Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak zwiększyć swój budżet domowy?

Jak zwiększyć swój budżet domowy?

Twój budżet domowy nie dopina się pod koniec miesiąca? Często brakuje ci dodatkowej gotówki na swoje wydatki? Musisz pożyczać pieniądze? W takim przypadku warto pomyśleć o zwiększeniu swojego budżetu domowego. W jaki sposób możemy to zrobić?

W większości gospodarstw domowych w Polsce głównym źródłem dochodów w domowym budżecie są pensje. Od tego, jak dużo zarabiamy, zależy to, jak dużo powinniśmy wydawać. Czasami jednak nasze comiesięczne dochody nie są zbyt wysokie, co powoduje, że w budżecie może pojawić się dziura. Wtedy możemy próbować ją załatać różnymi pożyczkami, na przykład szybkimi chwilówkami czy pożyczkami od rodziny, ale najlepiej, aby pożyczanie pieniędzy nie było potrzebne.

Przygotuj swój budżet i zapisuj wydatki

Przede wszystkim wtedy, gdy mamy trudności ze związaniem końca z końcem, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszemu budżetowi. Często zdarza się, że kwota wcale nie jest za mała, ale źle zarządzamy swoimi pieniędzmi, dlatego tak szybko je tracimy.

W celu przygotowania dokładnego domowego budżetu możemy wykorzystać specjalne programy komputerowe i aplikacje na smartfony, ale możemy również wziąć zwykłą kartkę i na niej zapisywać nasze dochody oraz wydatki z podziałem na kategorie, na przykład „jedzenie”, „samochód”, „rozrywka”. Regularne zapisywanie wszystkich kosztów pozwoli nam na określenie, na co wydajemy najwięcej, a także pomoże nam w uzyskaniu oszczędności.

Regularne zapisywanie wydatków będzie też pomocne przy planowaniu budżetu. Możemy wtedy z góry określić, jak dużą sumę mamy do dyspozycji na konkretny miesiąc. Możemy ją podzielić na tygodnie, aby wiedzieć, ile możemy wtedy wydać każdego tygodnia.

Sprzedaj to, czego nie potrzebujesz

Każdy z nas posiada w domu sporo rzeczy, z których nie korzysta. W związku z tym warto pomyśleć o ich odsprzedaży – być może przydadzą się komuś innemu? Nieczytane już książki, za małe lub za duże ubrania, dekoracje to tylko kilka propozycji.

Do sprzedaży możemy wykorzystać portale aukcyjne, możemy również wystawić nasze rzeczy na portalach ogłoszeniowych. Do sprzedaży może też posłużyć nam Facebook, gdzie możemy ogłaszać chęć odsprzedaży różnego mienia.

Zmniejsz swoje regularne opłaty

Masz spory abonament na telefon, ale nie korzystasz z niego zbyt często? A może masz podpisaną umowę na kablówkę, ale nie masz czasu na to, aby ją oglądać? W takim przypadku możesz już oszczędzić ponad 100 złotych miesięcznie. Swoje regularne opłaty możemy też zmniejszyć wtedy, gdy zmienimy sprzedawcę prądu.

Gdy mamy trudności z dopięciem budżetu ze względu na sporą liczbę rat kredytów i pożyczek do spłaty, możemy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny. Polega on na spłacie naszych dotychczasowych zobowiązań i wzięciu nowego kredytu, który płacimy w mniejszej racie niż suma dotychczasowych rat. Niemniej jednak wydłużeniu ulega wtedy okres spłaty, więc w konsekwencji oddamy więcej pieniędzy.

Zacznij kupować mądrze

Nie kupuj pod wpływem impulsu – zawsze dokładnie przemyśl, czy potrzebujesz dany przedmiot. Zacznij też kupować tańsze rzeczy – dużo ciekawych propozycji znajdziesz w dyskontach spożywczych. Szukaj okazji, korzystaj z kuponów, promocji, wyprzedaży.

Ten wpis znajduje się w kategorii