Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Wyłudzenie danych osobowych – fraud

Wyłudzenie danych osobowych – fraud

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie mają nasze dane osobowe. Jeśli dostaną się one w niepowołane ręce, wówczas istnieje ryzyko, że będą wykorzystane niezgodnie z prawem. Dane te mogą być pozyskane przez wyłudzenie – wówczas stosuje się często termin fraud.Angielskie słowo fraud tłumaczone jest jako oszustwo, ale obecnie termin ten odnosi się również do oszustwa skupionego na wyłudzeniu danych osobowych. Wyłudzenie to może mieć miejsce także przez internet. W jaki sposób możemy narazić się na wyłudzenie danych osobowych? Jakie konsekwencje są związane z przejęciem takich danych?

Obecnie złodzieje danych osobowych wykorzystują różnego rodzaju sposoby, aby pozyskać dane osobowe. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że narażamy się na takie niebezpieczeństwo, dlatego musimy wiedzieć, jak rozpoznawać niepokojące sygnały.

Metody wyłudzenia danych osobowych:

• wirusy komputerowe, na przykład informujące o tym, że komputer został zablokowany

• phishing, który polega na podszywaniu się pod różne instytucje, na przykład bank, poprzez przesyłanie wiadomości e-mail albo SMS-ów z prośbą o przekazanie danych

• tak zwany „nigeryjski przekręt”, który polega na wysłaniu wiadomości e-mail od obcokrajowca o pomocy w transferze pieniędzy

• wyłudzanie danych na Facebooku, na przykład przez publikację wpisów o szokującej treści, które po kliknięciu infekują komputer czy przejmują konto na portalu społecznościowym

• nierzetelne sklepy internetowe lub inne oferty on-line, które nie wzbudzają zaufania

• prośba o przesłanie skanów i zdjęć dowodu osobistego, na przykład przy rekrutacji do pracy

To jedynie kilka sposobów na wyłudzenie danych od nieświadomej niczego ofiary. Jest ich znacznie więcej, a w szczególności jesteśmy na nie narażeni w sieci. Jednak także poza internetem możemy utracić swoje dane, na przykład wtedy, gdy zgubimy dowód albo zostanie on skradziony. Wtedy konieczne jest jak najszybsze jego zastrzeżenie. Także sami możemy udostępnić swoje dane, na przykład przez opublikowanie zdjęcia dowodu w sieci.

Co oszust może zrobić z naszymi danymi?

Tutaj przede wszystkim jesteśmy narażeni na kradzież pieniędzy lub wzięcie na nas pożyczki albo podpisanie innych umów. Oszust może na podstawie naszych danych, w tym imienia, nazwiska, PESEL-u, serii i numeru dowodu wziąć pożyczkę on-line. Może też podpisać na nas umowę abonamentową czy inną niekorzystną umowę.

Także istnieje ryzyko, że zostaną przejęte nasze dane do logowania się na stronę internetową banku. W tym przypadku nasze konto może być wyczyszczone. Musimy też uważać na dane kart płatniczych i kredytowych, które mogą posłużyć do zrobienia zakupów, o których nie będziemy mieli pojęcia, dopóki nie zobaczymy ubytku kwoty na koncie.

Jak ochronić się przed wyłudzeniem naszych danych?

Pamiętajmy o tym, aby zawsze uważać, gdzie podajemy nasze dane osobowe. Nigdy nie publikujmy też na portalach społecznościowych zdjęć naszych dokumentów i podpisywanych umów. Nie wysyłajmy również ich skanów i zdjęć bez zasłonięcia takich danych jak numer i seria dowodu, PESEL.

Do przeglądania internetu korzystajmy z aktualnego oprogramowania – systemu, przeglądarki, programów antywirusowych.