Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Zakup mieszkania. Jak negocjować ze sprzedawcą?

Zakup mieszkania. Jak negocjować ze sprzedawcą?

Chcesz zakupić własne mieszkanie? Zależy ci na tym, aby nie było tak drogie jak w cenie zaproponowanej przez sprzedającego? W takim przypadku przygotuj się na negocjacje. Jak negocjować ze sprzedawcą, aby zyskać jak najwięcej?

Gdy chcemy zakupić mieszkanie, musimy przygotować się na spory wydatek idący w setki tysięcy złotych. Aktualnie zainteresowanie mieszkaniami, zarówno tymi używanymi, jak i nowymi, jest bardzo wysokie. Mamy też w czym przebierać, dlatego znalezienie odpowiedniej nieruchomości nie powinno być trudne – to tylko kwestia czasu.

Gdy mamy już upatrzoną nieruchomość, warto pomyśleć o negocjacjach ceny, ponieważ nawet 1% mniej oznacza dla nas sporą sumę. Gdy chodzi o mieszkanie za 300 000 złotych, 1% obniżki pozwala nam na zaoszczędzenie nawet 3 000 złotych, które możemy przeznaczyć na wyposażenie naszego wymarzonego mieszkania. Negocjować możemy zarówno z deweloperami oferującymi mieszkania nowe, jak i ze sprzedającymi nieruchomości z drugiej ręki.

Na czym polega negocjowanie przy zakupie mieszkania?

Oczywiście, negocjacje to negocjacje, czyli mają prowadzić do uzyskania takiej ceny, która będzie satysfakcjonująca zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego. Musimy wobec tego dobrze się przygotować, ponieważ samo rzucenie kwoty znacznie niższej niż oryginalna nie pozwoli nam na ugranie zbyt wiele.

Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że negocjacja przy zakupie mieszkania nie zawsze opiera się tylko na obniżeniu ceny. Gdy chcemy kupić nowe mieszkanie od dewelopera, możemy przykładowo wynegocjować tańsze miejsce parkingowe czy usługę wykończenia mieszkania „pod klucz”, które pozwoli nam z kolei na oszczędzenie na zatrudnieniu ekipy i materiałach.

Zasadniczo powodów do obniżenia ceny może być mnóstwo, dlatego im lepiej prześwietlimy dane mieszkanie i całą inwestycję, tym lepiej.

Punktem wyjścia do negocjacji mogą być:

• piętro, na którym znajduje się mieszkanie – parter i najwyższe piętro cieszą się najmniejszym zainteresowaniem

• sąsiedztwo windy, ponieważ może hałasować w mieszkaniu

• orientacja mieszkania w kierunku stron świata

• umiejscowienie okien w stosunku do otoczenia, na przykład przy drodze, a tym samym poziom hałasu w okolicy

• rozkład mieszkania – za mieszkanie o mniej typowym rozkładzie możemy zapłacić mniej

• sposób płatności – przy zakupie za gotówkę lub częściowo za gotówkę możemy uzyskać niższą cenę

• wykupienie więcej niż jednego miejsca parkingowego – wtedy na drugie być może otrzymamy rabat

• ceny u konkurencyjnych sprzedających, gdy są niższe

• przy odbiorze mieszkania – wykryte usterki, które mają i tak być naprawione przez dewelopera, sprawdzenie rzeczywistych wymiarów mieszkania

Pamiętajmy o tym, aby do negocjacji podchodzić spokojnie, być stanowczym, ale nie upartym, aby nie zrazić do siebie sprzedającego. Jeśli okażemy się dobrymi negocjatorami, możemy utargować ze sprzedającym cenę niższą nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podsumowując, z negocjacji przy zakupie mieszkania nie warto rezygnować. Dzięki nim możemy uzyskać bardziej atrakcyjną cenę, a oszczędności przeznaczyć na wykończenie nowego lokum czy na wakacje.