Ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku?

Ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku?

Remont łazienki to spore przedsięwzięcie, a nowy rok to bardzo dobry czas, aby je rozpocząć. Zobacz, ile kosztują płytki, wanna czy kabina prysznicowa, jakie są ceny ekip remontowych oraz jaki budżet powinieneś przygotować na ten cel

Łazienka to najbardziej wymagające pomieszczenie do remontu. Prace są skomplikowane, trwają długo, a do tego wiążą się z wieloma niedogodnościami.

Kiedy trwa remont łazienki w mieszkaniu, lepiej się z niego wyprowadzić. Często zdarza się też, że pojawiają się dodatkowe wydatki, których nie uwzględniliśmy w budżecie. A z niezamontowaną kabiną prysznicową czy z rurką, przez którą cieknie woda, nie da się zakończyć remontu. Dlatego pożyczka na remont cieszy się sporą popularnością.

Warto pamiętać, że w porównaniu do zeszłego roku ceny remontu łazienki znacznie poszły w górę. Ma na to wpływ inflacja, która przekłada się na wzrost cen materiałów budowlanych, a także wyższe ceny robocizny spowodowane niedoborem pracowników budowlanych (część obywateli Ukrainy musiała wrócić do ojczyzny z powodu wojny), droższym zatrudnieniem (np. z powodu podwyżki płacy minimalnej) czy rosnącymi rachunkami za energię.

Remont łazienki – od czego zacząć?

Jeśli denerwuje Cię już odpadająca fuga przy kafelkach, cieknący kran, zardzewiała bateria czy płytki rodem z PRL-u, czas zastanowić się nad tym, jak odnowić łazienkę.

Remont łazienki w bloku czy w domu jednorodzinnym to spore przedsięwzięcie, więc trzeba je odpowiednio zaplanować.

Spisz zakres prac, które trzeba wykonać

W dalszej części tekstu znajdziesz prace, które najczęściej wykonuje się przy remoncie łazienki, więc możesz się tym zainspirować. Z pewnością jednak wiesz, co w Twoim mieszkaniu nadaje się do wymiany.

Poszukaj inspiracji

Kopalnią inspiracji jest Instagram, Pinterest, magazyny czy blogi wnętrzarskie. Zdjęcia, które najbardziej Ci się podobają, zapisuj w jednym folderze, aby na koniec wypracować sobie spójną koncepcję. W razie problemów możesz skonsultować się z architektem wnętrz.

Znajdź firmę budowlaną

Wiele z nich szczególnie wiosną i latem ma odległe terminy, więc warto skontaktować się z kilkoma i poprosić o wycenę prac oraz dostępne daty. Po porównaniu ofert możesz wybrać docelowego wykonawcę. Jeśli chcesz się zabrać za remont już teraz, to możesz zyskać przewagę, bo w okresie zimowym remonty nie cieszą się tak dużą popularnością, więc łatwiej znaleźć wolny termin u dobrych fachowców.

Poszkaj materiałów, mebli i dodatków

Warto odwiedzić sklepy budowlane i z wyposażeniem wnętrz, aby wybrać konkretne produkty. Mimo tego, że zakupy łatwo można zrobić w internecie, to w przypadku remontu mieszkania pomocne jest zobaczenie urządzeń, mebli czy płytek na żywo. Dzięki temu łatwiej sprawdzić, czy kolor pasuje, a powierzchnia łatwo się czyści.

Zaplanuj czas remontu łazienki

Gdy już wiesz, kiedy firma remontowa wejdzie do Twojego mieszkania, czas zaplanować swoje życie na ten czas. W razie potrzeby weź kilka dni urlopu, zapewnij opiekę nad dziećmi i awaryjne mieszkanie (u rodziny czy znajomych), gdzie będziecie mogli zostać przez kilka dni. Jeśli nie masz takiej możliwości, to zawsze możesz wynająć inny lokal na czas remontu.

Zorientuj się, gdzie wywieźć śmieci gabarytowe 

Podczas remontu łazienki jest sporo takich odpadów, więc warto się wcześniej o to zatroszczyć. Później po konsultacji z architektem lub ekipą budowlaną możesz wybrać się do sklepów budowlanych po kafelki, sprzęty czy dodatki.

Remont łazienki krok po kroku

Jak wyremontować łazienkę krok po kroku? Trzeba zacząć od wstępnych prac remontowych, czyli:

 • skucie płytek ściennych i podłogowych,
 • wykonanie wylewki poziomującej, jeżeli podłoże jest nierówne (często jest to konieczne przy remoncie łazienki w bloku z wielkiej płyty),
 • wymiana rur (jeśli potrzeba),
 • równanie ścian, czyli naprawa pęknięć w ścianach i sufitach,
 • zagruntowanie ścian i przygotowanie ich do malowania.

Następnie trzeba przystąpić do prac wykończeniowych, które polegają na:

 • ułożeniu kafelków na ścianach i podłodze,
 • malowaniu ścian i sufitów,
 • położeniu tapety (jeśli taka jest w projekcie łazienki).

Później przychodzi czas na biały montaż, w którego skład wchodzą:

 • instalacja umywalki,
 • montaż wanny,
 • montaż kabiny prysznicowej,
 • montaż toalety i zbiornika zewnętrznego,
 • instalacja bidetu.

Przeczytaj: Co zrobić, gdy remont został źle wykonany?

