Jak kupować prezenty świąteczne?

prezenty_świąteczne

Nie chcesz jak co roku stać w kolejkach w centrum handlowym albo martwić się, czy kurier nie spóźni się z Twoim internetowym zamówieniem? Pomyśl o prezentach świątecznych dla bliskich już teraz! Zebraliśmy dla Ciebie aż 17 pomysłów na prezent świąteczny z różnych półek cenowych, a do tego podpowiadamy, jak oryginalnie zapakować podarunek

Skąd się wzięły prezenty świąteczne?

Tradycja wręczania prezentów na święta sięga już czasów biblijnych. Wzajemne obdarowywanie się to pamiątka wydarzenia, kiedy Trzej Królowie odwiedzili małego Jezuska. Przynieśli mu dary – złoto, kadziło i mirrę. Aby to upamiętnić, już od XIII wieku z okazji Bożego Narodzenia wręcza się podarunki.

Nie bez znaczenia jest oczywiście również postać Świętego Mikołaja, czyli biskupa z Miry, który pod osłoną nocy zostawiał prezenty ubogim. 

Dzięki przenikaniu do Europy kultury anglosaskiej teraz utożsamiamy Mikołaja nie z biskupem, a z miłym dziadkiem z okularach, z białą brodą i w czerwonym ubraniu.

Jednak nie we wszystkich regionach Polski prezenty przynosi Mikołaj. Podarki pod choinką w noc wigilijną zostawia również: Śnieżynka, Gwiazdka, Gwiazdor, Dzieciątko lub Aniołek.

Jak wybrać idealny prezent na święta? 

Naprawdę nie jest łatwo wpaść na dobry pomysł na prezent świąteczny, szczególnie gdy nie za dobrze znamy obdarowanego albo jest on jedną z tych osób, która wszystko ma. Jeśli nade wszystko zależy Ci, aby prezent świąteczny był udany, to po prostu zapytaj, o czym dana osoba marzy, co planuje kupić albo co sprawiłoby jej przyjemność. Często również zdarza się tak (szczególnie w przypadku dzieci i nastolatków), że zbierają na kosztowny cel i dużo bardziej ucieszą się z gotówki na prezent od członków rodziny niż z nawet najbardziej wymyślnej rzeczy.

Jeżeli zaś preferujesz niespodzianki, to możesz podpytać o prezentowe preferencje rodziców, dzieci albo żonę lub męża osoby, której chcesz coś kupić.

Przeczytaj też: 10 pomysłów na prezent świąteczny

Gdy żadna z powyżej opisanych opcji nie jest możliwa i musisz wymyślić prezent na święta samemu, to zastanów się, czym obdarowany się interesuje albo o czym ostatnio mówił. Może Twojemu siostrzeńcowi marzy mu się bilet na koncert ulubionego zespołu, który właśnie ruszył w trasę? Może babcia ostatnio mówiła, że wzrok pogorszył jej się od czytania książek i ucieszyłaby się z czytnika, na którym można powiększyć litery? Albo tacie ciągle wypadają pieniądze i przydałby mu się porządny portfel?

Jeśli musisz kupić podarunek komuś, kogo słabo znasz albo trzeba wybrać coś niezobowiązującego, skorzystaj z naszej listy uniwersalnych prezentów:

 • karta upominkowa do sklepu z dużym wyborem towaru
 • zestaw prezentowy z kubkiem i aromatyczną herbatą,
 • samodzielnie upieczone i udekorowane pierniczki,
 • butelka alkoholu,
 • pióro lub długopis w eleganckim etui,
 • bon na rezerwację wyjazdu,
 • voucher do kina,
 • książka, którą Twoim zdaniem warto przeczytać.

12 pomysłów na prezenty świąteczne do 20, 50 i 100 zł

Szukasz inspiracji na tani prezent na święta? Zobacz, jakie mamy propozycje do 20 zł:

 • świąteczne skarpetki,
 • ulubione słodycze,
 • mały model samochodu, który można wykorzystać do zabawy albo jako dekorację,
 • zestaw upiększających maseczek do twarzy.

