5 rad, jak wyjść ze spirali zadłużenia
Spirala zadłużenia może dotknąć każdego. Wystarczy jedna nieodpowiedzialna decyzja albo sytuacja losowa, aby pojawiło się zagrożenie w spłacie obecnych zadłużeń. Jak możemy wtedy wyjść na prostą? Oto 5 pomocnych porad.

Spis treści
Do spirali zadłużenia dochodzi wtedy, gdy na spłatę pożyczek oraz kredytów zaciągamy nowe pożyczki. Wbrew pozorom, taka sytuacja może pojawić się niepostrzeżenie – wystarczy, że zacznie nam brakować pieniędzy, a kolejna pożyczka będzie możliwa do wzięcia.
Teraz, gdy pożyczki możemy zaciągać przez internet, to naprawdę bardzo duża pokusa. Może wówczas dojść do sytuacji, w której nasze dotychczasowe dochody nie wystarczają także do pokrycia tych zobowiązań, więc pojawia się pomysł wnioskowania o kolejną pożyczkę, zwykle w innej firmie pożyczkowej. W konsekwencji długi rosną w szybkim tempie. Mogą rozdzwonić się telefony od windykatorów, sprawy mogą też zacząć trafiać do sądu, a stamtąd do komornika. Czy jest wyjście z takiej sytuacji?
1. Nie pożyczaj więcej pieniędzy
Główną zasadą przy wychodzeniu ze spirali zadłużenia jest zaprzestanie wnioskowania o kolejne pożyczki. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to żadne rozwiązanie obecnej sytuacji. Zaciągnięcie kolejnej pożyczki nie zlikwiduje problemu, a może wręcz doprowadzić do jeszcze większych kłopotów.
2. Opracuj plan spłaty rat
Jeżeli gubisz się już w posiadanych przez siebie kredytach, usiądź z wszystkimi dokumentami i dokładnie je przeanalizuj. Na kartce spisz swoje zobowiązania wraz z datami do spłaty oraz ryzykiem windykacji i komornika. W ten sposób możesz ustalić kolejność spłaty – od tych zadłużeń, które kosztują cię najwięcej, do tych, które nie są jeszcze bardzo drogie.
3. Skontaktuj się z firmami pożyczkowymi
Chowanie głowy w piasek niczego nie da, a może wręcz pogorszyć sytuację. Dlatego jeżeli pojawia się perspektywa problemu w spłacie zadłużenia, skontaktuj się z firmą pożyczkową, aby zaprezentować jej sytuację. Wiele firm proponuje wtedy pożyczkobiorcom zmianę wysokości rat, aby były one łatwiejsze w spłacie.
4. Kontroluj swoje pieniądze
Oczywiście, nie możesz także szastać wtedy pieniędzmi na lewo i prawo. Najważniejsze to wprowadzenie mądrych oszczędności. Można też poszukać dodatkowego źródła dochodu. Aby mieć swój budżet w ryzach, pomyśl o skorzystaniu ze specjalnych aplikacji do jego planowania i kontrolowania.
5. Sprawdź pożyczki konsolidacyjne
Często możemy spotkać się z reklamami różnych pożyczek i kredytów konsolidacyjnych, które mają związać dług w jeden i zmniejszyć jego wysokość. Nie zawsze jednak taka oferta jest korzystna – pamiętajmy, że to kolejna pożyczka, która także jest oprocentowana, dlatego może się zdarzyć, że nie będzie ona korzystna. Najlepiej więc dokładnie zapoznać się z ofertami i przeprowadzić symulację kosztów.
Pamiętaj również o tym, że w razie trudności możesz zgłosić się do fundacji oraz innych organizacji zajmujących się pomocą osobom zadłużonym – wówczas możesz otrzymać wsparcie od specjalistów w tej dziedzinie. Adresy tego rodzaju organizacji możemy znaleźć przez internet.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej