Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Czy istnieją prawdziwe raty 0 procent ?

Czy istnieją prawdziwe raty 0 procent ?

Często możemy spotkać się z reklamami sklepów kuszącymi ratami 0%, bez żadnych dodatkowych kosztów. Czy jednak w rzeczywistości nie będziemy musieli wtedy zapłacić nic ponad cenę zakupu?

Najczęściej pożyczki i kredyty kojarzą nam się z wydatkami – koniecznością opłaty prowizji oraz odsetek. W związku z tym wtedy, gdy spotykamy się z propozycją rat 0%, od razu wzbudzają one podejrzliwość. Warto więc przyjrzeć się takim ofertom bliżej.

Raty 0% rzeczywiście istnieją, niemniej jednak nie każda oferta rzeczywiście jest prawdziwymi ratami 0%. Mogą pojawić się dodatkowe koszty czy warunki, które będziemy musieli spełnić, aby skorzystać z takiej oferty.

Na czym polegają prawdziwe raty 0%?

Prawdziwe raty 0% to takie, w których spłacamy w ratach dokładnie taką samą sumę, którą pożyczyliśmy. Przykładowo, kupujemy dla siebie laptopa za 2 000 złotych i oddajemy w ratach 10 x 200 złotych, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Takie raty najczęściej oferowane są w systemie 10 x albo 20 x, czyli kwota zakupu dzielona jest na 10 lub na 20 równych rat. Musimy jednak pamiętać o tym, że do wzięcia takiej pożyczki ratalnej potrzebujemy właściwej zdolności kredytowej.

Gdy to niewielka suma, wtedy nasza zdolność nie musi być duża – dla podanych 2 000 złotych to rata 200 złotych. Sprawa komplikuje się jednak wtedy, gdy chcemy kupić na raty 0% coś o przykładowej wartości 10 000 złotych. Wtedy w systemie 10 x to aż 1 000 złotych raty miesięcznie. Gdy nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, bank odmówi nam pożyczki i zaproponuje taką rozłożoną na niższe raty, ale już nie 0%, ale z oprocentowaniem.

Uwaga na dodatkowe koszty!

Może jednak zdarzyć się, że pod terminem rat 0% w rzeczywistości znajdziemy produkt, który będzie kosztował nas tyle samo, co zwykła pożyczka gotówkowa, a nawet będzie od niej jeszcze droższy.

Zwróćmy uwagę, czy bank pobiera od pożyczki prowizję – w prawdziwych ratach 0% nie jest ona naliczana. Także dodatkowym kosztem może być obowiązkowe ubezpieczenie, bez którego bank nie będzie chciał nam udzielić pożyczki ratalnej. To dodatkowy koszt, dlatego tak naprawdę także pożyczka nie będzie darmowa.

Musimy wobec tego zapoznać się dokładnie z zapisami umowy, ponieważ tak naprawdę kuszące raty 0% mogą być dość kosztowne.

Gdzie szukać prawdziwych rat 0%?

Gdy chcemy zdecydować się na zakupy w ratach 0%, nie znajdziemy ich zatem wszędzie. Możemy znaleźć je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w tych internetowych. Możemy zakupić różnego rodzaju przedmioty, między innymi AGD, sprzęt RTV, komputery, ale również ubrania, meble, materiały budowlane i wykończeniowe, aby wspomnieć tylko o paru propozycjach.

Najczęściej raty tego rodzaju oferowane są jako promocja, dlatego zwykle nie są one dostępne non-stop. Wobec tego warto śledzić aktualności, gdy chcemy zakupić coś w takich ratach.

Podsumowując, zakupy w prawdziwych ratach 0% naprawdę istnieją, ale musimy pamiętać o tym, żeby zapoznać się ze szczegółami oferty, aby nie okazało się, że nasze raty 0% w rzeczywistości będą kosztowały nas znacznie więcej.

Ten wpis znajduje się w kategorii