Na koniec jeszcze trzeba zamontować grzejnik, oświetlenie oraz meble (np. szafkę nad WC czy pod umywalką). Po zakończeniu brudnych prac czeka Cię najprzyjemniejsze, czyli rozłożenie dekoracji i tekstyliów (np. ręczników, dywaników, pojemnika na mydło w płynie i szczoteczki, roślin doniczkowych, świec czy obrazów w ramkach), które wpłyną na efekt końcowy.

Od czego zależy koszt remontu łazienki?

Masz w planach remont łazienki? Koszt jest uzależniony od kilku czynników:

 • metrażu mieszkania,
 • stopnia skomplikowania prac (w jakim stanie pierwotnym jest łazienka, w jaki wzór chcesz ułożyć kafelki, ile urządzeń jest do zamontowania itp.),
 • lokalizacji mieszkania (drożej jest w większych miastach, taniej w mniejszych),
 • jakości wybranych sprzętów i materiałów (np. designerska wanna wolnostojąca będzie kilka razy droższa niż bazowy model),
 • doświadczenia firmy remontowej (im dłużej działa na rynku, tym wyższe mogą być ceny),
 • ogólnego standardu wykończenia.

Chcesz obniżyć poszczególnych prac? Poznaj nasze sposoby na tani remont.

Przykładowe koszty remontu

Załóżmy sobie trzy opcje remontu łazienki i sprawdźmy, ile wyniesie ich koszt.

Pierwszy przypadek to 6-metrowa łazienka w mieszkaniu, która wymaga tylko delikatnego liftingu po poprzednich właścicielach. Remont z założenia ma kosztować jak najmniej. Prace, które należy wykonać to: odmalowanie kafelek na ścianach i samych ścian, położenie wykładziny PCV na podłodze oraz wymiana niesprawnego WC. Za farbę do płytek trzeba zapłacić przy tym metrażu około 250 zł, za wykładzinę 150 zł, a za grunt i farbę do malowania ścian i sufitu łącznie 100 zł. Niewielka toaleta będzie kosztowała 400 zł. Za takie prace trzeba będzie zapłacić profesjonalnej ekipie około 1 500 zł, ale z powodzeniem można je także wykonać samemu.

Aby dokończyć metamorfozę, niezbędne będą dodatki, taki jak nowy kosz na pranie, pojemniki na mydło w płynie i szczoteczki do zębów, świeca zapachowa i dywaniki. Za to wszystko w popularnych sieciówkach zapłacisz około 100 zł.

Łącznie więc delikatnie odświeżenie łazienki będzie kosztowało 2 500 zł, a gdyby odjąć od tego koszty robocizny, to zaledwie 1 000 zł.

W drugim przypadku będzie to 4-metrowa łazienka w bloku, w której trzeba skuć kafelki, położyć nowe, wyrównać ściany i sufit, pomalować je, wymontować umywalkę, WC i kabinę prysznicową i zamontować nowe sprzęty. Zastosowano bazowe elementy ze średniej półki cenowej.

Najpierw zsumujmy koszty materiałów. Ile kosztują kafelki? Białe, prostokątne płytki położone na ścianach i podłodze kosztują 800 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty farby kolorowej i gruntującej, co daje łącznie 200 zł. A ile kosztuje kabina prysznicowa? Model z brodzikiem i baterią to koszt rzędu 1 300 zł, cena niewielkiego WC to 600 zł, a małej umywalki wraz z szafką pod to 700 zł. Łącznie więc wydamy 3 600 zł.

A co z robocizną? Prace wykończeniowe wyniosą około 2 500 zł, natomiast biały montaż ok. 700 zł.

Sumując średnie wydatki na remont niewielkiej łazienki w przeciętnym standardzie wykończenia, wyjdzie nam, że musimy przygotować 5 800 zł. Doliczając takie dodatki, jak lustro, kosz na brudne ubrania, ręczniki czy dywaniki, trzeba przygotować ponad 6 000 zł na ten cel.

Trzeci przypadek to 10-metrowa łazienka do wykończenia w domu jednorodzinnym. Mają być zamontowane w niej dwie umywalki, bidet, WC i wanna wolnostojąca, pralka oraz szafka do przechowywania kosmetyków i środków czystości. Kafle mają nieregularne kształty.

Ile kosztuje wanna? Model wolnostojący to wydatek rzędu 2 500 zł. Do tego trzeba doliczyć WC za około 700 zł, dwie umywalki nablatowe za łącznie 1 000 zł oraz bidet za 600 zł. Gotowa, wysoka szafka do przechowywania kosmetyków, którą można kupić w markecie budowlanym, kosztuje 700 zł, natomiast pralka 1 500 zł. Na dekoracyjne kafle przy 10-metrowej łazience trzeba wydać około 2 500 zł.

Biały montaż wszystkich urządzeń to koszt rzędu 1 200 zł, a cena położenia kafli i malowania to 4 000 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wszelkiego rodzaju materiały budowlane (np. fugi czy silikon), a to kosztuje około 250 zł oraz wyrafinowane dodatki, takie jak lustro w złotej ramie (400 zł), kosz na brudne ubrania (100 zł) bawełniane ręczniki (200 zł), dekoracyjne pojemniki na mydło i szczoteczki do zębów (150 zł).

Na remont takiej łazienki trzeba więc mieć około 15 800 zł.

Gdy budżet na remont się nie dopina

Warto pamiętać, że remont łazienki robi się na lata. Nawet jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować potrzebnej kwoty z bieżących dochodów, możesz wesprzeć się kredytem na remont. Pożyczka na dowód pozwoli Ci dokończyć niezbędne prace i nie rezygnować z wysokiej jakości materiałów czy sprzętów, które starczą na długi czas.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.