Ile kosztują Święta Bożego Narodzenia w 2022 roku?

ile_kosztuje_boze_narodzenie

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, więc już najwyższy czas kupować prezenty, dekorować dom i zadecydować, co ugotować na świąteczne dni. Gdy z kolei planujesz wyjechać na Gwiazdkę, to również warto już rezerwować noclegi. Zanim jednak cokolwiek zrobisz, to trzeba wiedzieć, na jakie wydatki się przygotować. Zobacz, ile kosztują Święta Bożego Narodzenia w 2022 roku

Trzeba liczyć się z tym, że Boże Narodzenie będzie kosztowało nas więcej niż w zeszłym roku. Winowajcą jest oczywiście inflacja, a konkretnie szybujące w górę ceny naprawdę wielu dóbr – jedzenia, benzyny czy usług turystycznych.

Przeczytaj też: Gdzie najtaniej zrobisz zakupy spożywcze?

Jeżeli masz w głowie wymarzone Święta, których Twoi bliscy nie zapomną przez najbliższy rok, to na końcu tekstu znajdziesz informację, skąd wziąć potrzebne środki, jeśli Twój świąteczny budżet się nie dopina.

Boże Narodzenie 2022 – kiedy wypada?

Święta Bożego Narodzenia co roku wypadają 25 i 26 grudnia. W 2022 roku będzie to niedziela i poniedziałek. Jednak tradycyjnie świętowanie zaczynamy już dzień wcześniej – w Wigilię, która jest 24 grudnia. Dzięki temu, że wypada w sobotę, to nie trzeba będzie brać urlopu, aby móc przygotowywać dania, a potem usiąść wraz z rodziną do świątecznego stołu. wiosenna-pozyczka

Jak przygotować Święta Bożego Narodzenia krok po kroku?

Oczywiście można dzień wcześniej kupić choinkę, każdemu dać gotówkę w prezencie i kupić gotowe pierogi i barszcz w dyskoncie, jednak cała magia Świąt polega na tym, aby wspólnie celebrować te chwile. Jest dużo przyjemniej, jeśli już kilka tygodni wcześniej stworzysz sobie plan i konsekwentnie będziesz go realizować.

Przeczytaj też: Ile kosztuje choinka? Jak ją wybrać i przystroić?

Zastanów się, jak chcesz spędzić Święta Bożego Narodzenia. To kluczowe, aby zadecydować, czy zapraszasz gości do siebie, idziesz do kogoś czy wyjeżdżasz. A może wolisz spędzić Święta w domu? To warunkuje dalsze kroki.

Zarezerwuj noclegi, jeśli decydujesz się na wyjazd. Przy najbliższej okazji warto otworzyć portal rezerwacyjny, wybrać miejsce i jak najszybciej dokonać rezerwacji. Możesz również zapoznać się z ofertami pakietowymi w hotelach, które obejmują zakwaterowanie, wyżywienie, wizytę Świętego Mikołaja i oczywiście odświętną kolację wigilijną.

Zrób listę prezentów. Zastanów się, komu, co warto sprezentować i jak najszybciej wybierz się do sklepów albo złóż zamówienia internetowe. Dzięki temu dzień przez Wigilią unikniesz stresu i nerwowej bieganiny.

Przeczytaj też: Jak kupować prezenty świąteczne? [PORADNIK] wiosenna-pozyczka

Zdecyduj, co przygotujesz do jedzenia. Jeśli wybierasz świętowanie u Ciebie w domu, to trzeba postawić na bardziej szczegółowy plan, uwzględniający liczbę gości i ich upodobania kulinarne. Z kolei, gdy składasz komuś wizytę, to również zaproponuj, że przygotujesz jedną lub dwie potrawy, aby odciążyć gospodarza. Możesz również zamówić catering na kolację.

Zadbaj o dekoracje. Już teraz odszukaj bombki, wieńce, lampki czy renifery, które już masz i zastanów się, czy coś trzeba dokupić. Jeżeli tak, wybierz się na zakupy.

Udekoruj dom. Jeżeli wyjeżdżasz albo spędzasz Święta Bożego Narodzenia, to oczywiście wystarczy mieć choinkę. Gdy goście przychodzą do Ciebie, to warto postarać się trochę bardziej i na drzwiach powiesić wieniec, na tarasie czy balkonie umieścić lampki, a na stół położyć odrębną dekorację.

Zapakuj prezenty. To warto zrobić już kilka dni przed Wigilią. Pamiętaj, aby wcześniej kupić papier, torebki prezentowe, wstążki i taśmę klejącą.

Przeczytaj też: Jak przygotować się do Świąt?

Zabierz się za świąteczne gotowanie i pieczenie. Ostatnie dni przed 24 grudnia to czas na pieczenie pierniczków, gotowanie barszczu i lepienie pierogów. Warto zaangażować do tych prac członków Twojej rodziny.

Nakryj do stołu. Na ten jedyny dzień w roku warto wyciągnąć świąteczną zastawę, kolorowe serwetki, zapalić świece, a na stole położyć gałązki świerku.

