Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Na czym polegają pożyczki społecznościowe?

Na czym polegają pożyczki społecznościowe?

Pieniądze możemy pożyczać nie tylko od firm, które zajmują się tym profesjonalnie – banków czy instytucji pozabankowych. Również możemy zdecydować się na pożyczkę od osoby prywatnej. Może być to zarówno ktoś z grona rodziny lub znajomych, jak i osoba, z która nie jesteśmy związani. W tym drugim przypadku możemy zdecydować się na pożyczki społecznościowe.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z istnienia pożyczek społecznościowych. To jedna z ostatnich nowości w zakresie w pożyczek, która przywędrowała do nas z Wielkiej Brytanii.

Pożyczki społecznościowe, które określane są w języku angielskim jako social lending, polegają na pożyczaniu środków od innych osób, które określane są mianem inwestorów, z użyciem specjalnych platform internetowych. Wobec tego pożyczki społecznościowe oferowane są nie przez firmy, ale przez inne osoby prywatne.

Prekursorem tego rodzaju pożyczek była ZOPA – Zone of Possible Agreement, co można przetłumaczyć jako strefa umożliwiająca porozumienie. W Polsce pierwsze serwisy tego rodzaju zaczęły pojawiać się od 2008 roku.

Pożyczka społecznościowa – jak to działa?

Aby skorzystać z pożyczek tego rodzaju, musimy na początku znaleźć odpowiedni serwis, z którym będzie to możliwe. Jednym z najpopularniejszych w Polsce jest Kokos.pl, ale dostępne są też inne platformy.

W serwisach pożyczek społecznościowych rejestrują się zarówno ci, którzy chcą pożyczyć pieniądze od innych osób, jak i ci, którzy chcą być pożyczkodawcami, czyli inwestorami. Na byciu inwestorem można zarobić, dlatego to popularna propozycja dla osób poszukujących dodatkowych źródeł dochodów.

Do wzięcia pożyczki społecznościowej nie potrzebujemy wiele. Powinniśmy jednak przejść odpowiednią weryfikację – przez przelew, podpięcie konta na Facebooku, weryfikację dowodu, dochodu, w bazach BIG. To od niej zależy, czy będziemy w stanie uzyskać dobrą pożyczkę dla siebie, ponieważ poprzez odpowiednią weryfikację będziemy mogli przyciągnąć inwestorów.

Aby otrzymać pożyczkę społecznościową, musimy wystawić specjalną aukcję pożyczkową. Tym terminem określa się ofertę przygotowaną przez pożyczkobiorcę. Określa on, jaką sumę potrzebuje, na jaki okres chce wziąć pożyczkę, może wskazać, na co chce ją przeznaczyć. Także wskazujemy na oprocentowanie (im wyższe, tym łatwiej znajdziemy inwestorów) oraz na czas trwania aukcji pożyczkowej.

Jak już wspomnieliśmy, na pożyczkę społecznościową składają się inwestorzy. Najczęściej to wiele osób, zwłaszcza gdy potrzebujemy wyższą sumę. Dlatego musimy pamiętać o tym, że pożyczki nie otrzymamy wtedy od razu – samodzielnie określamy czas trwania naszej aukcji pożyczkowej.

Kiedy warto zdecydować się na pożyczkę społecznościową?

Wobec tego pożyczki społecznościowe to inna oferta niż zwykłe pożyczki, na przykład pożyczki gotówkowe w ratach czy chwilówki. Główna różnica dotyczy faktu, że pożyczamy nie od firmy, ale od osób prywatnych, a także samodzielnie określamy warunki pożyczki.

Z drugiej strony musimy jednak pamiętać o tym, że pożyczki społecznościowe nie sprawdzą się wtedy, gdy potrzebujemy pieniędzy od ręki. Zwykle uzbieranie potrzebnej kwoty w ramach aukcji pożyczkowej trwa od kilku do kilkunastu dni.

Ten wpis znajduje się w kategorii