz wydatki stałe i jednorazowe, które czekają na nas w danym miesiącu, na drugiej nieregularne wydatki, których nie zaplanowaliśmy na stronie pierwszej, natomiast na trzeciej przygotujmy swój plan oszczędzania. Każda z powyższych stron powinna odnosić się do jednego miesiąca.

Również na stronie z wydatkami stałymi najlepiej przygotować kategorie, na które będziemy wydawać pieniądze, na przykład opłaty mieszkaniowe, rachunki, jedzenie, chemia, transport, raty pożyczek i kredytów do zapłaty, ubezpieczenia, prenumeraty i inne.

Gdy wypiszemy już nasz domowy budżet, wtedy możemy wziąć się za obliczenia. Oczywiście, powinno być tak, że kwota, którą wydajemy na wydatki stałe i jednorazowe nie powinna być wyższa od naszych dochodów. Jeżeli uda nam się uzyskać różnicę, czyli przychody będą wyższe od wydatków, możemy ją skategoryzować na stronie trzeciej, czyli wpisać do oszczędności. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby także odkładać z góry wyznaczoną kwotę na oszczędności.

Wobec tego zawsze dowiemy się, ile będziemy mogli wydać w danym miesiącu, aby nie zostać z niczym.

Zacznij już dzisiaj!

Stworzenie budżetu domowego nie jest tak trudne, jak może się wydawać, zwłaszcza wtedy, gdy skorzystamy z gotowych szablonów czy aplikacji. Możesz zacząć już teraz, aby przekonać się, że własny budżet to bardzo pomocna sprawa i warto go mieć!