Masz większy budżet? Oto nasze pomysły na tanie prezenty świąteczne do 50 zł:

 • słoik miodu (np. aromatyzowanego malinami czy pomarańczą),
 • portfel,
 • zestaw klocków lego,
 • gra planszowa.

Planujesz wydać 100 zł na osobę? Zobacz, co wymyśliliśmy w tej półce cenowej:

 • zestaw pięknie pachnących kosmetyków (sprawdzi się szczególnie jako prezent dla mamy na święta),
 • godzina nauki wybranej umiejętności (tańca, gry na instrumencie, wspinaczki albo jazdy samochodem),
 • miękki koc, który otuli w zimowe wieczory,
 • zestaw na chłody – czapka i rękawiczki (to może być prezent dla taty na święta, jeśli widzisz, że notorycznie marzą mu dłonie i uszy).

5 inspiracji na prezenty z wyższej półki cenowej

Jeżeli szukasz wyjątkowego pomysłu na prezent na święta, to spójrz co wymyśliliśmy w budżecie do 200 zł:

 • bezprzewodowa ładowarka,
 • aparat do drukowania zdjęć,
 • opaska sportowa do odnotowywania aktywności,
 • zestaw do manicure hybrydowego,
 • voucher na masaż.

Trzy pierwsze propozycje mogą być prezentami na święta dla chłopaków, natomiast dwie kolejne prezentami dla mamy na święta.

Jak oryginalnie zapakować prezent świąteczny?

Jeżeli prezent ma regularne kształty (np. jest to książka, pudełko z zabawkami), to najbardziej elegancko wygląda opakowany w papier. Jednak, żeby nie było nudno, można wykorzystać do tego szary papier oraz jutową wstążkę, a do dekoracji użyć suszonych pomarańczy i gałązki świerku.

Jeśli jednak wybierzesz tradycyjny papier prezentowy, to do wstążki możesz przywiązać kilka bombek, włóczkowych pomponów albo pomponów z tiulu.

Gdy ozdabiasz prezenty wspólnie z dziećmi, to wiedz, że gładki papier możecie wspólnie udekorować stempelkami z motywem świątecznym (np. choinki, mikołaje, gwiazdki). Stemple i tusz można kupić aktualnie w wielu sklepach.

Gdy wręczasz podarki w torebkach, to każdą z nich możesz ozdobić papierowym reniferem. Wystarczy wyciąć z brązowego kartonu buźkę i rogi, z czarnego oczy, a z czerwonego nos i to wszystko przykleić do torby.

Pomysłem na urozmaicenie np. kartonowego pudełka jest zrobienie pasa św. Mikołaja. Wystarczy z czerwonego papieru wyciąć gruby pasek i przykleić go dookoła pudełka, a następnie węższy czarny i zrobić to samo. Z kolei ze złotego papieru trzeba wyciąć prostokąt z dziurą w środku, który będzie imitował klamrę pasa i przykleić z jednej strony.

Ile wydajemy na prezenty na święta?

Jak wynika z badań Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS, w zeszłym roku na Boże Narodzenie wydaliśmy 1 277,30 zł. Uwzględniając najnowszy odczyt inflacji, w tym roku ta kwota może podnieść się do około 1 500 zł. Pytanie jednak, czy nie zdecydujemy się obciąć części wydatków, aby obniżyć tę kwotę.

Przeczytaj też: Ile wydajemy na Święta?

Prezenty świąteczne stanowią tylko część bożonarodzeniowego budżetu Polaków, bo za założoną kwotę musimy jeszcze kupić jedzenie oraz dekoracje. Okazuje się, że najchętniej znajdujemy pod choinką pieniądze lub bony do ulubionych sklepów, kosmetyki i perfumy oraz odzież lub obuwie.

Można więc przypuszczać, że na jednego obdarowanego wydamy w tym roku od 50 do 100 zł.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na prezenty świąteczne przypadły Ci do gustu i wybierzesz coś dla swoich bliskich spośród naszych propozycji z różnych półek cenowych.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.