Umorzenie i zawieszenie egzekucji komorniczej

3 min czytania

Egzekucja komornicza najczęściej jest konsekwencją braku spłaty zobowiązań, na przykład wynikających z pożyczki. Jedna postępowanie egzekucyjne może być zawieszone lub umorzone. W jakich sytuacjach możliwe jest skorzystanie z takich opcji?

Umorzenie i zawieszenie egzekucji komorniczej

Postępowaniem egzekucyjnym nazywa się dochodzenie należności przez ograny egzekucyjne, które działają w umieniu wierzyciela, na przykład pożyczkodawcy. Aby postępowanie to mogło się rozpocząć, konieczne jest skierowanie sprawy do sądu, a następnie wygrana i uzyskanie tak zwanego tytułu egzekucyjnego wraz z klauzulą wykonalności.

Jednak podczas postępowania egzekucyjnego może się okazać, że pojawiły się okoliczności, które uniemożliwiają jego dalsze prowadzenie. Mogą być to przeszkody trwałe, które nie mogą być usunięte – wtedy postępowanie jest umarzane. Gdy są one możliwe do usunięcia, wówczas postępowanie jest zawieszane.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Przy prowadzeniu postępowania egzekucyjnego komornik ma obowiązek wysłuchać zarówno wierzyciela, jak i dłużnika. Gdy pojawiają się przeszkody do prowadzenia postępowania, które mogą być usunięte, może być ono zawieszone.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego może mieć miejsce z mocy prawa, na przykład: Zimowa pożyczka

• wskutek działania siły wyższej – przykładowo może być to powódź, śnieżyca

• gdy została ogłoszona upadłość dłużnika

• wszczęto postępowanie naprawcze

Również do zawieszenia może dojść na podstawie postanowienia organu egzekucyjnego, na przykład:

• gdy złożona została skarga na czynności komornika

• gdy dłużnik jest osobą ubezwłasnowolnioną Zimowa pożyczka

• gdy dłużnik jest osobą niepełnoletnią

• gdy wierzyciel lub dłużnik zmarł

• na wniosek dłużnika lub wierzyciela

_W powyższych przypadkach sąd decyduje o zawieszeniu postępowania komorniczeg_o.

Umorzenie postępowania komorniczego

Gdy postępowanie jest umarzane, wówczas nie może już dojść do odzyskania długu. Postępowanie może być umorzone, gdy doszło do odzyskania długu w części albo nie został on odzyskany w ogóle. Umorzenie może dotyczyć całości lub części postępowania, przykładowo tylko jednej metody egzekucji zadłużenia.

Postępowanie egzekucyjne może być umorzone:

• na mocy prawa, na przykład, gdy uprawomocniło się postanowienie o ogłoszeniu upadłości z likwidacją majątku dłużnika albo wierzyciel nie złożył wniosku o podjęcie postępowania

• z urzędu, na przykład, gdy dłużnik nie ma żadnego majątku, gdy egzekucja nie leży w gestii organów sądowych lub gdy prowadzona jest wobec dyplomaty obcego państwa

• na wniosek, gdy żąda tego wierzyciel lub w sytuacji, gdy sprawa jest skierowana przeciwko osobie, która dłużnikiem nie jest

Ponadto umorzenie postępowania egzekucyjnego może być także przeprowadzone po rozpatrzeniu skargi na czynności komornika.

Czy możliwe jest wstrzymanie się komornika z dokonaniem czynności?

Generalnie, w przepisach prawa nie znajdziemy takich zapisów. Jest jednak możliwe wstrzymanie się z dokonaniem konkretnej czynności przez komornika, przykładowo dotyczy to zajęcia samochodu. Komornik może wstrzymać się z dokonaniem czynności, gdy dłużnik pokaże dokument, w którym widać, że spłacił część zadłużenia czy też wtedy, gdy wierzyciel zgodził się na wydłużenie terminu spłaty.