Choinka – jak wybrać, jak przystroić? [ZDJĘCIA]

Choinka – jak wybrać, jak przystroić? [ZDJĘCIA]

Tradycja ubierania choinek narodziła się w Niemczech już w XVI wieku, a w Europie rozpowszechniła się w XIX wieku. Teraz już nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. Zobacz, ile kosztuje drzewko, jak je wybrać i zerknij na nasze propozycje, jak je pięknie przystroić!

Na samym początku choinkowej tradycji na drzewkach wieszało się pomalowane orzechy, jabłka, cukierki, a zamiast lampek stawiano świeczki. Miało to z pewnością niepowtarzalny klimat, ale teraz dużo bezpieczniej jest świece postawić na stole, a choinkę na Wigilię rozświetlić lampkami. Aktualnie mamy też ogromny wybór ozdób choinkowych. Warto więc z niego korzystać i udekorować drzewko tak, jak sobie wymarzyliśmy.

Jak wybrać idealną choinkę?

Zanim kupisz konkretne drzewko, zastanów się nad kilkoma aspektami:

Czy ważna jest dla Ciebie cena?

Jeśli masz niewielki budżet, to lepszym wyborem będzie choinka sztuczna, bo można ją kupić do 100 zł, a dodatkowo wykorzystywać nawet przez 10 kolejnych lat. Ceny żywych choinek zaczynają się od 150 zł – tańsze są świerki, droższe jodły kaukaskie, którym właściwie nie opadają igły. Pamiętaj, że im bliżej do Świąt Bożego Narodzenia, tym choinki będą tańsze, bo sprzedawcom będzie zależało na tym, aby jak najszybciej się ich pozbyć. Musisz mieć jednak na uwadze, że trudniej będzie znaleźć ładne egzemplarze, bo towar może być już mocno przebrany.

Potrzebujesz pożyczki na świąteczne wydatki i organizację Świąt? Sprawdź!

Czy przeszkadza Ci to, że choinka gubi igły?

Jeżeli nie chcesz co kilka dni odkurzać, to z pewnością lepiej sprawdzi się u Ciebie choinka sztuczna, która w ogóle nie gubi igieł. Ten rodzaj możesz również ubrać sporo przed Wigilią i dłużej cieszyć się świątecznym klimatem, nie bojąc się, że pod koniec grudnia będzie wyglądała nieestetycznie.

Z kolei, gdy zależy Ci na tym, aby choinka była żywa, ale jak najdłużej zachowała piękny wygląd, to zdecydowanie lepiej jest wybrać jodłę kaukaską. Jest droższa, ale gdy zaczyna usychać, to nie gubi igiełek, tylko całe gałązki zaczynają więdnąć.

Jaki rozmiar choinki zmieści Ci się w mieszkaniu?

Żywą choinkę znacznie trudniej idealnie dopasować do wnęki w mieszkaniu, w której ma stać. Zazwyczaj takie drzewka są pogrupowane w kategoriach np. od 120 do 150 cm. Jeżeli zależy Ci, aby choinka miała np. dokładnie 140 cm, to trudno będzie taką znaleźć. Wtedy lepiej wybrać sztuczny model.

Pamiętaj, że gdy masz duży salon, to trzeba wybrać odpowiednio duże drzewko, aby nie umknęło uwadze Twoich gości podczas Wigilii. Z kolei, gdy zamierzasz spędzać Boże Narodzenie w mniejszym pokoju, to aby nie zagracać podłogi, możesz wybrać mniejszą choinkę – np. choinkę na pniu albo w doniczce i postawić ją na komodzie czy na taborecie.

Czy zależy Ci, aby drzewko pachniało?

Niektórzy nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia, jeśli nie pachną one choinką. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie żywe egzemplarze wydzielają olejki eteryczne w takiej ilości, aby zamykając oczy, móc się przenieść w myślach do lasu. Najbardziej intensywnie pachną świerki, ale z kolei gubią igły. Jodły kaukaskie bardzo długo stoją, ale nie wydzielają prawie żadnego zapachu.

Pamiętaj, że zapach choinki możesz sobie odtworzyć, zapalając świecę w tej nucie zapachowej. Dzięki temu możesz mieć w domu wygodne, sztuczne drzewko, ale nie rezygnować z wyjątkowego aromatu.

Czy masz na względzie ekologię?

Kwestia ekologii choinek zdecydowanie jest sporna. Jedni twierdzą, że bardziej przyjazna dla środowiska jest żywa. Z kolei jej przeciwnicy punktują, że raz kupiona choinka sztuczna starczy nam na co najmniej kilka lat, a żywa usycha i trzeba ją wyrzucić. Niestety większość drzewek nawet tych w doniczkach nie udaje się z sukcesem zasadzić w ogródku, bo są zbyt płytko ukorzenione i szybko usychają.

Musisz więc sam zastanowić się, jakie masz w tej kwestii zdanie i czy w ogóle kierujesz się ekologią przy kupnie choinki.

Czy masz dzieci albo zwierzęta domowe?

Małe dzieci, psy i koty bardzo często są tak zainteresowane migoczącymi światełkami i kolorowymi bombkami, że mogą przez choinkę znaleźć się w niebezpieczeństwie. Sztuczne są lżejsze, więc nawet gdy drzewko przewróciłoby się na zwierzę lub malca, to nie powinno wyrządzić szkód. Z kolei żywe ważą trochę więcej, a dodatkowo mają kłujące igiełki, którymi można nieźle się podrapać.

Dla komfortu psychicznego dorosłych i bezpieczeństwa dzieci i zwierząt, w takim przypadku lepiej wybrać choinkę na pniu albo mniejszy model w doniczce i postawić ją na szafce, aby dostęp do drzewka z poziomu podłogi był utrudniony.

