Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

4 błędy popełniane przez pożyczkobiorców

4 błędy popełniane przez pożyczkobiorców

Wydawałoby się, że dostanie pożyczki nie jest żadnym problemem. Większość z nas rzeczywiście nie będzie miała z tym trudności, ale warto wiedzieć, że nawet niewielkie pomyłki mogą spowodować, że otrzymamy negatywną decyzję. Oto 4 najczęściej popełniane błędy przez pożyczkobiorców i recepty, jak ich unikać.

1. Składanie zbyt wielu wniosków o pożyczkę jednocześnie

Oczywiście, możemy złożyć tak dużo wniosków, jak tylko chcemy, ale musimy pamiętać, że wtedy, gdy złożymy ich za wiele, może działać to na naszą niekorzyść. Wprawdzie wtedy, gdy przygotujemy tylko 2-3 wnioski, nie będzie to miało większych konsekwencji, ale w sytuacji, gdy będzie ich już powyżej 5, może wpłynąć to na nasze szanse na dostanie pożyczki.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że banki oraz instytucje pozabankowe sprawdzają swoich klientów w bazach takich jak BIK. W bazach tych zawierają się nie tylko informacje o dłużnikach, ale również o innych działaniach klientów, w tym dotyczą liczby złożonych wniosków. Wobec tego pożyczkodawca może się wycofać, ponieważ dojdzie do wniosku, że już gdzieś otrzymaliśmy pożyczkę i odmówi nam w obawie przed tak zwanym przekredytowaniem.

2. Całkowity brak historii kredytowej

Zarówno negatywna historia kredytowa, jak i jej całkowity brak może być problemem w uzyskaniu pożyczki. Dotyczy to w szczególności pożyczek na większe sumy, na przykład na remont, samochód.

Bank czy instytucja pozabankowa nie wiedzą wtedy, czy nam zaufać, ponieważ nie mają dostępu do żadnych informacji o naszej historii kredytowej. Aby ją wyrobić, warto skorzystać z jakiejś niewielkiej pożyczki gotówkowej w banku czy wziąć coś na raty w sklepie, a potem spłacić zobowiązanie terminowo.

3. Wybór nieodpowiedniej oferty

Oferty pożyczek bankowych i pozabankowych różnią się znacznie. W jednej instytucji możemy pożyczyć pieniądze na bardzo dobrych warunkach i tanio, natomiast w drugiej zapłacimy ogólnie znacznie więcej. Zatem zawsze warto poświęcić czas na to, aby sprawdzić różne oferty.

Aby wybrać dla siebie dopasowaną, odpowiednią ofertę pożyczki, możemy skorzystać ze specjalnych serwisów internetowych zawierających najnowsze rankingi pożyczek oraz kalkulatory pożyczkowe. Powinniśmy przy tym patrzeć zarówno na koszty pożyczki, w tym oprocentowanie, prowizję oraz inne koszty jak opłaty przygotowawcze, ale również na warunki, które dyktuje nam pożyczkodawca. Wtedy będziemy mogli szybko wyselekcjonować takie oferty, które będą mogły spełnić nasze oczekiwania w pełni.

4. Nieczytanie umów o pożyczkę i innych dokumentów

Ostatni, jednak bardzo poważny błąd popełniany przez pożyczkobiorców, to nieczytanie umów o pożyczkę oraz innych dokumentów związanych z pożyczką, w tym regulaminów, wykazów opłat. Gdy składamy swój podpis, w takim przypadku zgadzamy się na zapisy w dokumentacji. Warto więc sprawdzić, co tak naprawdę znajduje się w tych pismach, które musimy sygnować.

Gdy potem może okazać się, że pożyczkodawca naliczy nam dodatkowe opłaty lub będzie miał inne żądania, które były zawarte w dokumentacji, nie będziemy mogli udowodnić, że ich nie znaliśmy, ponieważ znajdowały się one właśnie w pismach, które podpisaliśmy.

Ten wpis znajduje się w kategorii