Pożyczka na dowód – co to za produkt?
Pożyczka na dowód to pożyczka, do której udzielenia wystarczy tylko potwierdzić swoją tożsamość zdjęciem albo skanem swojego dowodu osobistego. Zazwyczaj jest udzielana przez instytucje pozabankowe. Ze względu na brak konieczności dostarczania innych dokumentów proces jej przyznania jest naprawdę szybki i wygodny, bo nie trzeba odwiedzać żadnych placówek i wszystko można załatwić online.
Gdzie szukać pożyczki na dowód?
Pożyczki na dowód są udzielane przez internet, dlatego tam należy ich szukać. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać do tego celu internetową wyszukiwarkę. W okno wyszukiwania wpisz hasło „pożyczka na dowód”, a wyświetlą Ci się strony firm, które mają taki produkt w ofercie.
Warto otworzyć kilka takich stron i zapoznać się z tym, ile i na jaki okres można pożyczyć oraz jaką kwotę trzeba za to zapłacić.
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać pożyczkę na dowód?
Do otrzymania pożyczki na dowód niezbędne są regularne dochody. To, ile trzeba zarabiać, zależy w głównej mierze od tego, jaka kwota finansowania Cię interesuje. Im będzie ona wyższa, tym dochody powinny być większe, abyś dał radę spłacać miesięczną ratę.
Warto także pamiętać, że nie liczy się tylko kwota zarobków, ale też to, ile po odjęciu zobowiązań (np. alimentów, rat kredytów i pożyczek czy limitu na karcie kredytowej) zostaje Ci tak zwanego dochodu rozporządzalnego. To tę wartość weźmie pod uwagę pożyczkodawca, aby ocenić Twoją zdolność do spłaty pożyczki na dowód, o którą wnioskujesz.
Dobrą informacją jest to, że do uzyskania takiego produktu nie trzeba koniecznie mieć umowy o pracę na czas nieokreślony. Akceptowane są także dochody z etatu na czas określony, ale też z umowy zlecenie czy o dzieło. Pożyczkodawca chętnie także uwzględni środki z emerytury lub renty, bo wpływają regularnie i naprawdę trudno je stracić.
Pożyczka na dowód a inne kredyty i pożyczki
Warto wiedzieć, że na szansę na uzyskanie pożyczki na dowód wpływają inne Twoje zobowiązania. A później pożyczka na dowód również na to, czy otrzymasz kolejny kredyt, czy pożyczkę. Chodzi o historię kredytową.
Jeżeli swoje zobowiązania spłacasz w terminie, to pokazujesz, że jesteś rzetelnym płatnikiem i można Ci zaufać, powierzając kolejne pieniądze do spłaty.
Z kolei, gdy spóźniasz się z oddawaniem rat albo w ogóle ich nie płacisz, to szansa na uzyskanie kolejnego produktu finansowego spada. Natomiast gdy jesteś wpisany do rejestru dłużników albo masz zajęcie komornicze, to w ogóle nie możesz go otrzymać. Dlatego warto mierzyć siły na zamiary, czyli pożyczać (również w ramach pożyczki na dowód) tylko tyle, ile realnie możesz oddać.
Pożyczka na dowód a BIK i BIG
Większość instytucji pozabankowych współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej (BIK) oraz biurami informacji gospodarczej (BIG). Oznacza to, że raportują do nich dane o swoich klientach, a gromadzone przez biura informacje wykorzystują do oceny zdolności do spłaty pożyczki na dowód.
BIK to jeden podmiot, w którym odnotowywane jest, jak spłacasz swoje zobowiązania kredytowe i pożyczkowe, ile jeszcze zostało Ci ich do spłaty i jakie wnioski o produkty finansowe złożyłeś.
Z kolei biura informacji gospodarczej to kilka podmiotów (np. BIG Info Monitor, Rejestr Dłużników ERIF, Krajowy Rejestr Długów czy Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej), w których znajdują się dane dotyczące tego, jak spłacasz zobowiązania kredytowe, ale także inne (np. alimenty, raty leasingu, domowe rachunki, abonament za telefon, pożyczki od firm czy osób fizycznych).
Dzięki informacjom z BIK i BIG-ów pożyczkodawca może ocenić, czy dasz radę oddać pożyczkę na dowód oraz sprawdzić, czy nie jesteś wpisany do rejestru dłużników.
Jak wziąć pożyczkę na dowód?
Pożyczka
na dowód
Do złożenia wniosku
wystarczy Ci dowód osobisty
Błyskawicznie otrzymasz
decyzję kredytową
O pożyczkę wnioskujesz
bez wychodzenia z domu
Szybki proces
wnioskowania
Pożyczki na dowód są udzielane w oparciu o wypełnienie wniosku na stronie internetowej. Na kalkulatorze widocznym na stronie trzeba wybrać kwotę pożyczki na dowód, która Cię interesuje. Na tej podstawie otrzymasz informację o szacunkowej racie i koszcie zobowiązania.
Jeżeli się zdecydujesz, to swoimi danymi osobowymi, teleadresowymi i o dochodach musisz wypełnić wniosek. Później zdalnie trzeba potwierdzić swoją tożsamość oraz wyrazić zgodę na weryfikację siebie w BIK i biurach informacji gospodarczej.
