Co grozi za niezapłacenie mandatu?
3 min czytaniaOtrzymanie mandatu wymaga opłacenia go w określonym czasie. Jednocześnie zdarza się, że o opłaceniu mandatu zapomni się lub nie ma się środków finansowych na zapłacenie mandatu. Warto wiedzieć jakie są konsekwencje braku opłacenia mandatów.
Mandatu nie trzeba zawsze przyjmować. Jednak w takiej sytuacji trzeba się liczyć z koniecznością udania się do sądu. Jednak w wielu przypadkach można się obronić gdy ma się przekonanie, że nie złamało się prawa lub nie zostały dotrzymane formalności służbowe. Jednak większość osób przyjmuje mandaty i zgadza się z tym, że złamało w określony sposób przepisy prawne. Gdy przyjęło się mandat wystawiony przez policje powinno się go zapłacić w ciągu siedmiu dni od momentu wystawienia mandatu. Niezapłacony mandat może podlegać windykowaniu co następuje w ramach postępowania egzekucyjnego w trybie administracyjnym. Za praktyczne ściąganie pieniędzy z niezapłaconych mandatów odpowiada Urząd Skarbowy. Urzędy mogą korzystać z bardzo różnych narzędzi przy ściąganiu zapłaty za mandat. W pierwszej kolejności urzędy skarbowe decyduje się na ściąganie grzywien z nadpłat podatków dochodowy.
Postępowania egzekucyjne
Urzędy skarbowe mogą również decydować się na ściąganie zapłaty za mandaty z innych źródeł dochodów. Do takich dochodów zaliczyć między innymi renty, emerytury czy zasiłki. Są o stałe środki finansowe wypłacane na określonych zasadach obywatelom. Gdy egzekucja następu z dochodów wówczas urząd nie jest w stanie ściągną większych środków finansowych niż sześćdziesiąt procent minimalnej płacy. Jednocześnie istnieją również możliwości zajmowania środków, które znajdują się kontach bankowych. Takie zajęcia mogą być realizowane przez urzędy bez konieczności powiadania osób poddawanych egzekucji. Urzędy Skarbowe mogą również wysyłać urzędników w celu zrealizowania egzekucji co realizowane jest przez poborców podatkowych. Mogą oni zajmować mienie posiadane przez dłużnika.
Warto pamiętać o zapłacie
Jeśli nie chce się narażać na problemy związane z egzekucjami warto nie zapominać o zapłacie mandatu. Gdy mandat nie zostanie zapłacony jest przed kilka dni od daty wystawienia wówczas nie trzeba się martwić, że nastąpi tak szybka egzekucja. Wprawdzie przy mandatach nie są naliczane odsetki to jednak nie warto czekać nadmiernie zapłaceniem mandatów. Wynika to między innymi z tego, że zaleganie z długami urzędowi skarbowemu może prowadzić do braku możliwości korzystania z wielu produktów jak finansowe, przy których sprawdzane są informacje o dłużnikach.
Egzekucja i koszty
Wielu kierowców unika płacenia mandatów licząc na wystąpienie przedawnienia. Jednak trzeba brać pod uwagę, że w przypadku egzekucji trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Urzędy skarbowe, które realizują egzekucję mają możliwość doliczania kosztów egzekucyjnych. Zatem zamiast narażać się na niepotrzebne koszty warto zapłacić zaległy mandat. Wówczas można liczyć na to, że urzędy skarbowe nie będą wszczynały egzekucji, a także nie będą decydować się na zajmowanie rachunków bankowych czy dochodów.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej