Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Smog – jak oczyszczać powietrze w domu?

Smog – jak oczyszczać powietrze w domu?

Co roku, gdy nadchodzi sezon zimowy, pojawia się temat smogu. Powietrze w Polsce zalicza się do jednych z najgorszych w całej Unii Europejskiej i szacuje się, że jest powodem kilkudziesięciu tysięcy zgonów w ciągu roku. Jak możemy walczyć ze smogiem w swoim domu?

Smog zagraża naszemu zdrowiu i jest przyczyną wielu chorób układu oddechowego oraz układu krwionośnego, astmy, alergii. Przebywanie w miejscach, które są mocno zanieczyszczone powoduje skrócenie życia. Niestety, w Polsce powietrze jest bardzo złej jakości – możemy sprawdzić to na dostępnych przez internet mapach, które na bieżąco podają odczyty ze stacji monitorujących rozmieszczonych w różnych miastach.

Walka ze smogiem nie jest możliwa bez kompleksowych rozwiązań, między innymi w zakresie wymiany pieców na nowe, zablokowanie sprzedaży złej jakości opału, karnie osób, które palą w piecach śmieciami oraz innymi nieprzeznaczonymi do tego przedmiotami. Tutaj mamy jeszcze dużo do zrobienia. Skupmy się jednak na powietrzu w domu. Czy możemy zabezpieczyć się przed smogiem?

Oczyszczanie powietrza w domu

Powietrze w domu również narażone jest na zanieczyszczenie. Otwieranie okien oraz szczeliny w stolarce wpuszczają do wnętrza szkodliwe pyły, które określane są jako PM2.5 oraz PM10. Pyły te zawierają rakotwórcze substancje, które wdychane są przez nas i mogą przedostawać się również do naszych narządów, ponieważ im mniejszy pył, tym łatwiej przekracza barierę krew – mózg.

Do oczyszczania powietrza możemy podejść dwojako – możemy zakupić specjalne oczyszczacze albo możemy kupić rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze. Oczywiście, możemy zastosować każdą z tych metod.

Domowe oczyszczacze powietrza

Urządzenia te są coraz popularniejsze w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Oczyszczacze zbudowane są z wentylatora zasysającego powietrze i filtrów, które zatrzymują znajdujące się w nim zanieczyszczenia, w tym te najmniejsze pyłki PM2.5 dzięki filtrom HEPA. Niektóre oczyszczacze wyposażone są też w filtry węglowe wyłapujące zapachy, filtry jonowe, lampy UV, które zabijają drobnoustroje, nawilżacze powietrza.

Oczyszczacz powietrza nie jest niskim wydatkiem – za dobrej klasy urządzenie do pomieszczenia o metrażu do 21 metrów kwadratowych zapłacimy około 500-700 złotych. Gdy chcemy kupić oczyszczacz do większych pomieszczeń, będziemy musieli zapłacić nawet około 2 000 złotych. Zwróćmy też uwagę, jak części będziemy musieli wymieniać filtry – to dodatkowy koszt.

Rośliny oczyszczające powietrze

Nie każdy z nas wie, że jakość powietrza w domu możemy również poprawić dzięki zastosowaniu odpowiednich roślin. Naukowcy dowodzą, że już kilka kwiatów doniczkowych odpowiedniego gatunku jest w stanie zmniejszyć stężenie szkodliwych substancji w powietrzu.

Do roślin najbardziej skutecznych w oczyszczaniu powietrza zaliczają się palma kencja, dracena, skrzydłokwiat, nefrolepis oraz pipremnum złociste (scindapsus). Uważajmy, ponieważ niektóre z tych roślin są toksyczne dla człowieka i dla zwierząt, dlatego najlepiej trzymać je w trudnodostępnym miejscu.