Kiedy mogą być nam potrzebne dodatkowe pieniądze?
W życiu są różne sytuacje w których możemy potrzebować zastrzyku gotówki. I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy systematycznie oszczędzamy pieniądze, czy też raczej żyjemy od wypłaty do wypłaty. Niespodziewane wydatki mogą zachwiać nawet najlepiej zaplanowanym domowym budżetem.
Konieczność wizyty u dentysty, kosztowny zabieg medyczny, czy samochód, który trzeba oddać do mechanika, to pozycje w budżecie o których na co dzień nie myślimy. Zakładając, że samochodem dojeżdżamy codziennie do pracy lub że jest on naszym narzędziem pracy, to ciężko wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie.
Podobnie rzecz ma się z koniecznością odwiedzania lekarza – na zdrowiu nie można oszczędzać. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy specjalistycznej konsultacji, czy też pakietu badań, są to kwestie, które nie powinny czekać.
Lodówkę trzeba wymienić na nową, a pralka domaga się naprawy? Tutaj również przydadzą nam się dodatkowe pieniądze. Skąd jej jednak wziąć?
Rozwiązaniem naszych chwilowych kłopotów może być finansowanie, po które udamy się do firmy pozabankowej. Oczywiście, nie musimy w tym celu iść fizycznie do placówki. W większości przypadków wszystkie formalności można załatwić przez internet. Wniosek możemy złożyć o dowolnej porze i z dowolnego miejsca.
Firmy pożyczkowe w swojej codziennej działalności biznesowej starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i uprościć cały proces wnioskowania o pożyczkę tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Oczywiście z zachowaniem zasad odpowiedzialnego pożyczania.
Pożyczkodawca musi mieć bowiem pewność, że będzie nas stać na spłatę zobowiązania. I właśnie temu służy analiza zdolności kredytowej przyszłego klienta. Jest ona zdecydowanie bardziej liberalna niż w bankach, stąd też osoby, które bank odesłał „z kwitkiem” mogą mieć szansę na pożyczkę w firmie pozabankowej.
Szybka pożyczka na raty – czym jest?
Szybka pożyczka na raty jest produktem finansowym, który można przeznaczyć na dowolny cel. Nikt nie zapyta nas o to na co wydamy otrzymane środki. Możemy sfinansować nimi:
- kurs na prawo jazdy,
- kurs językowy,
- kurs doszkalający,
- naprawę samochodu,
- mały remont domu lub mieszkania,
- zakup sprzętu RTV lub AGD,
- komputer dla dziecka,
- rodzinny wyjazd na weekend,
- urlop poza sezonem,
- prezent dla bliskiej osoby,
- pilne wydatki, których uregulowanie nie może czekać.
Oczywiście od razu dostaniemy całą kwotę do wydania, ale zadłużenie spłacamy w ratach. Dzięki temu łatwiej jest wygospodarować na to środki z bieżących dochodów. Przelew otrzymamy na konto bankowe, które podaliśmy we wniosku o pożyczkę. Warto mieć na uwadze fakt, że jeśli nie posiadamy konta w banku, to ani otrzymanie pożyczki, ani potwierdzenie naszej tożsamości nie będą niestety możliwe.
Plusem tego produktu finansowego jest to, że to na ile rat rozłożymy spłatę zależy tylko od nas. Wybierając okres spłaty warto wziąć pod uwagę to, ile zarabiamy, ile realnie możemy przeznaczyć na spłatę raty oraz to jaka będzie jej wysokość (w skali miesiąca).
Warto sprawdzić to, jeszcze zanim złożymy wniosek o finansowanie. Możemy zrobić to korzystając z zamieszczonego na stronie firmy pożyczkowej kalkulatora. Pamiętajmy jednak, że wyliczenia, które zobaczymy mają jedynie orientacyjny charakter. W praktyce oznacza to, że oferta, którą otrzymamy może różnić się od tego, co pokazał nam kalkulator.
