Jak nie płacić zostawionych w spadku długów?

3 min czytania

Wbrew pozorom, spadek również może doprowadzić do ruiny finansowej. Gdy wobec tego jesteśmy spadkobiercą, musimy pamiętać o tym, żeby podjąć dobrą decyzję – przyjąć lub odrzucić spadek w zależności od tego, co jest dla nas najbardziej korzystne.

Jak nie płacić zostawionych w spadku długów?

Oczywiście, każdy z nas chciałby otrzymać wysoki spadek, który będzie obejmował sporo pieniędzy. Życie pisze jednak różne scenariusze i może zdarzyć się, że zamiast mieszkania czy oszczędnością życia odziedziczymy długi. Ponadto dodatkowym problemem staje się wypłata zachowku tym spadkobiercom, którzy są wyznaczeni przez ustawę.

Wiele osób jest zaskoczonych tym, że w skład spadku wchodzić mogą nie tylko pieniądze, nieruchomości, samochód i inne ruchomości, ale również długi. Przykładowo, możemy odziedziczyć po bliskiej osobie pożyczkę do spłaty, zadłużone mieszkanie kupione na kredyt hipoteczny. Ponadto na spadkobierców przechodzą też inne koszty, na przykład koszty leczenia spadkodawcy, koszty pogrzebu zmarłego, koszty związane z postępowaniem spadkowym.

Gdy stajemy się spadkobiercą, mamy zasadniczo trzy możliwości:

• przyjęcie spadku wprost

• przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza Zimowa pożyczka

• odrzucenie spadku

Jeśli wiemy, że w skład masy spadkowej wchodzą długi, które zostawił po sobie spadkodawca, nie powinniśmy przyjmować spadku wprost. Oznacza to, że przejmujemy wszystko, co przypada nam w ramach spadku – zarówno aktywa, jak i długi. Za długi odpowiadamy wtedy też z majątku własnego, dlatego wierzyciele będą mogli zająć nasz majątek osobisty, gdy okaże się, że długi przewyższyły aktywa.

Warto przy tym wskazać, że jeszcze kilka lat temu taka forma dziedziczenia była domyślna, dlatego każdy, kto nie podjął odpowiedniej akcji, dziedziczył wprost, także z długami. Teraz nie jest to już konieczne, ponieważ domyślna opcja to dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.

Gdy możemy odziedziczyć długi, wybierzmy przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzućmy spadek

Wobec tego wtedy, gdy w spadku znajdują się długi, najlepiej zdecydować się albo na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza albo na całkowite odrzucenie spadku. Co będzie lepszym rozwiązaniem?

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza sprawdza się generalnie wtedy, gdy wiemy, że długów jest niewiele. Wówczas odpowiadamy za długi tylko do wysokości odziedziczonego spadku. W związku z tym nie musimy odpowiadać za nic majątkiem własnym – w najlepszym przypadku dostaniemy różnicę pomiędzy aktywami a długami, w najgorszym nie zyskamy niczego. Musimy jednak pamiętać o tym, że z taką opcją wiążą się dodatkowe koszty, między innymi dotyczące określenia tego, co dokładnie wchodzi w skład spadku. Zimowa pożyczka

Gdy natomiast wiemy, że w spadku zostawione zostały głównie długi, na przykład zadłużone mieszkanie, z nieopłaconym czynszem i rachunkami, które dodatkowo zostało kupione na kredyt hipoteczny, wtedy najlepiej odrzucić spadek i nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z radcą prawnym lub z adwokatem.