Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Pożyczka na remont domu. W banku czy pozabankowa?

Pożyczka na remont domu. W banku czy pozabankowa?

Wyremontowanie domu to zawsze spory wydatek, zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o remoncie generalnym. Gdy również czeka cię remont, ale nie masz wystarczających oszczędności, rozwiązaniem jest pożyczka. Gdzie warto się o nią zwrócić?

Remont może oznaczać zarówno kilkaset złotych wydanych na nowe farby na ściany, ale również kilkadziesiąt tysięcy, gdy będziemy chcieli przeprowadzić bardziej dogłębne prace, na przykład wraz z wymianą instalacji. Wobec tego zanim zabierzemy się za jakiekolwiek zakupy, powinniśmy przeliczyć, ile w przybliżeniu będziemy potrzebowali pieniędzy.

Koszt remontu – jak nie przepłacić?

Koszty związane z remontem są różnorodne. Zależą nie tylko od jego zakresu, ale też od wybranych materiałów, wykonawcy prac. Najtaniej wyjdzie wtedy, gdy zajmiemy się wszystkim samodzielnie. Gdy chodzi o malowanie ścian czy układanie paneli, nie potrzebujemy specjalnych umiejętności, a porady, jak wykonać te właśnie prace, znajdziemy w internecie.

Z kolei wtedy, gdy będziemy chcieli skorzystać z usług ekip remontowych, będziemy musieli już zapłacić więcej. Robocizna często przewyższa koszt zakupu materiałów, więc warto zapoznać się z różnymi ofertami, aby mieć pewność, że wybraliśmy fachowców, ale bez przepłacania.

Oszczędzać możemy też na materiałach. Gdy mamy zaufaną ekipę, możemy poprosić o zakupienie materiałów, a wtedy zapłacimy niższy VAT wraz z ich montażem. Gdy jednak z usług danej ekipy będziemy korzystali pierwszy raz, lepiej kupić materiały samodzielnie. Wtedy kontrolujemy ich ilość, a nierzadko zdarza się, że niezbyt uczciwe firmy kupują więcej materiałów na koszt klienta. Niewykorzystaną część stosują w innych remontach.

Jak sfinansować remont?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, gdy nie chcemy już czekać dłużej z remontem, najlepiej zdecydować się na pożyczkę. Pieniądze możemy pożyczyć od rodziny czy znajomych, ale większość Polaków preferuje pożyczki bankowe oraz pozabankowe.

To, gdzie warto wziąć pożyczkę, zależy już głównie od kosztów remontu. W firmach pożyczkowych działających pozabankowo pożyczymy zwykle sumy do 10 000 złotych w ramach pożyczek ratalnych i do 3 000 złotych dla chwilówek, które oddajemy w 30 dni. Gdy nie chcemy mieć trudności ze spłatą zadłużenia, lepszym wyborem będzie pożyczka ratalna, ponieważ wtedy płacimy niskie, dogodne dla budżetu domowego raty.

Z kolei w bankach pożyczki możemy wziąć nawet na jeszcze wyższe sumy, ale musimy pamiętać o tym, że banki dokładnie badają zdolność kredytową swoich klientów, wobec tego wtedy, gdy nie jesteśmy w zbyt dobrej sytuacji finansowej, możemy nie dostać pożyczki we wnioskowanej sumie.

Warto wziąć nieco większą pożyczkę

Gdy wahamy się, jaką sumę pożyczki zaciągnąć, warto wziąć tą nieco wyższą. Z góry trudno przewidzieć koszty remontu, ponieważ w jego trakcie mogą pojawić się dodatkowe wydatki. Wobec tego lepiej mieć ekstra pieniądze pod ręką, aby móc skorzystać z nich w takich właśnie sytuacjach.

Zwykle wystarczy tylko o 5-10% wyższa suma niż zakładaliśmy, czyli przykładowo wtedy, gdy chcemy pożyczyć 5 000 złotych, weźmy 5 500 złotych.

Ten wpis znajduje się w kategorii