Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Przesyłanie skanów dowodów osobistych w sieci

Przesyłanie skanów dowodów osobistych w sieci

Dowód osobisty jest naszym podstawowym dokumentem tożsamości. Posługujemy się nim w różnych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy chcemy wziąć pożyczkę czy chcemy założyć konto bankowe. Dowód powinien być dobrze zabezpieczony, aby nie dostać się w niepowołane ręce. Czy w związku z tym możliwe jest jego skanowanie i wysyłanie skanów w sieci?

Dane z dowodu osobistego mogą być wykorzystane do wielu różnych celów. Przykładowo, ktoś może wziąć na nie pożyczkę. Tym kimś niekoniecznie musimy być my, ponieważ wtedy, gdy nasz dowód albo jego ksero czy skan wejdzie w ręce oszusta, będzie on mógł wykorzystać te dane w nielegalny sposób. Często zaciągane są wtedy pożyczki internetowe, ale też te stacjonarne w firmach pozabankowych. Ponadto nasz dowód może posłużyć do zawarcia różnych umów, przykładowo na abonament z telefonem, może być też użyty do wylegitymowania się podczas kontroli biletowej – wtedy mandat przypadnie nam.

Wobec tego wtedy, gdy dowód zgubimy lub zostanie nam on ukradziony, powinniśmy od razu udać się na policję, do Urzędu Gminy i dodatkowo poinformować o tym fakcie nasz lub inny bank – wtedy stosowna informacja zostanie wprowadzona do baz danych. Jak jednak sytuacja prezentuje się wtedy, gdy chodzi o przesyłanie skanów dowodów osobistych w sieci?

Co na to GIODO?

Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych skanowanie i przesyłanie kopii dowodów osobistych powinno być poddane szczegółowej analizie. Należy przede wszystkim spojrzeć na taką praktykę przez pryzmat kradzieży tożsamości. Dlatego GIODO zapowiada, że będzie działało w tym właśnie kierunku, aby rozstrzygnąć problem legislacyjnie.

W związku z tym powstaje pytanie, co zrobić wtedy, gdy z danej usługi możemy skorzystać jedynie wtedy, gdy będziemy musieli przekazać skan dowodu osobistego? Oczywiście, możemy zrezygnować z niej i poszukać innej, która nie wymaga przekazywania takich danych, a jedynie przepisania danych z dowodu do formularza. Zwróćmy jednak uwagę na jeszcze inną opcję.

Jak bezpiecznie przesyłać skan dowodu on-line?

Gdy chcemy przekazać skan dowodu on-line, powinniśmy zadbać o to, aby ukryć wrażliwe dane. Najczęściej skan ten jest potrzebny do potwierdzenia danych, które wcześniej wpisaliśmy w formularzu. W związku z tym niektórzy stosują praktykę polegającą na zamazaniu określonych informacji.

Możemy przykładowo zamazać swoje zdjęcie czy numer dowodu osobistego, który często wymagany jest podczas zaciągania pożyczek on-line czy korzystania z innych usług. Do potwierdzenia naszej tożsamości wystarczające będzie imię i nazwisko, data urodzenia i adres. Możemy też w programie do obróbki graficznej umieścić na dowodzie określony napis, który będzie przechodził przez środek dowodu. Przykładowo napis ten może wyglądać następująco: „Skan dokumenty tylko do użycia na stronie internetowej: xxx (podajemy adres strony)”.

Pamiętajmy także o tym, aby nie publikować zdjęć dowodu w sieci, na przykład na portalach społecznościowych. Także nie powinniśmy wstawiać na nich zdjęć naszych kart płatniczych czy kredytowych, ponieważ mogą być wyczyszczone z pieniędzy!