Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak uniknąć kłopotów ze spłatą pożyczki?

Jak uniknąć kłopotów ze spłatą pożyczki?

Posiadasz pożyczkę albo dopiero chcesz ją wziąć? Pamiętaj o tym, że brak spłaty zadłużenia w terminie może być powodem poważnych problemów. Gdy chcesz ich uniknąć, sprawdź nasze porady!

Dzisiaj pożyczenie pieniędzy w banku albo w firmie pozabankowej to naprawdę żaden problem. Możemy zrobić to nawet bez wychodzenia z domu, ponieważ wiele banków i pozabankowych firm pożyczkowych udziela nam pożyczek całkowicie on-line.

Na pożyczkę powinniśmy decydować się wtedy, gdy jest to jedyne rozwiązanie. Pożyczanie dużych sum, które wydajemy od razu na konsumpcję, może być przyczyną powstania tak zwanej spirali zadłużenia. Jeśli nie chcemy mieć kłopotów ze spłatą pożyczki, powinniśmy podejść do tego tematu w sposób odpowiedzialny.

1. Nie pożyczaj za dużo

Gdy pożyczki są tak łatwo dostępne jak dzisiaj, wielu z nas jest skuszonych możliwością otrzymania błyskawicznych pieniędzy. W związku z tym często decydujemy się na kwotę większą niż ta, która jest nam aktualnie potrzebna. Taka wysoka pożyczka może stać się jednak dużym problemem, ponieważ z jej spłatą związana będzie też wysoka rata.

Aby zapobiec problemom ze spłatą zadłużenia, powinniśmy pożyczyć tylko tyle, ile będziemy naprawdę potrzebowali. Przeliczmy też wcześniej, jaka kwota raty będzie dla nas odpowiednia – nie powinna ona zaburzać naszego domowego budżetu.

2. Rata nie powinna zbyt za wysoka

Jak wspomnieliśmy, kwota raty powinna być dopasowana do naszego domowego budżetu, ponieważ w przeciwnym przypadku może okazać się, że nie będziemy w stanie spłacić zadłużenia.

Powinniśmy unikać chwilówek, które musimy spłacić w ciągu jednego miesiąca. Powinniśmy wybrać pożyczkę ratalną, dzięki której możemy rozłożyć nasz dług na raty i spłacić go wygodniej. Warto pamiętać o tym, że im dłuższy okres pożyczki, tym mniejsza będzie rata przy tej samej sumie Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dłuższa pożyczka ratalna to także wyższe koszty pożyczkowe. Najlepiej więc wybrać taką wysokość pożyczki, aby była ona przystępna dla nas i nie była trudna w spłacie.

3. Spłacaj ratę od razu

Kolejną poradą, która pozwoli nam uniknąć problemów ze spłatą pożyczki, jest opłacanie raty natychmiast, gdy jest to możliwe. Nie odkładajmy tego na ostatni moment, czyli na jeden dzień przed terminem, ale wtedy, gdy mamy już na koncie wypłatę, po prostu uregulujmy nasze zobowiązanie na ten miesiąc. Podobnie powinniśmy zrobić z innymi stałymi wydatkami, na przykład rachunkami za media, czynszem.

Spłacenie raty od razu pozwoli nam na łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem. Będziemy wtedy dokładnie wiedzieli, ile zostanie nam pieniędzy na ten miesiąc. Nie znajdziemy się w sytuacji, gdy środków na spłatę raty po prostu nam zabraknie.

4. Kupuj odpowiedzialnie

Masz problemy z kupowaniem zbyt wielu rzeczy i potem okazuje się, że pod koniec miesiąca nie masz żadnych pieniędzy? W takiej sytuacji warto także wprowadzić zmiany w swoich nawykach zakupowych. Tutaj bardzo pomocne będzie przygotowanie domowego budżetu.

Regularne oszczędzanie pozwoli ci na stworzenie poduszki finansowej, która pomoże wtedy, gdy pojawią się jakie dodatkowe wydatki.

Ten wpis znajduje się w kategorii