Gdzie szukać finansowania?
Szybką pożyczkę na raty online znajdziemy w ofercie banków, jak i firm pożyczkowych. Przyjęło się jednak, że produkty oferowane przez banki nazywamy kredytami, natomiast te, które można otrzymać w firmie pozabankowej, szybkimi pożyczkami.
Kredytów zgodnie z Prawem bankowym mogą udzielać tylko banki, natomiast pożyczek uregulowanych w Kodeksie cywilnym również inne podmioty.
Warto udać się do banku w poszukiwaniu kredytu, jeżeli zależy Ci na wysokiej kwocie i długim okresie spłaty. W bankach można bowiem pożyczyć nawet kilkaset tysięcy złotych i oddawać w ratach maksymalnie przez 10 lat. Trzeba jednak pamiętać, że przy tak wysokiej kwocie trzeba będzie wybrać się do oddziału banku osobiście, aby potwierdzić tożsamość i podpisać umowę.
Gdy zaś potrzebujesz od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych z opcją rozłożenia na okres od kilku miesięcy do kilku lat, to warto wybrać szybką pożyczkę na raty w firmie pozabankowej. Czas weryfikacji wniosku będzie krótszy, a dodatkowo masz gwarancję, że cały proces (aż do wypłaty środków) sfinalizujesz bez wychodzenia z domu.
Jest to dobra opcja również wtedy, gdy wiesz, że wcześniej zdarzały Ci się drobne opóźnienia w płatnościach i że Twoja historia kredytowa nie jest idealna.
Ile będę czekać na pieniądze?
To, jak szybko otrzymasz szybką pożyczkę na raty online, zależy od kilku czynników. Zazwyczaj wnioski są rozpatrywane w ciągu kilku dni i po tym okresie możesz cieszyć się środkami na swoim koncie.
Musisz jednak pamiętać o tym, że przyspieszysz procedurę, jeżeli złożysz wniosek w godzinach pracy firmy pożyczkowej. Wtedy od razu trafi on do weryfikacji. Swoją aplikację możesz wysłać także w weekend, święto wolne od pracy czy w nocy, ale wtedy trzeba będzie poczekać na jego rozpatrzenie do kolejnego dnia roboczego.
Moment wpłynięcia środków z pożyczki na Twoje konto zależy również od sesji przelewów, które różnią się w każdym banku. Jeśli masz rachunek w tej samej instytucji, co firma pożyczkowa, to przelew otrzymasz od razu po tym, jak zostanie wysłany. Gdy zaś w innym banku, to trzeba będzie poczekać kilka godzin, ale maksymalnie do rana kolejnego dnia roboczego.
To, kiedy przyjdzie przelew zależy także od tego, czy dopełnisz wszystkich formalności. Jeśli pomylisz się wypełniając wniosek o pożyczkę, to albo otrzymasz negatywną decyzję kredytową, albo skontaktuje się z Tobą biuro obsługi klienta, by wyjaśnić wątpliwości. Dlatego do wypełniania wniosku warto usiąść wtedy, gdy masz wolną chwilę i gdy wiesz, że nikt nie będzie Ci w tym przeszkadzał. Przygotuj sobie również dowód osobisty, bowiem to przede wszystkim on będzie Ci potrzebny do wypełnienia wniosku.
Jakie dane będą mi potrzebne?
Tutaj także wiele zależy od firmy pożyczkowej, ale w większości przypadków zostaniesz poproszony o podanie:
- imienia i nazwiska,
- numeru pesel,
- numeru telefonu,
- adresu mailowego,
- konta bankowego,
- liczby osób na utrzymaniu,
- wykształcenia,
- stanu cywilnego,
- adresu zamieszkania,
- adresu korespondencyjnego,
- posiadanej nieruchomości i statusu jej własności,
- miesięcznych dochodów (muszą być udokumentowane),
- statusu zatrudnienia.