Przygotuj siebie i ciesz się czasem z bliskimi! Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przedświąteczny wieczór warto poświęcić dla siebie – obejrzeć film lub poczytać bożonarodzeniową książkę czy zrobić sobie kąpiel o zapachu pomarańczy lub cynamonu.

Ile kosztuje Wigilia w 2022 roku?

To, ile kosztuje Wigilia, zależy od tego, ile osób zaprosisz oraz co zamierzasz podać. Aby zaoszczędzić, warto już wcześniej polować na promocje w sklepach spożywczych. Nawet teraz możesz kupić mąkę, cukier, mak, suszone grzyby czy kiszoną kapustę. To na pewno się nie zepsuje!

Aby przygotować wigilijne menu, potrzebujesz następujących artykułów:

 • karpia – 30 – 50 zł/kg,
 • płatów śledziowych – 20 – 25 zł/kg,
 • mąki – 4,50 zł/kg,
 • cukru – 5 zł/kg,
 • jajek – 8 - 13 zł/10 sztuk,
 • suszonych grzybów – 10 zł/20g,
 • buraków na barszcz – 2 – 4 zł/kg,
 • kapusty kiszonej – 6 zł/kg,
 • sera do sernika – 15 zł/kg,
 • maku – 7 zł/250g,
 • bakalii – 3 – 8 zł/200 g.

Oczywiście do tego musisz doliczyć jeszcze takie drobnostki, jak włoszczyzna czy przyprawy. Na zakupy wigilijne dla sześciu osób wydasz więc od 130 do 260 zł.

Ile kosztuje catering?

Jeśli nie masz czasu albo umiejętności kulinarnych, to możesz skorzystać z cateringu. Będzie to droższe rozwiązanie, ale na pewno wygodniejsze. Przykładowe ceny wigilijnego menu wyglądają następująco:

 • barszcz czerwony – 40 zł/l,
 • zupa grzybowa – 60 zł/l,
 • uszka – 55 zł/kg,
 • pierogi z kapustą i grzybami – 60 zł/kg,
 • kapusta z grochem – 50 zł/kg,
 • śledź w sosie musztardowo-miodowym – 80 zł/kg,
 • makowiec – 35 zł/kg,
 • sernik z bakaliami – 40 zł/kg,
 • piernik – 30 zł/kg.

Aby poczęstować kilkuosobową rodzinę, trzeba więc wydać 500 – 700 zł.

Ile wydasz na prezenty świąteczne?

To, ile wydasz na prezenty z okazji Świąt Bożego Narodzenia, zależy tylko od Ciebie – jaki masz budżet, ile osób do obdarowania i co planujesz im kupić. Jeśli zdecydujesz się tylko na symboliczne drobiazgi, to wystarczy Ci 20 zł na osobę.

Z kolei, gdy chcesz spełniać większe marzenia, takie jak gadżety elektroniczne, dobrej jakości ubrania, porządne zabawki czy np. vouchery na wyjazdy, to musisz przygotować nawet kilkaset złotych na jednego obdarowanego.

Ile kosztują Święta w domu?

Aby się dowiedzieć, jaki jest koszt Świąt zorganizowanych w domu, to trzeba zsumować wydatki na zakupy spożywcze, prezenty i dekoracje. Będzie to na pewno najtańsza z dostępnych opcji.

Jeżeli zaprosisz do siebie sześć osób, kupisz żywą choinkę, a budżet na prezent dla każdego wyniesie Cię 100 zł, to łącznie musisz przygotować około 1 300 zł.

Ile kosztują Święta w górach?

Świąteczny wyjazd w góry to zdecydowanie większy wydatek. Najbardziej się opłaca wybrać pakiet w konkretnym hotelu. Wtedy w jednej cenie zyskujesz: zakwaterowanie, wyżywienie, uroczystą kolację wigilijną, a także czasami dodatkowe atrakcje, takie jak: wizyta Świętego Mikołaja, kulig czy koncert kapeli góralskiej.

W zależności od standardu obiektu na Święta w górach trzeba wydać 1 500 – 2 000 zł za osobę dorosłą i 1 000 – 1 200 zł za dziecko. Jeśli więc planujesz wyjechać czteroosobową rodziną, to trzeba przygotować łącznie od 4 000 zł do 6 200zł.

Ile kosztuje choinka na Święta?

Cena choinki będzie uzależniona przede wszystkim od tego, czy wybierzesz żywą, czy sztuczną.

Ceny żywych egzemplarzy zależą od gatunku oraz rozmiaru i są następujące:

 • świerk kłujący 50 cm w doniczce – 40 zł,
 • jodła kaukaska 70 cm w doniczce – 60 zł,
 • świerk pospolity 200 cm cięty – 80 zł,
 • jodła kaukaska 200 cm cięta – 150 zł,
 • jodła kaukaska 250 cm cięta – 180 zł.

