Co to jest pożyczka pozabankowa?

pożyczka_pozabankowa

Mimo tego, że złożenie wniosku o pożyczkę pozabankową jest szybkie, wygodne i łatwe, to pamiętaj, że starasz się o produkt finansowy, który trzeba będzie później spłacić. Natomiast podpisując umowę, zgadzasz się na wszystkie jej warunki, których później musisz dotrzymać. Dlatego już teraz sprawdź, o czym trzeba pamiętać, wnioskując o pożyczki pozabankowe

Pożyczać możemy od różnych instytucji oraz osób prywatnych, na przykład rodziny lub znajomych. Pożyczka, o czym warto pamiętać, jest terminem dość szerokim w przeciwieństwie do kredytów, które są celowe i mogą być tylko udzielane przez banki. Po pożyczki pozabankowe możemy zwrócić się do firm pożyczkowych specjalizujących się w ich udzielaniu.

Pożyczka pozabankowa – co to jest?

Pożyczka pozabankowa to produkt, który polega na udostępnieniu Ci określonej kwoty pieniędzy przez firmę, która specjalizuje się w takich usługach. Ty musisz tę sumę oddać w określonym czasie, powiększoną o należne opłaty.

Terminem pożyczki pozabankowe określamy pożyczki oferowane przez firmy pożyczkowe. Zaliczają się do nich różnego rodzaju pożyczki udzielane zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo. Opiewają one głównie na mniejsze sumy, ale możemy też znaleźć oferty pozwalające na uzyskanie wsparcia finansowego wynoszącego kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Pożyczka pozabankowa jest łatwo dostępna i udzielana na jasnych i przejrzystych warunkach. Składasz wniosek, jest on później rozpatrywany, potwierdzasz swoją tożsamość, podpisujesz umowę, otrzymujesz środki i je spłacasz. A to wszystko dzieje się bez wychodzenia z domu – szybko, komfortowo i bezpiecznie.

Pożyczka pozabankowa - jak ją uzyskać?

Firmy, które przyznają pożyczki pozabankowe wymagają minimum formalności. Co to oznacza? W większości przypadków wystarczy tylko dowód osobisty. Jeśli analitycy pożyczkodawcy będą mieli wątpliwości co do Twojego źródła dochodu, to poproszą Cię o jego udokumentowanie (np. przesłanie wyciągu z Twojego konta bankowego). Zdarza się to jednak dużo rzadziej niż w bankach, gdzie niekiedy trzeba również przynieść zaświadczenie od pracodawcy o wysokości uzyskiwanych zarobków, co wymaga sporo zachodu, a przede wszystkim konieczności poinformowania w firmie, że potrzebne jest Ci dodatkowe finansowanie. Dla niektórych jest to o tyle drażliwa kwestia, że nie chcą dzielić się swoimi planami. Pożyczka pozabankowa pozwala zachować całą sprawę w tajemnicy.

Kto nie dostanie pożyczki pozabankowej?

Podobnie jak kredyt w banku, tak, aby pożyczka pozabankowa została nam przyznana, trzeba spełnić kilka warunków. Występują jednak przypadki, które umożliwiają uzyskanie finansowania. Są to następujące osoby:

  • w zbyt młodym albo w zbyt zaawansowanym wieku (każda firma pożyczkowa ustala własne limity wiekowe),
  • niemające żadnego źródła dochodów (warto wiedzieć, że nie trzeba być zatrudnionym na umowę o pracę, wystarczy umowa cywilnoprawna, emerytura lub renta),
  • posiadające zbyt wiele zobowiązań, które sprawiają, że nie dadzą rady spłacić kolejnej pożyczki,
  • niemające konta bankowego, które jest niezbędne do potwierdzenia tożsamości i do wypłacenia pożyczki pozabankowej,
  • wpisane do rejestru dłużników.

Jeżeli jednak nie jesteś żadną z wyżej wymienionych osób, a otrzymałeś decyzję negatywną po złożeniu wniosku o pożyczkę pozabankową, to pamiętaj, że warto zawnioskować w innej firmie. Każdy podmiot stosuje inne podejście do liczenia zdolności kredytowej, więc jest duże prawdopodobieństwo, że gdzie indziej otrzymasz pieniądze.

