Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Co to jest moneyback?

Co to jest moneyback?

Dodatkowa gotówka za płacenie kartą płatniczą? To możliwe, gdy nasz bank pozwala nam na skorzystanie z usługi określanej jako moneyback. Jak to działa i ile możemy wtedy zyskać?

Moneyback to wypłacany klientowi zwrot części wydatków za transakcje bezgotówkowe wykonane kartą płatniczą. To usługa mająca charakter promocyjny, która oferowana jest obecnie przez wiele instytucji bankowych w Polsce. Jej głównym celem jest reklama – przyciągnięcie do danego banku nowych klientów, ale też popularyzacja używania kart płatniczych czy innych instrumentów płatniczych, które bank chce promować.

Pierwotnie pieniądze z moneyback były wypłacane za dowolne transakcje, ale z czasem, gdy usługa ta zaczęła być coraz bardziej popularna, a także wraz ze wzrostem opłat interchange programy zaczęto ograniczać, a część banków wycofała się z nich całkowicie.

Jak działa moneyback?

Aby można było skorzystać z programu moneyback, potrzebujemy karty płatniczej, która będzie pozwalała nam na to, aby otrzymywać zwrot części wydatków. Musimy też spełnić dodatkowe warunki, na przykład wyrazić zgodę marketingową, czyli na otrzymywanie reklam od banku. Także inny warunek to konieczność wykonania operacji kartą na określoną sumę, na przykład 200 złotych miesięcznie.

Banki premiują różnego rodzaju transakcje, na przykład zwrot możemy otrzymać tylko wtedy, gdy kartą zapłacimy w określonym sklepie. To jedna z niedogodności, ponieważ może okazać się, że z takiego sklepu nie korzystamy zbyt często. Ponadto zwroty nie zawsze są takie atrakcyjne, a także są limitowane, czyli możemy dostać zwrot tylko do określonej sumy na miesiąc.

Ile wynosi zwrot w przypadku moneyback?

Najczęściej zwrot wynosi około 1% od wydanej sumy, ale zdarza się też, że niektóre banki proponują na poszczególne zakupy nawet 5% premii. Gdy mówimy o 1%, wtedy, gdy wydamy w ciągu miesiąca 5 000 złotych na zakupy pozwalające nam na otrzymanie zwrotu, będzie to aż 50 złotych. Oczywiście, im większa premia moneyback, tym więcej będziemy mogli zyskać dzięki takiej ofercie.

Moneyback a cashback

Warto przy tym wskazać, że nie powinniśmy zamiennie korzystać o określenia moneyback oraz cashback, ponieważ dotyczą one innych usług. Cashback to usługa bankowa, która polega na pobraniu gotówki podczas zakupów w sklepie. Wobec tego wtedy, gdy płacimy za coś kartą, możemy poprosić sprzedawcę o wybranie dodatkowej sumy, podobnie jak w bankomacie.

Wobec tego wtedy, gdy słyszymy o cashback, warto upewnić się, o jaką ofertę dokładnie chodzi.

Moneyback – podsumowanie

Gdy nasz bank oferuje nam usługę moneyback, w takim przypadku warto się nią zainteresować, zwłaszcza wtedy, gdy często robimy zakupy kartą. Nawet kilka czy kilkadziesiąt złotych na miesiąc to plus dla naszego budżetu, zwłaszcza wtedy, gdy lubimy oszczędzać.

Z drugiej strony warto jednak wskazać, że promocja może też nie dać nam zbyt wiele. Dotyczy to głównie przypadków, gdy dotyczy ona tylko ściśle określonych wydatków, na przykład płatności określonym rodzajem karty za jakąś ofertę, z której rzadko korzystamy – przy zakupie biletów lotniczych.

Ten wpis znajduje się w kategorii