Choinka żywa czy sztuczna? Ceny choinek

Jeśli już wiesz, czy w tym roku zdecydujesz się na choinkę żywą, czy sztuczną, to porównajmy ceny różnych modeli w popularnym markecie budowlanym. Ceny są uzależnione przede wszystkim od rozmiaru, ale i gatunku (w przypadku egzemplarzy naturalnych) oraz poziomu skomplikowania wykonania (w przypadku egzemplarzy sztucznych). Przykładowe ceny to:

choinki żywe:

  • mała jodła kaukaska w donicy (60-80 cm) – 60 zł
  • średni świerk pospolity w donicy (120 – 150 cm) – 70 zł,
  • duża jodła cięta (160 – 200 cm) – 130 zł
  • ogromna jodła kaukaska cięta (300 – 350 cm) – 220 zł,

choinki sztuczne:

  • mała sosna (90 cm) – 40 zł,
  • średnia jodła (122 cm) – 83 zł
  • choinka na pniu z szyszkami (180 cm) – 180 zł,
  • duża choinka biała (240 cm) – 490 zł.

Choinka tradycyjna

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia za pasem. Zobacz, nasze inspiracje odnośnie do udekorowania drzewka.

W polskich domach (szczególnie tam, gdzie mieszkają starsze pokolenia) najczęściej ubiera się choinki w sposób tradycyjny. Ozdoby są w różnym stylu, światełka są najczęściej kolorowe. Często również na gałązkach wiszą pamiątkowe ozdoby z czasów PRL (np. anielskie włosy albo ośnieżone bałwanki) lub takie zrobione przez dzieci, lub wnuki właścicieli. Choinka tradycyjna ma niepowtarzalny charakter, bo wszystkie ozdoby są gromadzone przez lata i mają wartość sentymentalną.

choinka_tradycyjna

Choinka ekologiczna

Szczególnie w ostatnich latach święci tryumfy choinka ekologiczna. Czym ją ozdobić? Sprawdzi się wszystko to, co naturalne. Możesz sam ozdoby wyciąć z drewna albo papieru. Warto także w piekarniku ususzyć pomarańcze, przewlec przez nie nitki i również powiesić. Z kolei piekąc pierniczki, możesz w kilkunastu z nich zrobić dziurkę przed pieczeniem, aby również mogły zdobić drzewko.

W przypadku takiego stylu lepiej nie przesadzać ze światełkami i najlepiej sprawdzą się białe w ciepłej tonacji.

choinka ekologiczna

Choinka jednokolorowa

Jeśli masz swój ulubiony kolor albo po prostu barwę, która przeważa w Twoich wnętrzach, możesz postawić na ozdoby w jednym kolorze. Można kupić gotowe zestawy ozdób, gdzie bombki są w różnych kształtach i zdobieniach (matowe, błyszczące, brokatowe), do tego dołączone są łańcuchy i gwiazdka na czubek. Jednokolorowa choinka wygląda naprawdę elegancko i dostojnie i jeśli jest odpowiednio dobrana do kolorystyki wnętrza, to nie rzuca się zanadto w oczy. Aby nie zepsuć efektu, to warto dobrać lampki w tej samej barwie co reszta ozdób albo klasyczne białe. W przypadku złotych czy czerwonych choinek lepiej sprawdzą te z ciepłym światłem, z kolei w przypadku białych, srebrnych czy niebieskich lepsze będą lampki w zimnym odcieniu.

choinka jednokolorowa

Choinka w stylu glamour

Choinka w stylu glamour to taka, na której dużo się dzieje, ale wszystkie ozdoby są utrzymane w jednej tonacji. Drzewka w takim stylu często są w galeriach handlowych – wyglądają na przemyślane i bogato przystrojone, ale bez cienia kiczu. Jak osiągnąć taki efekt? Przede wszystkim musisz bazować na maksymalnie dwóch kolorach, które będą do siebie pasowały. Mogą być to następujące duety: złoto – czerwień, srebro – biel, złoto – róż albo srebro – błękit. Ozdób powinno być dużo i wszystkie powinny się błyszczeć. Mile widziane będą szklane i brokatowe bombki, ozdobne kokardy czy koralikowe łańcuchy. Aby sprawić, żeby choinka wyglądała na pełną, można dokupić w marketach budowlanych dodatkowe sztuczne gałązki (np. ozdobione sztucznym śniegiem albo kulkami ostrokrzewu) i powkładać w luki.

choinka_glamour

Choinka minimalistyczna

Minimalistyczna choinka powinna być żywa, ale może być z wypożyczalni, aby nie generować nadmiaru śmieci. Na drzewku powinny wisieć drobne, jednokolorowe lampki i niewiele ozdób, aby nie przysłaniać piękna samego drzewka. To od Ciebie zależy, jaki kolor wybierzesz. Ważne, aby ozdoby były albo własnoręcznie wykonane, przekazywane z pokolenia na pokolenie albo kupione, ale takie, które darzysz wyjątkowym sentymentem.

choinka minimalistyczna

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Administratorem danych osobowych jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa, tel. 22 460 03 00, info@aasapolska.pl. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym można kontaktować się pod adresem iod@aasapolska.pl Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej.

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 9000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 60 miesięcy wynosi 35,79%. Rata miesięczna od 302,03 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 8962,86 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 4912,86 zł, prowizja 4050 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 17962,86 zł. Stan na dzień 18.07. 2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                                                                                                                                                

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 60 miesięcy wynosi 35,79%. Rata miesięczna od 258,41 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7668,17 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 4203,17 zł, prowizja 3465 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 15368,17 zł. Stan na dzień 18.07.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 1400 zł.      

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.