Główne rodzaje pożyczek pozabankowych:

  • chwilówka - udziela na niewielką kwotę oraz na krótki czas i spłacona zazwyczaj w formie jednej lub dwóch rat,
  • pożyczka ratalna – udzielana na wyższe sumy oraz z dłuższym czasem spłaty, płacona w comiesięcznych ratach,
  • pożyczka hipoteczna – pod zastaw nieruchomości, w przypadku braku spłaty zadłużenia przedmiot zastawu, na przykład mieszkanie, przechodzi na własność pożyczkodawcy,
  • pożyczka lombardowa – pożyczka udzielana pod zastaw ruchomości, na przykład biżuterii, elektroniki, zegarków w lombardach,
  • pożyczka społecznościowa – specjalny typ pożyczki pozabankowej udzielanej przez serwisy pożyczek społecznościowych.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać pożyczkę pozabankową?

To, czy pożyczka pozabankowa zostanie przyznana, zależy od oceny zdolności do jej spłaty, którą przeprowadza firma pożyczkowa. Dlatego oczekiwana suma zarobków jest uzależniona od kwoty, o którą się starasz.

Ogólna rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego mówi, że łączne miesięczne raty Twoich zobowiązań nie powinny przekraczać połowy dochodów. Dlatego gdy zarabiasz np. 3 000 zł, to maksymalnie otrzymasz pożyczkę, której rata wyniesie 1 500 zł. Z kolei, gdy masz już na swoim koncie ratę o wysokości 1 000 zł, to kolejny produkt powinien Cię kosztować maksymalnie 500 zł miesięcznie. Są to jednak ustandaryzowane wytyczne, a konkretne wymagania zależą od Twojej sytuacji i polityki pożyczkodawcy.

Pożyczka pozabankowa a umowa zlecenie

Wiele osób zastanawia się, czy to, że pracują w oparciu o umowę zlecenie, może przekreślić ich szansę na uzyskanie pożyczki pozabankowej? Prawdą jest, że banki preferują umowę o pracę, która jest bardziej stabilną formą zatrudnienia. Firmy pożyczkowe nie są w swoich wymaganiach tak restrykcyjne, dlatego w większości akceptują osoby, które pracują na umowę zlecenie. Ważniejsze jest, aby zleceniodawca był stabilny i godny zaufania, a dochody na tyle wysokie, aby bez problemu dało się spłacać pożyczoną kwotę. Muszą być one również udokumentowane.

Zalety pożyczki pozabankowej

Jakie są zalety pożyczki pozabankowej? Przede wszystkim proces wnioskowania jest niezwykle wygodny. Za pomocą telefonu czy komputera podłączonego do internetu można złożyć swoją aplikację w dowolnym miejscu i czasie – również w nocy czy w weekend.

Wnioski są rozpatrywane dużo szybciej niż w bankach, więc możesz liczyć na to, że pożyczone pieniądze wpłyną na Twoje konto nawet w ciągu kilku dni. Dlatego pożyczka pozabankowa sprawdzi się lepiej, gdy masz do uregulowania pilne wydatki.

Pożyczki pozabankowe to także dobre rozwiązanie dla osób, którym zdarzyły się drobne opóźnienia w spłacie. Firmy pozabankowe nie wymagają tak wysokiego scoringu BIK jak banki.

To, że do uzyskania takiego produktu potrzeba zazwyczaj tylko dowodu osobistego, a wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu sprawia, że skorzystanie z pożyczki pozabankowej łatwo utrzymać w tajemnicy. Jeżeli nie chcesz, nie musisz więc dzielić się tym faktem ze swoim pracodawcą czy rodziną.

Czy pożyczka pozabankowa jest godna uwagi?

Pożyczka pozabankowa na pewno jest godna uwagi, szczególnie że łatwo można w internecie znaleźć firmy, które jej udzielają i nawet następnego dnia można się już cieszyć środkami na koncie.

Trzeba jednak uważać i zanim złożysz podpis na umowie, to dokładnie sprawdź pożyczkodawcę. Zobacz, czy umówiona wysokość raty i koszt pożyczki się zgadza, jakie są koszty ewentualnych spóźnień w spłacie rat, czy firma widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz co na jej temat sądzą klienci.

Dzięki temu znajdziesz pożyczkę pozabankową, która jest bezpieczna i warta zaciągnięcia.

 

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18.50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1789,04 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 791,54 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4289,04 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r.                                                                           

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 233,21 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3435,02 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1519,82 zł, prowizja 1915,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8235,02 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                          

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7100 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 344,95 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5081,09 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2248,19 zł, prowizja 2832,90 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12181,09 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2000 zł.        

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 519,85 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7657,45 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3388,15 zł, prowizja 4269,30 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18357,45 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                     

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.