Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Pożyczki z poręczeniem odchodzą już do lamusa?

Pożyczki z poręczeniem odchodzą już do lamusa?

Do uzyskania pożyczki potrzebujemy odpowiedniej zdolności kredytowej. Również istotna jest wiarygodność kredytowa, ponieważ tylko wtedy bank czy instytucja pozabankowa zaufają nam i przekażą pieniądze. Kiedyś, gdy do dyspozycji nie było nowoczesnych metod sprawdzania klientów, na przykład przez internet w bazach BIK, często spotykaliśmy się z pożyczkami z poręczeniem.

Umową poręczenia nazywamy taką umowę cywilnoprawną, w której jedna strona czy poręczyciel, zobowiązuje się do tego, że wykona zobowiązania dłużnika wobec wierzyciela, gdy dłużnik nie odda długu. Wobec tego poręczyciel będzie zmuszony do spłaty długów dłużnika, gdy ten nie będzie płacił rat. W związku z tym poręczyciele biorą na sobie sporą odpowiedzialność i ryzyko.

Kiedy stosuje się poręczenie?

Poręczenie jest stosowane w szeregu różnych sytuacji. Najczęściej taka forma zabezpieczenia pożyczki lub kredytu stosowana jest wtedy, gdy osoba, która chce otrzymać pieniądze, nie posiada wystarczającej zdolności czy wiarygodności kredytowej. Wtedy bank czy firma pożyczkowa wskazują, że mogą przekazać pożyczkę lub kredyt, ale tylko wtedy, gdy zgłosimy się z poręczycielem.

Z poręczeniami możemy spotkać się zarówno w przypadku pożyczek gotówkowych, które możemy wydać na dowolny cel, jak i wyższych kwotowo kredytów, na przykład na samochód, kredytów hipotecznych.

Liczba pożyczek z poręczeniem maleje

Jednak nawet pomimo możliwości korzystania z poręczenia banki i firmy pożyczkowe nie wybierają już takiej opcji bardzo często. Dlaczego tak jest? Wynika to głównie z faktu, że poręczenie wcale nie jest dla instytucji gwarancją, że dług będzie oddany. Przykładowo, poręczyciel także może mieć problemy finansowe, dlatego nie będzie w stanie uregulować długu, do którego spłaty będzie zobowiązany.

Ponadto coraz mniejsza liczba malejących pożyczek poręczanych wynika z dokładniejszej analizy osób, które ubierają się o pieniądze. Jak wskazaliśmy na wstępie, teraz banki i firmy pożyczkowe mają do dyspozycji specjalne bazy, do których uzyskują dostęp przez internet. W bazie BIK oraz innych bazach mogą natychmiast znaleźć informacje o historii kredytowej oraz wiarygodności kredytowej klienta. W ten sposób mogą zmniejszyć ryzyko braku spłaty zobowiązania, a tym samym poręczenie staje się niepotrzebne.

Oczywiście, nie oznacza to, że takich pożyczek czy kredytów już nie spotkamy w ogóle. Zwykle bank czy firma pożyczkowa pytają o poręczenie wtedy, gdy nasze możliwości finansowe i wiarygodność nie są wystarczające.

Czy warto poręczać pożyczki innym osobom?

Decyzja o byciu poręczycielem powinna być zawsze dokładnie przeanalizowana. Wynika to z faktu, że jeżeli pożyczkobiorca nie odda swojego zadłużenia, to my będziemy musieli oddać pieniądze, nawet jeżeli wcześniej nie widzieliśmy ich nawet na oczy. Zatem na poręczenia z zasady najlepiej się nie zgadzać, nawet jeżeli prosi na o to osoba nam znana – z rodziny czy też z grona znajomych.

Gdy jednak zdecydujemy się na bycie poręczycielem, pamiętajmy o tym, jakie obowiązki na nasz ciążą!

Ten wpis znajduje się w kategorii