Konieczne będzie także wyrażenie zgód na sprawdzenie w bazach dłużników. Jeśli takiej zgody nie udzielimy, to nie otrzymamy pożyczki. Wypełniając wniosek należy również zaznaczyć, że nie zajmujemy żadnego stanowiska politycznego.
Jak wybrać najlepszą ofertę?
Jak już wspomnieliśmy, omawiamy instrument zewnętrznego finansowania znajduje się w ofertach większości firm pożyczkowych. Jak zatem wybrać taką, która będzie w pełni odpowiadała naszym potrzebom? Warto tu wziąć pod uwagę takie kwestie jak:
- Okres spłaty – należy dopasować go do swoich możliwości finansowych,
- Wysokość finansowania – zalecamy pożyczenie takiej kwoty, które potrzebujemy i którą będziemy mogli bez problemu zwrócić w przewidzianym na to w umowie terminie. Zakładając, że np. planujemy remont, to dobrą praktyką jest pożyczenie nieco wyższej sumy niż ta, która widnieje w sporządzonym przez firmę remontową kosztorysie. Wzięcie mniejszej kwoty niż ta, która może być nam potrzebna rodzi z kolei ryzyko, że za moment będziemy potrzebowali kolejnego zastrzyku gotówki. A ten (w zależności od polityki kredytowej danej firmy) niekoniecznie musi zostać nam przyznany,
- Całkowity koszt zobowiązania – czyli to, ile będziemy musieli zwrócić firmie pożyczkowej za to, że przez czas oznaczony w umowie, korzystamy z ich środków,
- Umowa pożyczki – wszystkie jej zapisy muszą być jasne i zrozumiałe. Powinnyśmy również mieć możliwość zapoznania się z umową jeszcze przed jej podpisaniem. Pamiętajmy, że podpisując umowę, poświadczamy to, że zgadzamy się z jej warunkami i będziemy ich przestrzegać. Dlatego tak ważna jest wnikliwa lektura tego dokumentu. Jeśli czegoś nie rozumiemy albo coś budzi nasze wątpliwości, skontaktujmy się z biurem obsługi klienta, by uzyskać odpowiedzi na swoje pytania,
- Wakacje kredytowe – może się zdarzyć, że w danym miesiącu nie będzie nas stać na uiszczenie raty w wymaganej wysokości. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy zainteresujemy się tym, czy interesujący nas pożyczkodawca daje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych (a jeśli tak, to jak często i o ile wcześniej musimy o tym poinformować),
- Wcześniejsza spłata – zgodnie z obowiązującymi przepisami zawsze mamy możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania. Firma pożyczkowa może jednak naliczyć za to dodatkowe opłaty. To, na jakich warunkach możliwa jest spłata długu przed terminem, także warto sprawdzić, zanim wybierzemy określonego pożyczkodawcę,
- Odroczenie terminu płatności – sytuacją odwrotną niż chęć wcześniejszej spłaty jest ta, gdy zależy nam na późniejszym terminie płatności. W takim przypadku należy skontaktować się z pożyczkodawcą jeszcze zanim na naszym koncie pojawi się zaległość w płatnościach.
- Warunki finansowania – te również różnią się w zależności od konkretnej firmy. Szukając najlepszej dla siebie oferty warto przyjrzeć się temu, czego wymaga dany pożyczkodawca. W jakim musimy być wieku, by otrzymać pieniądze? Ile przyjdzie nam na nie czekać? Czy możemy widnieć w BIK lub KRD? Wszystko to ma znaczenie z punktu widzenia przyszłego klienta,
- Bezpieczeństwo pożyczania – chociaż większość firm podkreśla fakt, że wzięcie pożyczki właśnie u nich wiąże się z minimalną liczbą formalności, to ich zupełny brak, powinien wzbudzić nasz niepokój. Firmy, które nie sprawdzają swoich klientów w BIK, nie analizują ich wiarygodności finansowej trudno bowiem nazwać rzetelnymi. Pamiętajmy, że przyjrzenie się naszej zdolności kredytowej czy historii kredytowej działa również na naszą korzyść. Po pierwsze, jeśli nie mieliśmy zaległości w płatnościach, to z punktu widzenia firmy pożyczkowej jesteśmy rzetelnymi klientami. Po drugie, warto mieć pewność, że będzie nas stać na spłatę zobowiązania. I po trzecie, jeśli dana firma działa zgodnie z zasadami odpowiedzialnego pożyczania, to jest to znak, że można jej zaufać.
