Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Ubezpiecz swoje mieszkanie i śpij spokojnie!

Ubezpiecz swoje mieszkanie i śpij spokojnie!

Sąsiad zalewa cię z góry? Trzeba ponieść wtedy niemałe koszty naprawy łazienki. Można im jednak zapobiec, kupując ubezpieczenie mieszkania. Pomoże ono również w innych przypadkach – włamania, kradzieży, pożaru, usterek, wybuchów. Jak ubezpieczyć swoje mieszkanie, by spać spokojnie?

Tylko niektórzy Polacy decydują się na ubezpieczenie swojego mieszkania. Zwykle ubezpieczamy się tylko wtedy, gdy musimy. Jednak takie myślenie może skończyć się poważnymi kosztami, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia. Pożar czy złodziej mogą pozbawić nas dorobku życia.

Dzisiaj w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym możemy skorzystać z polis ubezpieczeniowych nieruchomości – domu, mieszkania. Polisy te możemy podzielić na dwa rodzaje: ubezpieczenia mienia oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności za wyrządzone innym szkody. W pierwszym przypadku ochrona obejmuje nasze mienie przed skutkami uszkodzenia, kradzieży, katastrof. W drugim chronimy siebie, gdy z naszej winy inne osoby poniosą stratę, na przykład, gdy zalejemy mieszkanie sąsiadów z dołu.

Jak wybrać odpowiednią polisę mieszkaniową?

Wybór jest spory, więc będziemy musieli zastanowić się nad tym, co tak naprawdę chcielibyśmy ubezpieczyć. Określmy, na jakiej ochronie zależy nam w szczególności. Czy wystarczy samo ubezpieczenie mieszkania? A może chcemy też dodatkowo ubezpieczyć się od innych zdarzeń, na przykład wykupić OC w życiu prywatnym, NNW. Ubezpieczyciele mają dla nas wiele ofert, więc warto zapoznać się z nimi bliżej.

Nigdy jednak nie powinniśmy podpisywać umowy ubezpieczeniowej z pierwszą firmą z brzegu. Zawsze powinniśmy przejrzeć różne propozycje, zagłębić się w szczegóły umowy, aby znaleźć dla siebie takie ubezpieczenie, które po prostu będzie dla nas korzystne. Gdy nie przejrzymy wcześniej OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczeń, może okazać się, że firma ubezpieczeniowa po prostu nie wypłaci nam pieniędzy za jakieś straty.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszty są określane indywidualnie, wobec tego trudno z góry określić, z jakimi wydatkami musimy się liczyć. Pamiętajmy jednak o zasadzie, że najtańsze ubezpieczenie nie zapewni nam pełnej ochrony. Nie powinniśmy też specjalnie zaniżać wartości ubezpieczanego majątku, ponieważ po szkodzie może okazać się, że dostaniemy po prostu za małe odszkodowane.

Ceny polis ubezpieczeniowych zaczynają się już od około 150 złotych rocznie – to nie taka wysoka suma. Średnio jednak za dobrą polisę na mieszkanie będziemy musieli zapłacić około 500 złotych. Są też i takie, które są znacznie droższe, na przykład będą kosztowały nas ponad 1 000 złotych.

Na koszt ubezpieczenia mieszkania wpływają:

• lokalizacja mieszkania w mieście

• rok wybudowania nieruchomości

• kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie

• wielkość lokalu

• liczba lokatorów

• przeznaczenie lokalu

• stosowane zabezpieczenia – drzwi antywłamaniowe, okna antywłamaniowe, alarm, monitoring, grodzone osiedle

• wartość mienia w mieszkaniu

Oczywiście, nie są to jeszcze wszystkie czynniki, ponieważ jest ich znacznie więcej. Dopiero wtedy, gdy podamy je wszystkie agentowi ubezpieczeniowemu, będzie mógł on wyliczyć dla nas koszty polisy.

Ten wpis znajduje się w kategorii