Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Program Mieszkanie Plus. Na czym ma polegać?

Program Mieszkanie Plus. Na czym ma polegać?

Rządowy program Mieszkanie Plus wzbudza duże zainteresowanie wśród Polaków. Chociaż jeszcze nie ruszył pełną parą, to jednak już teraz wielu z nas myśli o tym, jak można z niego skorzystać. Czym więc dokładnie jest program Mieszkanie Plus i do kogo będzie on skierowany?

Program Mieszkanie Plus został przyjęty z uchwałą dotyczącą Narodowego Programu Mieszkaniowego dnia 27 września 2016 roku. Jest on skierowany do każdego Polaka, ale w pierwszej kolejności ma stanowić wsparcie dla tych osób, które nie mogą otrzymać kredytu hipotecznego na zasadach rynkowych, a także dla rodzin wielodzietnych. To wobec tego propozycja dla tych, którzy marzą o swoich czterech kątach.

Mieszkanie Plus ma zastąpić obowiązujący jeszcze do 2018 roku program Mieszkanie dla Młodych. Warto jednak wskazać o tym, że różnią się one znacznie w swoich założeniach.

Mieszkanie Plus – podstawowe założenia

Aktualnie trwający program Mieszkanie dla Młodych przeznaczony jest do osób, które chcą kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny. Polega ono na uzyskaniu dopłat do wkładu własnego dla osób mających do 35. roku życia. Na większe dopłaty mogą liczyć osoby wychowujące dzieci.

Z kolei w przypadku programu Mieszkanie Plus stosuje się inne podejście do pomocy Polakom. Program ten opiera się na trzech filarach, a mianowicie Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, który będzie odpowiedzialny za rozporządzanie gruntami przekazanymi od Skarbu Państwa, Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, które będą pozwalać na oszczędzanie pieniędzy na zakup lub remont mieszkania z dodatkowymi premiami, a także na wsparciu budownictwa społecznego oraz spółdzielczego.

Tanie budownictwo w programie Mieszkanie Plus

Największym zainteresowaniem cieszy się tanie budownictwo w ramach prezentowanego programu. Ten element programu polega na budowaniu tanich bloków, które będą przeznaczone na wynajem, ale w dłuższej perspektywie mieszkańcy będą mogli je wykupić. Dzięki temu, że lokale mieszkalne będą budowane z naciskiem na niskie koszty, aby nie przekroczyły kwoty 2 000 – 3 000 złotych za metr kwadratowy, cena wynajmu też będzie bardzo przystępna.

Budynki z mieszkaniami na wynajem powstają w różnych zakątkach Polski, głównie na obrzeżach miast, gdzie ceny ziemi są niższe. Rząd wskazał, że czynsz od wynajmu takiego mieszkania będzie wynosić 10-20 złotych za metr kwadratowy. Do tych kosztów trzeba będzie też doliczyć te związane z mediami. Płatność czynszu ma być formą na dojście do własności, więc po kilkudziesięciu latach mieszkańcy będą mogli stać się właścicielami mieszkania.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe – oszczędzanie z premią

Na uwagę zasługują również Indywidualne Konta Mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie Plus. W tym przypadku wsparcie ma polegać na pomocy w oszczędzaniu pieniędzy na zakupienie mieszkania. Środki wpłacane na IKM mają być wyjęte spod podatku Belki, a także mają być premiowane dodatkowymi bonusami.

Minimalny okres oszczędzania na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych ma wynieść 5 lat, dlatego dopiero po tym czasie będziemy mogli wyjąć środki. Nie ma jednak bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego programu oraz zasad premiowania.