Sztuczna choinka zazwyczaj będzie droższa, ale pamiętaj, że możesz ją wykorzystywać przez kilka lat. Wybrane modele mają następujące ceny:

 • mini choinka w doniczce – 50 zł,
 • choinka jodła górska 150 cm – 90 zł,
 • choinka udekorowana sztucznym śniegiem 120 cm – 140 zł,
 • choinka z oświetleniem LED 200 cm – 200 zł,
 • choinka imitująca prawdziwy świerk na drewnianym stojaku 155 cm – 280 zł.

Ile kosztuje wizyta Świętego Mikołaja?

Niezapomnianą atrakcją dla dzieci zawsze jest wręczanie prezentów. Jeśli w tym roku chcesz uniknąć przebierania dziadka czy wujka w czerwony kostium, to możesz zamówić profesjonalistę. Ile kosztuje wynajęcie Świętego Mikołaja? Są dostępne różne pakiety:

 • 195 zł – wizyta, która trwa 10 minut i obejmuje rozdawanie prezentów i zdjęcia z Mikołajem,
 • 275 zł – wizyta, która trwa 20 minut i jest dodatkowo wzbogacona o śpiewanie kolęd i pogadankę z dziećmi,
 • 365 zł – wizyta, która trwa 30 minut i uwzględnia to, co powyżej opisane pakiety, a ponadto Mikołaj opowiada przygotowaną wcześniej historyjkę.

8 pomysłów na świąteczne oszczędności

Mimo tego, że w Boże Narodzenie raczej chętniej wydajemy pieniądze niż przez resztę roku, to w tegorocznych badaniach widać, że przez rosnącą inflację Polacy będą musieli zrezygnować z części wydatków.

Podpowiadamy, na czym można zaoszczędzić, przygotowując Święta Bożego Narodzenia!

 1. Gotuj w domu – zamawianie świątecznych dań jest wygodne, ale niestety bardzo nieopłacalne. Jeśli chcesz wydać mniej, to warto już teraz przetrenować gotowanie kilku prostszych bożonarodzeniowych potraw.
 2. Podziel się gotowaniem z rodziną – jeśli zapraszasz do siebie gości, to ustalcie kto, co przygotowuje na Wigilię i pozostałe świąteczne dni. Dzięki temu Ty wydasz mniej, a gotowanie pochłonie mniej Twojego czasu i wysiłku.
 3. Zrezygnuj z prezentów dla dorosłych – z podarunków najbardziej cieszą się dzieci, więc może jest to czas, aby ustalić, że kupujecie je tylko dla nich? W zależności od wielkości rodziny możesz zaoszczędzić na takim postanowieniu nawet kilkaset złotych.
 4. Złóżcie się na jeden, duży prezent dla każdego dziecka – maluchy często marzą o zdalnie sterowanym aucie, dużym zestawie klocków czy interaktywnej lalce, którą można się opiekować. Jednak takie zabawki potrafią kosztować kilkaset złotych. Zamiast więc kupować kolejne pluszaki i słodycze może ustalicie, że wspólnie składacie się na jeden wymarzony prezent?
 5. Dekoracje wykonaj własnoręcznie – zamiast kupować kolejny stroik na stół, można w łatwy sposób wykonać go samodzielnie. Wystarczy włożyć do wazonu kilka gałązek świerku i obwiązać je czerwoną wstążką albo umieścić w nim bombki i światełka.
 6. Zacznij robić zakupy wcześniej – już teraz w sklepach pojawia się świąteczna oferta pełna ryb, mandarynek, słodyczy czy bakalii. To, co może stać w domu przez kilka tygodni albo można zamrozić, kup już teraz, najlepiej polując na promocje w różnych marketach.
 7. Kup świąteczne ubrania z drugiej ręki – jeśli zależy Ci na nowej czerwonej sukience albo swetrze z reniferem dla dziecka, to zamiast od razu kierować swoje kroki do sieciówki, poszukaj używanych egzemplarzy.
 8. Przygotuj listę dań – często zdarza się tak, że na Boże Narodzenie gotujemy za dużo, a potem nie jesteśmy w stanie tego zjeść. Może w tym roku wraz z rodziną warto ustalić listę potraw, które najbardziej lubicie i przygotować je w ilości takiej, którą zjecie? Dzięki temu nielubiany przez nikogo karp czy piernik nie trafi znowu do kosza.

Podsumowanie świątecznych wydatków

To, ile będzie Cię kosztowało Boże Narodzenie, zależy od tego, jak chcesz je spędzić. Symboliczne prezenty, gotowanie we własnym zakresie i oszczędne dekoracje pozwolą zamknąć budżet nawet w 400 – 600 zł.

Jeśli jednak zdecydujesz się na wyjazd, okazałą choinkę, która będzie zdobić dom, catering czy wizytę Świętego Mikołaja, to musisz zarezerwować sobie nawet kilka tysięcy złotych.

Jeżeli marzą Ci się dodatkowe atrakcje dla Ciebie i rodziny, to warto zastanowić się nad finansowym wsparciem takim jak pożyczka online.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.