Co to jest moneyback? Wyjaśniamy!
Dodatkowa gotówka za płacenie kartą płatniczą? To możliwe, gdy nasz bank pozwala nam na skorzystanie z usługi określanej jako moneyback. Jak to działa i ile możemy wtedy zyskać?

Spis treści
Moneyback to wypłacany klientowi zwrot części wydatków za transakcje bezgotówkowe wykonane kartą płatniczą. To usługa mająca charakter promocyjny, która oferowana jest obecnie przez wiele instytucji bankowych w Polsce. Jej głównym celem jest reklama – przyciągnięcie do danego banku nowych klientów, ale też popularyzacja używania kart płatniczych czy innych instrumentów płatniczych, które bank chce promować.
Pierwotnie pieniądze z moneyback były wypłacane za dowolne transakcje, ale z czasem, gdy usługa ta zaczęła być coraz bardziej popularna, a także wraz ze wzrostem opłat interchange programy zaczęto ograniczać, a część banków wycofała się z nich całkowicie.
Jak działa moneyback?
Aby można było skorzystać z programu moneyback, potrzebujemy karty płatniczej, która będzie pozwalała nam na to, aby otrzymywać zwrot części wydatków. Musimy też spełnić dodatkowe warunki, na przykład wyrazić zgodę marketingową, czyli na otrzymywanie reklam od banku. Także inny warunek to konieczność wykonania operacji kartą na określoną sumę, na przykład 200 złotych miesięcznie.
Banki premiują różnego rodzaju transakcje, na przykład zwrot możemy otrzymać tylko wtedy, gdy kartą zapłacimy w określonym sklepie. To jedna z niedogodności, ponieważ może okazać się, że z takiego sklepu nie korzystamy zbyt często. Ponadto zwroty nie zawsze są takie atrakcyjne, a także są limitowane, czyli możemy dostać zwrot tylko do określonej sumy na miesiąc.
Ile wynosi zwrot w przypadku moneyback?
Najczęściej zwrot wynosi około 1% od wydanej sumy, ale zdarza się też, że niektóre banki proponują na poszczególne zakupy nawet 5% premii. Gdy mówimy o 1%, wtedy, gdy wydamy w ciągu miesiąca 5 000 złotych na zakupy pozwalające nam na otrzymanie zwrotu, będzie to aż 50 złotych. Oczywiście, im większa premia moneyback, tym więcej będziemy mogli zyskać dzięki takiej ofercie.
Moneyback a cashback
Warto przy tym wskazać, że nie powinniśmy zamiennie korzystać o określenia moneyback oraz cashback, ponieważ dotyczą one innych usług. Cashback to usługa bankowa, która polega na pobraniu gotówki podczas zakupów w sklepie. Wobec tego wtedy, gdy płacimy za coś kartą, możemy poprosić sprzedawcę o wybranie dodatkowej sumy, podobnie jak w bankomacie.
Wobec tego wtedy, gdy słyszymy o cashback, warto upewnić się, o jaką ofertę dokładnie chodzi.
Moneyback – podsumowanie
Gdy nasz bank oferuje nam usługę moneyback, w takim przypadku warto się nią zainteresować, zwłaszcza wtedy, gdy często robimy zakupy kartą. Nawet kilka czy kilkadziesiąt złotych na miesiąc to plus dla naszego budżetu, zwłaszcza wtedy, gdy lubimy oszczędzać.
Z drugiej strony warto jednak wskazać, że promocja może też nie dać nam zbyt wiele. Dotyczy to głównie przypadków, gdy dotyczy ona tylko ściśle określonych wydatków, na przykład płatności określonym rodzajem karty za jakąś ofertę, z której rzadko korzystamy – przy zakupie biletów lotniczych.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej