Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Remont – na kredyt czy na pożyczkę?

Remont – na kredyt czy na pożyczkę?

Gipsowanie ścian, tapetowanie, malowanie, kładzenie nowych podłóg, kompleksowe odnowienie łazienki i kuchni, nowe meble i dekoracje – wyremontowanie domu nie jest tanie i może kosztować nas od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Gdy remont jest wskazany, a my nie mamy całej sumy, można ją pożyczyć. Co wtedy wybrać – kredyt czy pożyczkę?

Chyba każdy z nas chciałby mieszkać w wygodnym, stylowym otoczeniu, które wpisuje się w nas gust. Remont jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niemu możemy odnowić wnętrza, w których mieszkamy. Koszty takich prac zależą głównie od tego, czego oczekujemy. Wobec tego zanim wypiszemy wniosek o pożyczkę albo o kredyt, powinniśmy poświęcić czas na obliczenie, jaka suma będzie nam potrzebna.

Jak obliczyć koszt remontu?

W przypadku prac remontowych często trudno jest nam określić, ile dokładnie będą wynosiły wydatki. Musimy wziąć pod uwagę koszty potrzebnych nam materiałów, koszty robocizny, gdy chcemy zlecić prace ekipie remontowej, także podliczmy koszty mebli i innego wyposażenia. Ceny możemy znaleźć dzisiaj w internecie, ale zwykle będziemy musieli też udać się do sklepów, by sprawdzić materiały na własne oczy.

Gdy już podliczymy wszystkie koszty, zawsze dodajmy do nich około 10-20% więcej, ponieważ w trakcie remontu mogą pojawić się dodatkowe wydatki. Przykładowo, może być konieczne odnowienie ściany, która jest zagrzybiona, okaże się, że ceny poszczególnych materiałów pójdą w górę, trzeba będzie kupić coś innego, a w tej samej cenie nie znajdziemy tego, co będzie nam się podobało. Oczywiście, może też zmienić się nasza koncepcja i tym samym początkowe wyliczenia nie będą już adekwatne.

Pożyczka na remont mieszkania

Zwykle wtedy, gdy planowany jest mniejszy lub większy remont, wybierana jest pożyczka. Możemy ubiegać się o nią w banku albo w instytucji pożyczkowej działającej pozabankowo. Do dyspozycji mamy szeroką gamę różnych ofert. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby najlepiej wziąć pożyczkę ratalną, ponieważ chwilówka będzie do spłaty w miesiąc. Dzięki pożyczkom ratalnym możemy łatwo rozłożyć zadłużenie na mniejsze raty i dzięki temu spłacimy je bez nadwyrężenia naszego domowego budżetu.

Pożyczkę na remont mieszkania możemy wziąć obecnie nawet przez internet. W przypadku pozabankowych firm pożyczkowych limit kwoty to wtedy około 10 000 złotych. W bankach z kolei jest on zależny od naszej zdolności kredytowej.

A może kredyt hipoteczny na remont?

Inna propozycja to pożyczka albo kredyt hipoteczny na remont domu. Wtedy zastawiamy go i jest on zabezpieczeniem kredytu – musimy wtedy pamiętać o tym, że jeśli nie będziemy spłacali rat, nieruchomość może być przejęta przez bank albo firmę pożyczkową.

Plusem pożyczek i kredytów hipotecznych jest możliwość pożyczenia większej sumy z mniejszymi kosztami niż w przypadku pożyczek gotówkowych, co wynika z posiadania zabezpieczenia. Oczywiście, będziemy musieli mieć również odpowiednią zdolność kredytową, która pozwoli nam na spłacenie zaciągniętego zobowiązania we wskazanym czasie.