Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Umorzenie odsetek karnych

Umorzenie odsetek karnych

Odsetkami karnymi nazywamy odsetki, które przysługują wierzycielowi, na przykład pożyczkodawcy, w przypadku nieterminowego otrzymania wpłaty przez dłużnika. Liczone są one już od pierwszego dnia powstania zadłużenia i po dłuższym czasie mogą uzyskać naprawdę wysoką sumę. Istnieje jednak opcja umorzenia odsetek karnych. W jakich sytuacjach jest to możliwe?

Odsetki karne, które nazywane są także odsetkami za zwłokę czy odsetkami ustawowymi, są określane w postaci wielokrotności odsetek ustawowych. Aktualnie odsetki ustawowe za opóźnienie to 7%, natomiast odsetki maksymalne za opóźnienie w spłacie wynoszą 14% w stosunku rocznym. Gdy nie będziemy spłacali zobowiązania, wówczas pożyczkodawca czy też inny podmiot, któremu jesteśmy winni pieniądze, zacznie naliczać odsetki karne. Będą one naliczane aż do momentu, w którym spłacimy swoje zadłużenie. Gdy tego nie zrobimy, wówczas mogą one przewyższyć nasze początkowe zadłużenie.

Kredyt czy pożyczka ratalna, które nie zostały spłacone w pełni, mogą być wówczas bardzo trudne w oddaniu dla dłużnika. Właśnie dlatego istnieje możliwość umorzenia odsetek, ponieważ wtedy zadłużenie będzie dla niego znacznie łatwiejsze w oddaniu. Musimy przy tym pamiętać, że kwestia umorzenia odsetek leży zawsze w gestii wierzyciela, czyli przykładowo banku lub firmy pożyczkowej. Może zdarzyć się zatem, że nie zostaną one umorzone.

Czego potrzebujemy do umorzenia odsetek karnych?

Przede wszystkim będziemy musieli znaleźć umowę o pożyczkę czy umowę o kredyt. Następnie na podstawie numeru umowy oraz dnia zawarcia umowy przygotowujemy odpowiednie pismo, w którym opisujemy sytuację. Warto wskazać w niej na swoją sytuację finansową, która uniemożliwia spłacenie zobowiązania w całości, a także wykazać chęć do oddania zadłużenia, gdy nie będzie ono tak wysokie. Możemy też zawrzeć informacje dotyczące naszej sytuacji rodzinnej oraz zdrowotnej.

Pismo to możemy przygotować samodzielnie. Wzory możemy znaleźć w internecie. Pamiętajmy o tym, że we wniosku powinny znaleźć się jedynie informacje zgodne z prawdą. Jeżeli powołujemy się na jakieś dokumenty, na przykład na umowę o pracę czy zasądzone alimenty, wówczas powinniśmy dołączyć także do wniosku ich kopie.

Co wtedy, gdy odsetki nie zostaną umorzone?

Praktyka wskazuje, że nie zawsze dochodzi do umorzenia odsetek karnych w całości. Banki i inne instytucje są bardziej skłonne do umorzenia ich w części, na przykład w połowie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wnioskujący spotyka się z odmową. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Wszystko zależy od tego, na jakim etapie znajduje się sprawa. Jeżeli nadal mamy możliwość spłacenia zadłużenia wraz z odsetkami, a sprawa nie trafiła jeszcze do sądu, wówczas warto poszukać sposobów na oddanie środków. Gdy do gry wejdzie komornik, do zwrotu będziemy mieli jeszcze więcej środków. Bądźmy jednak uważni w zaciąganiu kolejnych pożyczek, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy stałych wpływów. Ponadto nie zawsze będziemy mogli pożyczyć pieniądze, gdy zostaliśmy wpisani na listy dłużników. Warto też zapoznać się z instytucją upadłości konsumenckiej.

Ten wpis znajduje się w kategorii