Uzupełniony wniosek jest analizowany pod kątem tego, czy w Twojej sytuacji finansowej dasz radę spłacić pożyczkę na dowód w terminie. Jeżeli tak, to e-mailem i SMS-em otrzymasz decyzję oraz umowę do podpisania przez internet. Gdy to zrobisz, środki z pożyczki na dowód zostaną przelane na Twoje konto bankowe.
Co jest potrzebne do wzięcia pożyczki na dowód?
W większości przypadków do zaciągnięcia pożyczki na dowód wystarczy tylko ważny dowód osobisty, który jest własnością osoby, która wnioskuje o finansowanie. W niektórych przypadkach będą również niezbędne dokumenty dochodowe (np. wyciąg z konta bankowego potwierdzający przelew wynagrodzenia). O wszystkim poinformuje Cię pracownik pożyczkodawcy podczas oceny Twojej zdolności do spłaty zobowiązania.
Pożyczka w banku czy instytucji pozabankowej?
Pożyczkę na dowód możesz zaciągnąć w banku albo w firmie pozabankowej. W banku dostępne są wyższe kwoty (nawet do kilkuset tysięcy zł), a samo zadłużenie można spłacać dłużej (nawet przez 10 lat). Z kolei sektor pozabankowy pożycza maksymalnie 15 – 25 tys. zł na 3 – 4 lata. Jeśli wnioskuje się o pożyczkę w banku, w którym ma się konto, to proces jej uzyskania jest uproszczony.
Banki często wymagają wizyty w oddziale, aby potwierdzić tożsamość klienta, przez co procedura się wydłuża. Firmy pozabankowe zawsze udzielają finansowania w 100% online. Jest to również lepsze rozwiązanie dla osób, które mają niewielkie zaległości w spłacie swoich zobowiązań. Instytucje pożyczkowe łagodniej oceniają zdolność do spłaty zobowiązania, więc u nich szansa na uzyskanie gotówki jest wyższa.
Bankowe kredyty mogą być tańsze niż pożyczki w sektorze pozabankowym, ale nie jest to reguła. Warto samemu porównać oferty, które są dostosowane do Twojej sytuacji finansowej.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pożyczki?
Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pożyczki na dowód, warto zastosować trzy poniższe zasady:
- uporządkuj swoje zobowiązania, czyli pożyczki, które się da, spłać wcześniej, a z nieużywanej karty kredytowej zrezygnuj, bo obniża to zdolność kredytową,
- zadbaj o wpływy wynagrodzenia na konto, bo wypłata w gotówce ani niewynikająca z umowy nie będzie uwzględniona,
- uważnie wypełnij wniosek, bo literówki np. w nazwie pracodawcy albo pomyłki w numerze dowodu osobistego czy numerze PESEL zdarzają się często i od razu skutkują decyzją negatywną.
Czy wszystko można załatwić przez internet?
Pożyczki na dowód w sektorze pozabankowym są przyznawane wyłącznie przez internet. Możesz więc wszystko załatwić w swoim domowym zaciszu, a wniosek o pożyczkę na dowód złożyć w dowolny dzień o dowolnej porze.
Ile się czeka na pieniądze z pożyczki na dowód?
Jeżeli wszystkie formalności ze strony klienta są dopełnione, a wniosek został złożony w dzień roboczy, to jest on przekazywany od razu do analizy. Nie trzeba długo czekać.
Jak spłacić pożyczkę na dowód?
W umowie o pożyczkę na dowód znajdziesz informację, na jakie konto bankowe trzeba ją spłacać. Nie oddaje się jej bowiem w gotówce, tylko trzeba wysłać przelew na rachunek pożyczkodawcy.
Pamiętaj, aby dotrzymywać terminów i jeśli masz możliwość, to zleć przelew dzień wcześniej, aby na pewno dotarł on w wymaganym dniu. Jeżeli wysyłasz go z innego banku niż ma rachunek pożyczkodawca, to ze względu na sesje przelewów, może dotrzeć dopiero kolejnego dnia roboczego.
Co, jeśli nie mogę oddać pożyczki w terminie?
Jeżeli wiesz, że nie dasz rady oddać pożyczki w konkretnym terminie, to pamiętaj, aby jak najszybciej poinformować o tym swojego pożyczkodawcę. Jeśli termin spłaty raty jeszcze nie minął, to możecie wspólnie go przesunąć. Natomiast gdy nie oddasz pożyczki w terminie bez uprzedzenia o tym fakcie, to od razu zostaną naliczone opłaty za opóźnienie i otrzymasz monity.
Ile można wziąć pożyczki na dowód?
To, ile można zaciągnąć pożyczki na dowód, jest uzależnione od tego, ile wynosi Twój dochód rozporządzalny, czyli to, ile zostaje Ci z wypłaty po uregulowaniu wydatków, z których nie możesz zrezygnować (np. raty zobowiązań, alimenty, koszty utrzymania mieszkania).
Im większa jest to kwota, tym więcej będziesz mógł pożyczyć.