- Konieczność zakupu produktów dodatkowych – może się zdarzyć, że warunkiem otrzymania finansowania będzie np. dokupienie ubezpieczenia.
Aby znaleźć szybką pożyczkę na raty, najlepiej wykorzystać do tego internet i w wyszukiwarkę wpisać takie właśnie hasło. Wyświetlą się różne strony internetowe firm pożyczkowych. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą ofertę?
- Koszt pożyczki – pomnóż wysokość raty razy ich liczbę i sprawdź, czy wynik zgadza się z podaną łączną kwotą do zapłaty.
- Wiarygodność pożyczkodawcy – sprawdź w Krajowym Rejestrze Sądowym, rejestrze pożyczkodawców prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego czy dany podmiot funkcjonuje zgodnie z prawem.
- Opinie innych klientów – zobacz, jak osoby, które korzystały z usług danej firmy, wypowiadają się na jej temat. Jeżeli większość opinii jest negatywnych, lepiej wybrać innego pożyczkodawcę.
Warunki finansowania
Aby otrzymać szybką pożyczkę na raty, trzeba spełnić kilka warunków:
- być w odpowiednim wieku – każda firma ustala własne widełki, ale zazwyczaj jest to minimalnie 18-21 lat, a maksymalnie 65 – 80 lat,
- posiadać stabilne, udokumentowane dochody w wysokości, które pozwolą bez problemu spłacać raty pożyczki w terminie,
- mieć konto bankowe, które posłuży do weryfikacji tożsamości i wypłaty środków,
- posiadać zdolność do spłaty pożyczki,
- nie figurować w rejestrze dłużników.
Jeżeli spełnisz wszystkie powyższe warunki, to z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz decyzję pozytywną.
Kiedy nie dostanę pożyczki?
Trzeba też popatrzeć na tę sytuację z drugiej strony. Jeżeli nie spełnisz nawet jednego warunku z powyższej listy, to niestety musisz się przygotować na odmowę udzielenia szybkiej pożyczki na raty.
Dochody wypłacane bez umowy w gotówce, zajęcie komornicze, brak rachunku bankowego czy nieodpowiedni wiek będą zawsze wiązały się z decyzją negatywną.
Czy taka pożyczka jest darmowa?
Często słyszy się o tym, że pożyczki oferowane w sektorze pozabankowym są darmowe. Jest to oczywiście prawda, ale bezpłatna pożyczka wiąże się z kilkoma warunkami, które trzeba spełnić, więc nie dla każdego będzie to dobre rozwiązanie.
Z darmowej oferty można skorzystać tylko raz w danej firmie, trzeba oddać ją jednorazowo w krótkim czasie (maksymalnie 30 – 60 dni), a dodatkowo dostępna kwota jest ograniczona, bo wynosi maksymalnie kilka tysięcy złotych.
Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem dla domowego budżetu jest szybka pożyczka na raty, bo miesięczna płatność jest dużo niższa niż przy jednorazowej spłacie. Możesz otrzymać ją równie szybko, wielokrotnie korzystać z usług tej samej firmy i pożyczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych, co pomoże sfinansować Ci większe wydatki.
Warto skorzystać z szybkiej pożyczki na raty, kiedy masz do opłacenia pilne wydatki (np. wymianę domowego sprzętu, naprawę auta, leczenie, wycieczkę szkolną dla dziecka), a wciąż czekasz na przelew pensji.
