Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak tanio wypłacać pieniądze za granicą?

Jak tanio wypłacać pieniądze za granicą?

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu za granicą jest bardzo wygodne – od razu dostajemy lokalną walutę, ale z drugiej strony musimy też liczyć się z dodatkowymi kosztami. W jaki sposób powinniśmy wypłacać pieniądze, aby nie płacić za to zbyt wiele?

Niektórzy z nas wymieniają gotówkę w kantorach i zabierają ją ze sobą na wczasy. Inni z kolei decydują się na płacenie kartą tam, gdzie jest to możliwe. Są też i tacy, którzy wypłacają pieniądze z bankomatu za granicą. Ta ostatnia opcja jest dobrym wyborem wtedy, gdy liczy się dla nas wygoda. Są jednak koszty, które musimy wtedy ponieść.

Przy wypłacie pieniędzy z zagranicznego bankomatu musimy liczyć się z następującymi kosztami:

• prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu – niekiedy banki nie pobierają takiej opłaty, ale zwykle jest to 3-4% wartości transakcji, ale nie mniej niż określona suma, na przykład 5-10 złotych

• prowizja za przewalutowanie – opłata zależna jest od wypłacanej kwoty oraz od tego, w jakiej walucie prowadzimy nasz rachunek, zwykle jest to od 1% do nawet 6%

• prowizja wliczona w kurs walut – to tak zwany spread

Wobec tego wtedy, gdy liczymy, że wpłata pieniędzy będzie kosztować nas dokładnie tyle, ile przeliczenie waluty po aktualnym kursie, mylimy się. To zwykle od kilku do nawet 10% więcej. Są jednak różne sposoby na to, aby wypłacać pieniądze bez przepłacania.

Karta walutowa zamiast rozliczanej w złotym

Zasadniczo najwięcej możemy zaoszczędzić wtedy, gdy będziemy posiadali kartę walutową w tej walucie, którą będziemy wypłacali. Do karty tego rodzaju będziemy potrzebowali także konta walutowego. Wtedy banki nie pobierają opłat za przewalutowanie oraz spread, ale możemy być policzeni za skorzystanie z bankomatu.

Wypłacaj większe sumy jednorazowo

Lepiej wypłacać pieniądze jednokrotnie, ale w większej sumie, zamiast niewielkich kwot. Gdy wybierzemy przykładowo równowartość 1 000 złotych jednorazowo, zapłacimy mniej opłat niż wtedy, gdy mielibyśmy pięciokrotnie wybrać po 200 złotych.

Korzystaj z bankomatów bez opłaty

Niektóre bankomaty za granicą mogą pobierać opłaty, które określane są jako surcharge. Informacja o tym, że będziemy dodatkowo skasowani, powinna pojawić się na ekranie bankomatu przy pobieraniu pieniędzy. Poszukujmy więc bankomatów bez prowizji. Niektóre banki pozwalają nam też na wykupienie opcji darmowych bankomatów lub uzyskamy ją z niektórymi kartami.

Unikaj podwójnego przewalutowania

Podwójne przewalutowanie to dwa razy wyższe koszty. Związana jest ona z tym, w jakiej walucie rozliczana jest nasza karta. Pierwszy raz płacimy organizacji płatniczej, która przelicza kwotę wypłaty na walutę rozliczeniową karty po swoim kursie, natomiast drugi raz to bank przelicza nam kwotę po swoim kursie. Gdy mamy kartę, dla której walutą rozliczeniową jest złoty polski, możemy uniknąć podwójnego przewalutowania.

Podsumowując, gdy chcemy tanio wypłacać pieniądze za granicą, wybierzmy kartę i konto walutowe albo sprawdźmy, w jakiej walucie rozliczana jest nasza karta. Być może inny bank zaproponuje nam lepsze warunki i oszczędności?

       

Ten wpis znajduje się w kategorii