Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PRZESTĘPCOM PODATKOWYM

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PRZESTĘPCOM PODATKOWYM

Coraz bardziej powszechną metodą oszustw podatkowych staje się włączanie nieświadomych niczego osób do grup przestępczych i wyłudzanie za ich pośrednictwem VAT-u. My radzimy, co zrobić, by uchronić się od takiej sytuacji.

Przy takich oszustwach wykorzystywany jest najczęściej mechanizm tzw. karuzeli podatkowej. Karuzela podatkowa polega na tym, że podmiot sprzedający sprzedaje towar za cenę uwzględniającą VAT, ale podatku tego nie płaci. Podmiot kupujący staje się nieświadomym uczestnikiem przestępstwa, ponieważ odliczył podatek ceny zakupionego produktu. A na tej sytuacji traci Skarb Państwa.

Mechanizm działania przestępców stojących za takimi oszustwami jest trudny do zdemaskowania. Może się też zdarzyć tak, że zorganizowane grupy przestępcze rejestrują nieświadome osoby jako fikcyjne firmy-słupy. Nierzadko są to studenci bądź osoby starsze, emerytowane.

Aby uchronić się przed działaniem zorganizowanych grup wyłudzających podatek VAT, powinniśmy przy każdej transakcji być bardzo ostrożni. Bądźmy szczególnie czujni przy wielkokwotowych transakcjach, przy których zysk jest wysoki. Taka transakcja na pierwszy rzut oka może wydawać się normalna. Jednak pozory mogą mylić. Oprócz tego zwracajmy uwagę na to, czy i dlaczego dana firma chce przy jakiejś transakcji skorzystać z usług pośrednika. To zawsze powinno nam dać do myślenia. Tym bardziej, że nie tylko osoby fizyczne mogą paść ofiarą takiego procederu, a także firmy.

Pamiętajmy, że nieznajomość prawa nie zwalnia nikogo z jego przestrzegania. Udział w przestępstwach podatkowych, świadomy lub nie, zagrożony jest wysokimi grzywnami, a nawet pozbawieniem wolności do 8 lat. Rozporządzając swoimi dokumentami w przemyślany sposób zmniejszymy ryzyko wplątania się w nielegalne działania.

Źródło: http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1297447,Nie-daj-sie-zrobic-w-slupa-Coraz-wiecej-osob-nieswiadomie-bierze-udzial-w-przestepstwa

Ten wpis znajduje się w kategorii