Szybka pożyczka na raty to bardzo dobry sposób na zorganizowanie środków wtedy, gdy ich potrzebujesz, ale potem bez problemu wygospodarujesz później pieniądze na spłatę zobowiązania. Jeżeli już teraz wiesz, że nie będzie Cię na to stać, to lepiej zrezygnować ze złożenia wniosku.
Szybka pożyczka na raty a karta kredytowa
Zarówno szybka pożyczka na raty, jak i karta kredytowa pozwolą Ci łatwo i szybko skorzystać z pożyczonych pieniędzy. Przy złożeniu wniosku o pożyczkę i o kartę badana jest zdolność kredytowa. Między tymi produktami jest jednak więcej różnic niż podobieństw.
O kartę kredytową wnioskujesz w banku raz, później wysyła Ci on plastikową kartę i możesz korzystać z niej w ramach przyznanego limitu. Za każdym razem, gdy płacisz kartą stacjonarnie lub w internecie, pożyczasz pieniądze. Jeżeli oddasz dług w trakcie okresu bezodsetkowego (w ciągu 55 – 59 dni w zależności od banku), to nic za to nie zapłacisz.
Z kolei o szybką pożyczkę na raty za każdym razem trzeba aplikować i nie można dowolnie dobierać środków. Możesz za to pożyczyć wyższą kwotę, a zadłużenie możesz spłacać co miesiąc nawet przez kilka lat.
Szybka pożyczka na raty a kredyt gotówkowy
Więcej podobieństw możemy znaleźć pomiędzy szybką pożyczką na raty a kredytem gotówkowym. O konkretną kwotę wnioskujemy raz, którą spłacamy w ratach. Przy obu produktach jest konieczne zbadanie zdolności kredytowej.
Pierwszą różnicą jest to, że o kredyt gotówkowy trzeba postarać się w banku, a o szybką pożyczkę na raty w firmie pozabankowej. Przy kredycie dostępna kwota jest wyższa, a okres spłaty dłuższy, przy pożyczce odpowiednio niższa i krótszy.
Ile kosztuje szybka pożyczka na raty?
Koszt szybkiej pożyczki na raty składa się zazwyczaj z kilku pozycji:
- odsetek,
- prowizji/opłaty przygotowawczej,
- ubezpieczenia (to występuje rzadziej).
Ostateczny koszt zobowiązania będzie zależał od wysokości pożyczonej kwoty i okresu spłaty. Im wyższa suma i im dłuższej będziesz z niej korzystać, tym łącznie zapłacisz za to więcej. Koszt zależy także od oferty konkretnego pożyczkodawcy, dlatego przed wyborem jednej firmy warto sprawdzić, jakie warunki proponują inne.
Co, jeśli spóźnię się ze spłatą?
Jeżeli nie dasz rady spłacić w terminie zobowiązania, to zostanie to odnotowane w bazie Biura Informacji Kredytowej. Obniży to Twój scoring BIK i w przyszłości zmniejszy szansę na uzyskanie kolejnego produktu kredytowego.
Poważne opóźnienia skutkują wpisem do rejestru dłużników, który może się skończyć tym, że komornik zajmie Ci konto bankowe. Dlatego należy pożyczać odpowiedzialnie i gdy wiesz, że spóźnisz się ze spłatą danej raty, ale jej termin jeszcze nie upłynął, to jak najszybciej skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą. Najgorszym wyjściem z sytuacji jest unikanie kontaktu.
Czy szybką pożyczkę na raty mogę spłacić wcześniej?
Szybką pożyczkę na raty oczywiście można spłacić wcześniej. Jeśli tylko masz do dyspozycji większą pulę środków, to warto nadpłacić pożyczkę i wcześniej pozbyć się zobowiązania. Jest to opłacalne, bo za niewykorzystany czas firma proporcjonalnie odliczy Ci odsetki.